Leška: Štvalo nás být na konci tabulky. Teď Zlín hájí šestku

Lukáš Caha Lukáš Caha
27. 2. 2015 13:47
Petr Leška si v úterním zápase s Hradcem Králové připsal asistenci, a tím i 904. kanadský bod v české extralize čímž se dostal do čela historických tabulek. A Zlínu pomohl mezi šest nejlepších týmů.
Petr Leška oslavil se Zlínem loni druhý titul
Petr Leška oslavil se Zlínem loni druhý titul | Foto: Lukáš Drštička

Zlín - Extraliga má nového krále. Zlínský Petr Leška si v úterním zápase s Hradcem Králové připsal asistenci, a tím i 904. kanadský bod v české extralize. Sesadil tak dosavadního majitele tohoto rekordu Richarda Krále

Dle jeho slov je však nejdůležitější, že se tým zvedl. Dlouho se totiž utápěl na samém chvostu tabulky, nyní si však díky poslední výhře zajistil minimálně účast v předkole play off. A co víc. Zlín bude v posledních dvou kolech o víkendu dokonce hájit současnou šestou příčku, která mu zaručuje přímý postup do čtvrfinále.

"Všechny nás to hrozně štvalo. Chtěli jsme ukázat, že ten loňský titul nebyl jen náhoda," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Petr Leška o velkém výsledkovém obratu celého Zlína.

Jste čerstvým držitelem rekordu v počtu kanadských bodů v nejvyšší soutěži. Jaké jsou vaše pocity?
Více méně žádné (smích). Spíše jsem měl radost, že jsme porazili Hradec a dostali se na šesté místo. Udělali jsme velký krok do vyřazovacích bojů.

Kdy jste se o to tom rekordu dověděl?
Četl jsem o něm, už když jsem dorovnal Richarda Krále na těch 903 bodů, takže jsem věděl už během zápasu s Hradcem, že jsem ho překonal. Před tím ale vůbec ne.

Proběhla v kabině nějaká oslava? Musel jste přispět do kasičky?
Pár kluků mi pogratulovalo, ale to bylo vše.

Kde až se toto číslo zastaví? Láká vás tisícovka?
Lákavé by to být mohlo, ale myslím si, že sto bodů už pravděpodobně neudělám.

Konec kariéry zatím nehrozí

Máte na kontě 588 utkání bez pauzy. Další rekord. Jak si tuto šňůru vysvětlujete?
Nedělám nic navíc než jiní hráči, takže to bude asi o štěstí. Jiné vysvětlení k tomu nemám.

Až na výjimky působíte ve Zlíně celou svoji kariéru. Aktuálně dokonce deset sezón v řadě. Nepřemýšlel jste za tu dobu o změně?   
Ve Zlíně jsem moc spokojený. Vždy jsme se dohodli na nové smlouvě, takže jsem ani neuvažoval, že bych odešel někam jinam.

Letos oslavíte čtyřicítku. Stále máte chuť do hokeje?
Chuť jde s těmi výsledky, takže když se nám na začátku moc nedařilo, tak ubývala, ale teď ji znovu mám. Hokej mám rád. I motivace do tréninku je, takže zatím o konci neuvažuju. To se samozřejmě ale může změnit. Uvidím, jak to půjde dál.

Vy osobně patříte k tahounům Zlína. Pohybujete se na předních místech bodování, letos je to pro vás ale zatím nejhorší sezóna od sezóny 2006/2007.
Oproti posledním sezónám mám pozměněnou pětku, takže si na sebe ještě trochu zvykáme. Věřím ale, že to ještě dopilujeme a budeme přispívat více góly, abychom to někam dotáhli.

Titul nebyl náhoda, máme kvalitní tým

Loni slavil Zlín titul, letos se dlouho utápěl na posledním místě v tabulce. Co myslíte, že bylo příčinou?
Asi hrálo roli více faktorů dohromady. Mohla to být únava z předchozích sezón. Měli jsme málo odpočinku mezi přípravou a ledem. Možná v tom bylo i uspokojení po těch dvou vydařených sezónách.

