Quick, vůle, odhodlání...5 důvodů, proč Králové ovládnou NHL

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
30. 5. 2012 2:27
V názvu klubu mají slovo "Králové". Přesto až dosud od vstupu do NHL v roce 1967 ani jednou nejslavnější hokejové lize světa nevládli.
Fanoušek Kings vyhlíží blížící se boj o Stanley Cup. Dosáhnou "Králové" na svatý hokejový grál?
Fanoušek Kings vyhlíží blížící se boj o Stanley Cup. Dosáhnou "Králové" na svatý hokejový grál? | Foto: Aktuálně.cz

Praha - V názvu klubu mají slovo "Králové". Přesto až dosud od vstupu do NHL v roce 1967 ani jednou nejslavnější hokejové lize světa nevládli. Letos jim k tomu chybí přesně čtyři kroky. Poslední a možná nejdelší kroky v cestě za hokejovým grálem.

Podaří se jim to? Nebo dopadne kalifornský celek stejně jako v roce 1993, kdy jejich tažení play off v čele s fenomenálním Waynem Gretzkym ukončil v pěti zápasech ve finále Montreal? Nabízíme vám pět důvodů, proč by se letos mohli "Králové" stát skutečnými vládci NHL.

1. Jonathan Quick – Těžko zmínit jiný důvod na prvním místě. Quick, Quick, Quick. Tenhle šestadvacetiletý Američan má letos velkou šanci navázat na svého o dvanáct let staršího krajana Tima Thomase v zisku tří významných trofejí – Stanley Cupu, Vezina Trophy i Conn Smyth Trophy. Již teď je téměř jisté, že o té poslední se mezi odborníky rozhodne mezi ním a jeho protějškem Martinem Brodeurem.

Český fantóm Dominik Hašek byl obdivovaný za svůj kloubní rozsah a dechberoucí zákroky, zdá se ale, že Quick jeho umění povýšil ještě o stupeň výše. Dát mu gól po ledě je téměř nemožné (ono je to nemožné dostat za něj puk i jinudy).

Jeho čísla v play off 1,54 inkasované branky na zápas a 94,6 procentní úspěšnost zákroků musí budit obdiv. A Quick za tato čísla rozhodně nevděčí jen pevné obraně a tomu, že by na něj nešly žádné střely, v průměru totiž čelí 29 střeleckým pokusům soupeřů.

Problém pro něj navíc není ani to, když mu cloní hráči soupeře, kotouč si dokáže téměř vždy najít. Ostatně v zámoří už jeho styl vykukování zpoza hráčů, kdy téměř na ledě leží, přirovnali k ležícímu golfistovi, který zkoumá na greenu nejlepší cestu, jak dostat míček do jamky.

2. Skvělá organizace hry – Kouč Darryl Sutter přišel k týmu až v průběhu loňské zimy a styl, který naordinoval „Králům“, je až nápadně podobný bostonskému. Kings sice měli díky slabšímu začátku sezóny a horší produktivitě problémy se do play off vůbec dostat, v bojích o Stanley Cup ale září. Dostat se před Quicka je pro soupeře těžší než pro americké vojáky hledání afgánských teroristů.

A směrem dopředu? Kings dokáží často udeřit z ničeho, zaskočit protivníka v době, kdy si myslí, že má nad Kopitarem a spol. navrch. Možná i proto jsou sice „Králové“ druhým nejhorším týmem celého play off v úspěšnosti přesilovek, jenže díky precizní hře pěti proti pěti jim to nemusí vůbec vadit.

3. Venku neprohrávají – Coby osmý tým Západu začínali „Králové“ všechny série (a budou i finále) na ledě soupeře. No a co? Jako by stále hráli doma v Kalifornii. Kings na ledě soupeře vyhráli už 10 zápasů v řadě, čímž ustanovili nový rekord NHL. Loni San José, letos nejlepší tým základní části Vancouver, dvojka Zápasu St. Louis i poté Phoenix. Ti všichni mohli jet do LA už více méně na obhlídku filmových hvězd z Hollywoodu. Za stavu 0:2 na zápasy se prostě těžko pomýšlí na obrat v sérii. Zvláště, když především druhé zápasy zvládají „Králové“ s obdivuhodnou dominancí.

4. Vůle party zkrachovalců – Mike Richards a Jeff Carter se loni v létě ostudně pakovali z Philadelphie, protože údajně coby kapitán a jeho asistent ovlivňovali ostatní slabou morálkou (místo nočních tréninků a lá Jágr raději chodili po barech a diskotékách). Ze stejného důvodu musel ještě o rok dříve opustit Edmonton obrovitý Dustin Penner. Letos v únoru byl blízko trejdu kapitán „Králů“ Dustin Brown, kterému Sutter vyčítal slabý zápal do hry a malou produktivitu.

Odpovědi výše zmíněné čtyřky? Richards s Carterem patří mezi ofenzivní tahouny týmu (4+7, respektive 4+5), Pennera se bojí možná i diváci v prvních řadách za mantinely, jak drtí o plexisklo jednoho soupeře za druhým. A kapitán Brown? Ten se nejprve zachránil v týmu hattrickem 25. února proti Chicagu a v play off řádí jako černá ruka. Nejproduktivnější hráč týmu (7+9, třetí v kanadském bodování play off), tři vítězné góly (1. v play off) a dva góly v oslabení (1.).

5. Skvělá oslabení – Jestliže v přesilovkách jsou „Králové“ téměř neškodní, v oslabení jsou téměř nepřekonatelní. Úspěšnost 91,2%, lepší má pouze už dávno dovolenkující St. Louis (NJ Devils 74,2%). Navíc, zatímco v přesilovkách nasázeli Sutterovi svěřenci soupeřům pouze šest branek, v oslabení se již trefili pětkrát. To rozhodně není dobrá zpráva pro „Ďábly“, kteří v přesilovkách často propadají, také proto, že na modré operuje útočník Ilja Kovalčuk a velmi ofenzivně laděný bek Marek Židlický.

Tip na výsledek finále: Los Angeles vyhraje 4:1 na zápasy.

Téma, kdo získá letos ceněnný Stanley Cup (první zápas finále se hraje v noci na čtvrtek od 2:00 hodin SELČ) bude na stránkách sportovní rubriky Aktuálně.cz pokračovat v průběhu dne pohledem do kuchyně New Jersey Devils.

 

Právě se děje

Další zprávy