18. 12. 2009 7:15
Pavelec dostal 5 gólů, byl ale hvězdou utkání
Robert Lang
Robert Lang | Foto: Reuters

Praha - Robert Lang rozhodl v NHL gólem v samostatných nájezdech o vítězství Phoenixu v Columbusu 2:1.

Lang na konci šesté série penaltového rozstřelu za stavu 1:1 překonal brankáře Blue Jackets Mathieua Garona střelou zápěstím a udržel si stoprocentní bilanci v nájezdech, když letos proměnil dva ze dvou.

"Vždy, když vstřelíte vítězný gól, je to skvělý pocit," prohlásil Lang, jemuž se v NHL proti Columbusu dlouhodobě daří. V předchozích 35 zápasech dal tomuto soupeři 12 branek a na dalších 21 přihrál.

"Nebyl to náš nejlepší výkon, ale nakonec jsme to zvládli. Získat dva body dva dny po sobě není nic jednoduchého," dodal Lang, jehož tým o den dříve zvítězil 6:3 v Torontu.

Jedním z hrdinů večera se stal také brankář Phoenixu Jason LaBarbera, který pochytal 38 střel, z toho plných sedm na něho vyslal český útočník Jakub Voráček.

Pavelec chytil 42 střeleckých pokusů Dallasu

Možná nejpovedenější výkon v sezoně předvedl podle zámořských médií brankář Ondřej Pavelec z Atlanty, a to přesto, že v duelu s Dallasem inkasoval pět gólů.

Ondřej Pavelec.
Ondřej Pavelec. | Foto: Reuters

Český gólman zaznamenal 42 úspěšných zákroků, dovedl svůj tým k vítězství 6:5 v prodloužení a byl vyhlášen druhou hvězdou utkání.

Zápas rozhodl v druhé minutě nastaveného času svou druhou trefou v zápase Rick Peverley, asistenci u vítězného gólu si připsal i český obránce Pavel Kubina. "Náš brankář dnes chytal neuvěřitelně. Podle mě to byl jeho nejlepší výkon v sezoně," pochválil Peverley Pavelce.

Pavelec měl přitom ještě smůlu, když vyrovnávací gól na 5:5 inkasoval 62 sekund před koncem základní hrací doby poté, co se puk odrazil do sítě od plexiskla na helmě Louiho Erikssona. "Trefilo ho to do obličeje a puk zaplul přesně do branky. Takové věci se stávají," uvedl Pavelec.

Čtěte dále: Video: Kočí zranil nejlepšího beka. A ještě se porval

Dvaadvacetiletý odchovanec kladenského hokeje svým výkonem uchvátil i veterána v dresu soupeře Stephana Robidase, přestože ten mu dal hned dva góly. Dvaatřicetiletý obránce přitom ani pořádně neznal Pavelcovo jméno.

"Ať už je ten mladík kdokoliv, předvedl několik fantastických zákroků," řekl Robidas.

Pavelcovo jméno si teď už budou v Dallasu asi pamatovat. Zvlášť, když pro Atlantu vychytal teprve druhé vítězství v historii vzájemných zápasů.

"Ukázali jsme dnes ohromný charakter. Potřebovali jsme sice dát šest gólů, ale je to pro nás ohromně cenná výhra," poznamenal Pavelec.

Prospal s Rozsívalem pomohli ukončit sérii porážek

Čeští hokejisté o sobě dali vědět také v newyorském derby, v němž Rangers vyhráli na ledě Islanders 5:2 a ukončili sérii pěti porážek.

Václav Prospal (vpravo) je znám nejen jako skvělý střelec, ale i jako horká hlava a kverulant. | Foto: Reuters

Dvě asistence si v dresu vítězů připsali Václav Prospal s Michalem Rozsívalem, naopak jejich krajana a spoluhráče Aleše Kotalíka a nejlépe placeného zadáka soutěže Wadea Reddena trenér John Tortorella do zápasu po předchozích slabších výkonech vůbec nepostavil.

Utkání se lámalo už v první třetině, v níž Islanders sice přestříleli svého rivala v poměru 14:4, ale s vedením 2:0 odcházeli do kabiny díky trefám Ryana Callahana a Chrise Druryho hosté.

Callahan pak hned v první minutě druhé třetiny podruhé v zápase využil přesilovou hru, zvýšil na 3:0 a bylo rozhodnuto. Jedním gólem se pod výhru Rangers podepsal také slovenský útočník Marián Gáborík, který si s 24 trefami drží pozici nejlepšího střelce celé NHL.

Čtvrté vítězství v řadě vybojoval Pittsburgh, který vyhrál 3:2 po samostatných nájezdech ve Philadelphii.

Postaral se o to zejména kapitán Penguins Sidney Crosby, který skóroval v základní hrací době i v penaltovém rozstřelu, v němž letos nezaváhal ani jednou z pěti pokusů. Vítězný gól v nájezdech si ale připsal Kris Letang.

Montreal - Minnesota 1:3 (1:2, 0:0, 0:1)
4. A. Kosticyn - 3. Earl, 15. M. Koivu (Havlát), 52. Clutterbuck. Střely na branku: 31:21. Diváci: 21.273.

NY Islanders - NY Rangers 2:5 (0:2, 1:1, 1:2)
30. MacDonald, 56. Nielsen - 14. a 21. Callahan (na první Prospal, na druhou Rozsíval), 18. Drury (Rozsíval), 44. Gáborík (Prospal), 47. Anisimov. Střely na branku: 37:22. Diváci: 15.138.

Philadelphia - Pittsburgh 2:3 po sam. n. (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)
2. Carter, 23. Giroux - 4. Guerin, 30. Crosby, rozh. nájezd Letang. Střely na branku: 33:30. Diváci: 19.689.

Atlanta - Dallas 6:5 v prodl. (1:2, 2:1, 2:2 - 1:0)
53. a 62. Peverley (na druhou Kubina), 7. Kovalčuk, 31. Slater, 33. Antropov, 49. Afinogenov - 3. a 45. Robidas, 17. Lehtinen, 39. Benn, 59. Eriksson. Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu celý zápas, z 47 střel inkasoval 5 gólů a úspěšnost zásahů měl 89,4 procenta. Střely na branku: 25:47. Diváci: 11.957.

Detroit - Tampa Bay 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
9. Miller, 47. Bertuzzi, 51. Eaves. Střely na branku: 22:30. Diváci. 19.474.

Columbus - Phoenix 1:2 po sam. n. (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0)
49. Nash - 2. Yandle, rozh. nájezd Lang. Střely na branku: 39:27. Diváci: 13.363.

San Jose - Anaheim 4:1 (0:0, 2:0, 2:1)
30. a 54. J. Thornton, 36. Marleau, 57. Setoguchi - 41. Getzlaf. Střely na branku: 37:21. Diváci: 17.562.

Calgary - Los Angeles 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
20. Phaneuf, 42. Dawes - 52. Elkins. Střely na branku: 24:35. Diváci: 19.289.

Edmonton - Nashville 3:6 (2:3, 1:2, 0:1)
4. a 35. Nilsson, 6. Višňovský - 29. a 40. Hornqvist (na druhou Erat), 13. Jones, 17. Ward, 17. Goc, 60. Smithson. Střely na branku: 26:27. Diváci: 16.839.