Pak jste se odrazili ode dna a začali vyhrávat. Co vás nakoplo?
Všechny nás hrozně štvalo, že jsme na konci tabulky. Největší motivací bylo odpoutat se z něj. Chtěli jsme dokázat, že ten titul loni nebyl náhoda a že máme kvalitní tým.

Změnila se hodně nálada v kabině?
Tak nálada je vždycky lepší, když se vyhrává. Máme v kabině ale v pohodě partu a žádné problémy se neobjevily.

Zlín si tedy zajistil předkolo. Přemýšlíte v kabině nad soupeři, kteří by vám vyhovovali?
To vůbec. Jsme rádi, že jsme se tam dostali a nepřemýšlíme nad tím. Uděláme vše pro to, abychom v posledních dvou zápasech získali co nejvíce bodů. Jak to dopadne, tak to dopadne.

Liga se Slováky? Máme dost kvalitních týmů

V posledních dnech se v souvislosti s údajným koncem Slovanu Bratislava v KHL otevřela otázka společné extraligy se Slováky. Vy osobně na to máte jaký názor?
Já se přizpůsobím. V podstatě je mi to jedno, ale myslím si, že máme v České republice dost kvalitních týmů a pěkných stadionů. Nepotřebujeme se díky tomu rozšiřovat dál, ale to je pouze můj pohled.

Derby se Slovanem by vás nelákalo?
Myslím si, že by to byl velmi dobrý a kvalitní zápas. I diváky by to přitáhlo, tady ve Zlíně určitě.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Nákupy lidé stále spíše odkládají, čekají na otevření obchodů

Tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy se podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu letos v březnu meziročně zvýšily o pět procent. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší.

Meziroční srovnání výsledků maloobchodu za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich ještě v dubnu. Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni jen na e-shopy. S uvolňováním opatření by se tak maloobchodní tržby měly zvyšovat. 

Proti loňskému březnu si podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, kterým tržby vzrostly o 18,8 procenta. "Vyšší meziroční tržby ohlásily i prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či prodejny s počítači a komunikační technikou. Naopak pokles tržeb nadále trápil prodejny s oděvy a obuví. V následujících měsících proto možná skončí v bankrotu některé módní značky," uvedl.

Tradičně dobré výsledky zaznamenali internetoví prodejci, kterým tržby v březnu meziročně vzrostly o 36,2 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by se v dalších měsících rozdíl růstového tempa e-shopů a kamenných obchodů měl snižovat.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková ale nepředpokládá, že by se u veškerého zboží zákazníci vrátili do kamenných prodejen. Výjimkou podle ní pravděpodobně bude oblečení a obuv. Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák dodal, že na očekávaném zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet se projeví vysoká srovnávací základna z minulého roku.

před 22 minutami

Pentě klesl zisk o polovinu. Dolů ji táhlo Aero, pomohl naopak Dr. Max a reality

Skupině Penta Investments loni klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala navzdory pandemii 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.

"Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Mezinárodní síť lékáren Dr.Max podle něho sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny poskytovaly služby bez omezení a musely být schopné zareagovat i na razantní změnu poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, dokázala síť lékáren významně přispět k ziskovosti skupiny Penta. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnily také Fortuna Entertainment Group, Penta Real Estate a Primabanka.

Penta Real Estate dokončila 1139 bytových jednotek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace), dalších 805 bytů je ve výstavbě (Maison Ořechovka, Bory Home). V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty. Prodej pražského projektu Churchill Square byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy Kč.

Penta vznikla v roce 1994 na Slovensku. Jejími zakladateli jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Celkem skupinu řídí šest partnerů a zaměstnává více než 43 000 lidí. Na dani z příjmu a odvodech za zaměstnance zaplatila celkem 6,4 miliardy Kč.

před 49 minutami

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy