Legenda zemřela. Slavný Švéd Salming podlehl nevyléčitelné nemoci

ČTK ČTK
24. 11. 2022 20:41
Slavný švédský hokejista Börje Salming podlehl v 71 letech nevyléčitelné nemoci.
Börje Salming
Börje Salming | Foto: Reuters

V srpnu bývalý obránce a jeden z prvních hvězdných Evropanů v NHL oznámil, že trpí amyotrofickou laterální sklerózou (ALS).

O jeho úmrtí dnes informoval klub Toronto Maple Leafs, v jehož dresu odehrál v 70. a 80. letech šestnáct sezon.

"Börje byl průkopníkem hokeje a ikonou s nezlomným duchem. Pomohl otevřít dveře Evropanům do NHL," připomněl šéf Toronta Brendan Shanahan.

Salming hrál za Maple Leafs v letech 1973-1989. Za Toronto a v poslední sezoně za Detroit odehrál 1148 zápasů, v nichž nasbíral 787 bodů (150+637). V dresu švédské reprezentace získal stříbro a bronz na mistrovství světa.

ALS je velmi progresivní nervosvalové degenerativní onemocnění, při němž pacient postupně ztrácí kontrolu nad všemi svaly v těle.

Trpěli jím například britský fyzik Stephen Hawking, někdejší český premiér Stanislav Gross nebo slovenský fotbalista Plzně Marián Čišovský.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Reálné mzdy v Česku klesají nejvíce mezi zeměmi OECD i od vzniku státu, tvrdí analýza

Česko nyní prochází nejprudším propadem reálných mezd ze zemí OECD i v dosavadní samostatné historii. K udržení loňské životní úrovně bude letos Čechům chybět zhruba 170 miliard korun. Vyplývá to z analýzy společnosti Cyrrus, kterou dnes novinářům představil její analytik Vít Hradil. Reálné mzdy podle něj ve třetím čtvrtletí klesly o 8,9 procenta, za celý rok to bude o 8,3 procenta. Důvodem je vysoká inflace.

"Objem mezd, který by čeští zaměstnanci v roce 2022 museli dostat navíc, aby si zachovali životní úroveň z roku 2021, dosahuje 170 miliard Kč. Právě o tolik se tedy letos budeme muset 'uskromnit'," uvedl Hradil. Průměrnému českému zaměstnanci, který pracuje na plný úvazek, tak podle něj za celý rok 2022 bude k dosažení předchozího životního standardu scházet 40 000 korun, tedy 3300 korun měsíčně. Reálná kupní síla se tak vrátí zpět v čase do roku 2018, vypočetl analytik.

Hlavní důvody pro výrazný převis spotřebitelské inflace nad růstem mezd jsou podle Hradila rusko-ukrajinská válka a z ní vyplývající geopolitický konflikt mezi Západem a samotným Ruskem, a pandemie covid-19. Jedním z důsledků války bylo omezení dodávek ruských fosilních paliv do Evropy a následný dramatický růst jejich ceny. Pandemie způsobila globální snížení nabídky, když se omezovaly výrobní a přepravní kapacity.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČNB upozornila na aktivity dvou firem, investice u nich nejsou chráněné

Česká národní banka (ČNB) upozornila na aktivity společností Capital Star LTD a Jotul Capital Limited, které nabízejí obchodování s akciemi, komoditami a nástroji peněžního trhu. Ani jedna ze společností nemá povolení k poskytování finančních ani investičních služeb v Česku. Případná investice tak není ze zákona pojištěná ani jinak chráněná, informovala dnes ČNB.

ČNB také upozornila, že společnost Capital Star LTD se neoprávněně prezentuje jako subjekt s povolením k činnosti vydaným centrální bankou. Dokument je podle ČNB podvržený a v prezentované podobě nikdy nebyl vydán. Podle ČNB tato společnost nemá ani povolení ze strany kyperského dohledového orgánu, přestože to o sobě na svých internetových stránkách tvrdí.

ČNB určuje měnovou politiku, vydává bankovky a mince, řídí peněžní oběh, platební styk a zúčtování bank. Vykonává také dohled nad bankovním sektorem, kapitálovým trhem, pojišťovnictvím, penzijním připojištěním, družstevními záložnami, institucemi elektronických peněz a devizový dohled.

Zdroj: ČTK
Další zprávy