28. 12. 2010 7:15
Gólman Mazanec navrch udržel čisté konto
Češi se radují z vítězství nad Norskem
Češi se radují z vítězství nad Norskem | Foto: Reuters

Buffalo - Česká hokejová reprezentace do dvaceti let porazila ve svém úvodním vystoupení na juniorském mistrovství světa v Lewistonu Norsko 2:0. Autory branek byli Tomáš Rachůnek a Antonín Honejsek, gólman Marek Mazanec udržel čisté konto.

Severskému soupeři tak nepovolili překvapení na úkor favorita, jako se to "povedlo" Jágrovi a spol. na letošním šampionátu dospělých v Německu, kde pozdější mistři světa podlehli outsiderovi 2:3.

Svěřenci trenéra Miroslava Přerosta se proti nováčkovi elitní divize MS prosadili ve druhé a třetí třetině. Rachůnek otevřel skóre ve 34. minutě, Honejsek se prosadil v oslabení ve 45. minutě. Mazanec se na výhře podílel 21 úspěšnými zákroky.

Duel proti papírově nejslabšímu soupeři v první části turnaje byl od první minuty z českého pohledu bojem proti defenzivně hrajícímu protivníkovi.

Oba celky si šance vypracovaly prakticky jen v přesilových hrách, kterých ale bylo poskrovnu. Mazanec i jeho protějšek Soberg byli ale pozorní.

Mazanec udržel čisté konto.
Mazanec udržel čisté konto. | Foto: Reuters

Po střelecky vyrovnané první třetině Češi ve druhé části zápas ovládli, vedoucího gólu se ale dočkali až ve 34. minutě, kdy se prosadil po Honejskově vyhrané buly Rachůnek.

Uklidňující druhý gól přišel až ve třetí části, kdy se při Sedlákově vyloučení prosadil po samostatné akci Honejsek, který byl následně vyhlášen nejlepším hráčem zápasu.

Druhým soupeřem českých hokejistů v základní skupině B budou dnes od 22:00 SEČ hráči Kanady, kteří ve svém vstupním zápase porazili Rusko 6:3.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let:

Skupina B:

Česká republika - Norsko 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávka: 34. Rachůnek (Honejsek), 45. Honejsek. Rozhodčí: Sjöberg (Švéd.), Smith (Kan.) - Kekäläinen (Fin.), Winnekens (Něm.). Vyloučení: 4:5, navíc Sedlák (ČR) 10 min. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 1381.

Sestava ČR: Mazanec - Jeřábek, Řezníček, Šenkeřík, Sedlák, O. Horák, Pláněk - Nestrašil, R. Horák, Soudek - Tůma, Hlinka, Orsava - Frk, Holík, Culek - Straka, Honejsek, Rachůnek. Trenéři: Miroslav Přerost, Jiří Fischer a Terry Christensen.

1. Švédsko 1 1 0 0 0 7:1 3
2. Kanada 1 1 0 0 0 6:3 3
3. ČR 1 1 0 0 0 2:0 3
4. Rusko 1 0 0 0 1 3:6 0
5. Norsko 2 0 0 0 2 1:9 0