Lev Praha balí kufry, firmy v Česku přijdou o miliony

Adam Sušovský Adam Sušovský
4. 7. 2014 7:00
Součet škod po krachu KHL: Za pronájem letadla, arén, přestupy hráčů i další služby by Lev Praha českým firmám zaplatil desítky milionů zdaněných korun.
Lev Praha odchází ze scény. Klub nesehnal peníze na novou sezonu a zaniká. S tím přijdou o desítky milionů korun i české firmy, které s klubem spolupracovaly.
Lev Praha odchází ze scény. Klub nesehnal peníze na novou sezonu a zaniká. S tím přijdou o desítky milionů korun i české firmy, které s klubem spolupracovaly. | Foto: Lev Praha

Praha - Kontinentální hokejová liga v Praze balí kufry a stahuje se zpět do Ruska. Lev Praha kvůli finančním problémům v lize končí a spolu s jeho astronomickým rozpočtem 750 milionů na sezonu přijdou o velké peníze i české firmy.

Lev Praha neplatil desítky milionů jen hokejistům, ale také dalším firmám, díky kterým se ruský hokej v Praze mohl hrát. Nešlo přitom o zanedbatelné částky, ale o desítky milionů zdaněných korun.

Jen letecký dopravce Travel Service, který moderním boeingem vozil hokejisty Lva na všechny venkovní zápasy v sezoně, přijde podle informací Aktuálně.cz minimálně o 40 milionů korun.

Spartě platil Lev za arénu

Přibližně tolik mu Lev zaplatil v minulé sezoně a takových finančních ztrát bude ještě více.

Jsou tady i další společnosti, které krachem Lva přijdou o štědře platícího zákazníka. Konec KHL v Česku například pocítí i hokejová Sparta, která provozuje holešovickou Tipsport arénu a Lev Praha jí platil peníze za nájem ledové plochy.

"Na druhou stranu se nám v aréně uvolnily termíny, ve kterých mohou probíhat jiné kulturní akce," řekl Aktuálně.cz generální manažer Sparty Petr Bříza, že odchod Lva skutečně znamená výpadky z příjmů, ale Tipsport aréna by si takové peníze měla během roku vygenerovat jinak.

"Problém je bohužel v tom, že je už začátek července a teď se bude na poslední chvíli mnohem obtížněji zaplňovat kalendář haly," míní. O kolik Sparta přijde, přesně počítat nechtěl. Jde prý o jednotky milionů korun.

Lev Spartě platil za nájem Tipsport arény, kde každý den trénoval a hrál tam i většinu svých domácích zápasů. Navíc si pronajímal i led ve druhé tréninkové hale. O příjmy pak přijde i vedle arény stojící hotel Expo. Tam zase bydlela většina ruských klubů, které do Prahy kvůli zápasu KHL zavítaly.

"Sparty se to nicméně přímo nedotkne, rozpočet klubu a arény je oddělený," uklidňuje fanoušky Bříza. Samotný klub podle něj například získal na tom, že získal práva na hokejisty, kteří měli mezi Spartou a Lvem podepsané dvoucestné smlouvy.

Konkrétně jde o obránce Ďalogu a útočníka Cingela.

Další ztráty: Miliony za O2 arenu i další služby

Jsou tady ale ještě další, kteří mohou ztráty začít počítat.

Jak už minulý týden deník Aktuálně.cz informoval, o miliony přijde třeba O2 arena. Právě tam měl Lev Praha hrát své zápasy letos, na stole už dokonce ležely i konkrétní podmínky dohody. Oba subjekty, jak Lev Praha, tak O2 arena, o ni stály.

Klub by podle navržených podmínek platil během zápasů náklady na provoz haly a s O2 arenou by se dělil o zisky z prodeje vstupenek, aréna by navíc generovala další příjmy z prodeje občerstvení i provozu klubového patra. Hodně střízlivý odhad je milion korun na zápas, Lev jich jen v základní části odehraje šestadvacet.

"Rozpočet O2 areny pro nadcházející rok se Lvem Praha nepočítal, takže nás to ekonomicky neohrozí," řekl Aktuálně.cz už minulý týden její šéf Richard Benýšek. O Lva ale s vidinou milionových příjmů opravdu stál.

Lev Praha platil i dalším subjektům, například bezpečnostním agenturám, platil za provoz webových stránek i pronájem autobusu. Nemalé peníze navíc stály dresy či výstroj pro hokejisty. To vše dává dohromady částku, která atakuje hranici sta milionů korun, které by české firmy danily.

Facebooková stránka autora článku - Adam Sušovský - Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy