Leška: Štvalo nás být na konci tabulky. Teď Zlín hájí šestku

Lukáš Caha Lukáš Caha
27. 2. 2015 13:47
Petr Leška si v úterním zápase s Hradcem Králové připsal asistenci, a tím i 904. kanadský bod v české extralize čímž se dostal do čela historických tabulek. A Zlínu pomohl mezi šest nejlepších týmů.
Petr Leška oslavil se Zlínem loni druhý titul
Petr Leška oslavil se Zlínem loni druhý titul | Foto: Lukáš Drštička

Zlín - Extraliga má nového krále. Zlínský Petr Leška si v úterním zápase s Hradcem Králové připsal asistenci, a tím i 904. kanadský bod v české extralize. Sesadil tak dosavadního majitele tohoto rekordu Richarda Krále

Dle jeho slov je však nejdůležitější, že se tým zvedl. Dlouho se totiž utápěl na samém chvostu tabulky, nyní si však díky poslední výhře zajistil minimálně účast v předkole play off. A co víc. Zlín bude v posledních dvou kolech o víkendu dokonce hájit současnou šestou příčku, která mu zaručuje přímý postup do čtvrfinále.

"Všechny nás to hrozně štvalo. Chtěli jsme ukázat, že ten loňský titul nebyl jen náhoda," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Petr Leška o velkém výsledkovém obratu celého Zlína.

Jste čerstvým držitelem rekordu v počtu kanadských bodů v nejvyšší soutěži. Jaké jsou vaše pocity?
Více méně žádné (smích). Spíše jsem měl radost, že jsme porazili Hradec a dostali se na šesté místo. Udělali jsme velký krok do vyřazovacích bojů.

Kdy jste se o to tom rekordu dověděl?
Četl jsem o něm, už když jsem dorovnal Richarda Krále na těch 903 bodů, takže jsem věděl už během zápasu s Hradcem, že jsem ho překonal. Před tím ale vůbec ne.

Proběhla v kabině nějaká oslava? Musel jste přispět do kasičky?
Pár kluků mi pogratulovalo, ale to bylo vše.

Kde až se toto číslo zastaví? Láká vás tisícovka?
Lákavé by to být mohlo, ale myslím si, že sto bodů už pravděpodobně neudělám.

Konec kariéry zatím nehrozí

Máte na kontě 588 utkání bez pauzy. Další rekord. Jak si tuto šňůru vysvětlujete?
Nedělám nic navíc než jiní hráči, takže to bude asi o štěstí. Jiné vysvětlení k tomu nemám.

Až na výjimky působíte ve Zlíně celou svoji kariéru. Aktuálně dokonce deset sezón v řadě. Nepřemýšlel jste za tu dobu o změně?   
Ve Zlíně jsem moc spokojený. Vždy jsme se dohodli na nové smlouvě, takže jsem ani neuvažoval, že bych odešel někam jinam.

Letos oslavíte čtyřicítku. Stále máte chuť do hokeje?
Chuť jde s těmi výsledky, takže když se nám na začátku moc nedařilo, tak ubývala, ale teď ji znovu mám. Hokej mám rád. I motivace do tréninku je, takže zatím o konci neuvažuju. To se samozřejmě ale může změnit. Uvidím, jak to půjde dál.

Vy osobně patříte k tahounům Zlína. Pohybujete se na předních místech bodování, letos je to pro vás ale zatím nejhorší sezóna od sezóny 2006/2007.
Oproti posledním sezónám mám pozměněnou pětku, takže si na sebe ještě trochu zvykáme. Věřím ale, že to ještě dopilujeme a budeme přispívat více góly, abychom to někam dotáhli.

Titul nebyl náhoda, máme kvalitní tým

Loni slavil Zlín titul, letos se dlouho utápěl na posledním místě v tabulce. Co myslíte, že bylo příčinou?
Asi hrálo roli více faktorů dohromady. Mohla to být únava z předchozích sezón. Měli jsme málo odpočinku mezi přípravou a ledem. Možná v tom bylo i uspokojení po těch dvou vydařených sezónách.

Pak jste se odrazili ode dna a začali vyhrávat. Co vás nakoplo?
Všechny nás hrozně štvalo, že jsme na konci tabulky. Největší motivací bylo odpoutat se z něj. Chtěli jsme dokázat, že ten titul loni nebyl náhoda a že máme kvalitní tým.

Změnila se hodně nálada v kabině?
Tak nálada je vždycky lepší, když se vyhrává. Máme v kabině ale v pohodě partu a žádné problémy se neobjevily.

Zlín si tedy zajistil předkolo. Přemýšlíte v kabině nad soupeři, kteří by vám vyhovovali?
To vůbec. Jsme rádi, že jsme se tam dostali a nepřemýšlíme nad tím. Uděláme vše pro to, abychom v posledních dvou zápasech získali co nejvíce bodů. Jak to dopadne, tak to dopadne.

Liga se Slováky? Máme dost kvalitních týmů

V posledních dnech se v souvislosti s údajným koncem Slovanu Bratislava v KHL otevřela otázka společné extraligy se Slováky. Vy osobně na to máte jaký názor?
Já se přizpůsobím. V podstatě je mi to jedno, ale myslím si, že máme v České republice dost kvalitních týmů a pěkných stadionů. Nepotřebujeme se díky tomu rozšiřovat dál, ale to je pouze můj pohled.

Derby se Slovanem by vás nelákalo?
Myslím si, že by to byl velmi dobrý a kvalitní zápas. I diváky by to přitáhlo, tady ve Zlíně určitě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Brazilská policie chce stíhat Bolsonara kvůli výrokům o spojitosti mezi očkováním proti covidu-19 a AIDS

Brazilská policie chce stíhat prezidenta Jaira Bolsonara kvůli některým jeho výrokům o covidu-19. Požádala už o povolení nejvyšší soud, informovala agentura EuropaPress. Vyšetřovatelé se zabývají mimo jiné prezidentovým tvrzením, že u lidí naočkovaných proti covidu-19 je větší pravděpodobnost, že se u nich rozvine AIDS.

Sporné výroky Bolsonaro zveřejňoval na sociálních sítích na podzim loňského roku. Tvrdil, že výzkum britských úřadů ukázal, že lidé naočkovaní proti covidu-19 častěji trpí syndromem získaného selhání imunity (AIDS), který má u nich navíc rychlejší průběh. Prezidentská kancléř následně Bolsonarovy výroky korigovala. Vedoucí kanceláře Mauro Cid tvrdil, že prezident čerpal ze studie publikované časopisem The Lancet, která byla údajně později stažena.

Brazilská policie ale nenalezla žádnou vědeckou studii, která by obsahovala zmínku o souvislosti mezi očkováním proti covidu-19 a AIDS. Podle policie se prezident tím, že mluvil o neexistujícím riziku, mohl dopustit šíření poplašné zprávy.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Smutný osud Romů zůstává zastřenou kapitolou dějin, připomenul Fiala přesun do Osvětimi

V Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku si lidé připomněli 79. výročí hromadného odsunu 749 Romů do koncentračního tábora do Osvětimi. Mezi odvezenými za druhé světové války byli muži, ženy i děti, nejmladší dívce byly čtyři měsíce. Premiér Petr Fiala (ODS) při této příležitosti uvedl, že smutný osud českých a moravských Romů zůstává nejen tragickou, ale do značné míry i zastřenou kapitolou našich dějin. 

Premiér Fiala řekl, že v holokaustu se zhmotnila nenávist ve vražedný systém, který nabyl hrůzných rozměrů. Připomněl, že v Česku existovaly dva koncentrační tábory pro Romy, a to v Hodoníně u Kunštátu a v Letech u Písku. "Nuceně v nich přebývaly celé rodiny. Muži, ženy i děti žili v nelidských podmínkách, trápil je hlad, nemoci a otrocká práce. Velká část tu zahynula, další čekalo utrpení v podobě cesty za prací do táborů v Německu nebo transport do Osvětimi," řekl Fiala.

Podle něj státu trvalo dlouhou vypořádání se s věcí s ohledem na výkup pozemků a podobně. "Za tu dobu pamětníci, pro které by byl památník zadostiučiněním, postupně odcházeli. Pokud nás má historie něco naučit, je nutné, abychom tragické události neviděli jen jako věty v učebnicích, ale abychom je dokázali spojit s konkrétními místy a osudy," dodal Fiala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy