Kubina rozdával přihrávky v přestřelce

SportPlus, ČTK
10. 3. 2006 7:06
New York - Přestřelku jako na Divokém západě zažily v NHL dva týmy, které ovšem svou příslušností patří do Východní konference. Buffalo Sabres doma vyhrálo nad Tampou Bay 8:5. V utkání se prosadili i tři Češi, nejvýrazněji obránce týmu z Floridy Pavel Kubina, který zaznamenal tři asistence. Jeden z gólů Tampy Bay vsítil Václav Prospal, navíc přidal přihrávku, za domácí se pak trefil Aleš Kotlík.
V utkání Bostonu a Montrealu nepadaly jen branky, ale i rány pěstmi.
V utkání Bostonu a Montrealu nepadaly jen branky, ale i rány pěstmi. | Foto: Reuters

Největší hvězdou utkání byl ale Derek Roy z Bufala, který nasázel do sítě Lightning tři góly. Roy je nyní v úžasné střelecké formě, je to jeho druhý hattrick v kariéře a druhý během posledních čtyř utkání. Nově zrozený kanonýr Sabres přitom zahájil sezonu v nižší soutěži a v prvních 44 letošních zápasech za Buffalo nastřílel pouhých sedm branek.

Během týdne se ale počet jeho gólových zásahů přehoupl do dvouciferného čísla. První hattrick zaznamenal minulý pátek proti Torontu. "Je to pěkné pomoci takhle týmu. Na začátku sezony se mi příliš nedařilo, ale pořád jsem to zkoušel, věřil jsem, že se to zlomí," uvedl Roy.

Vedle něj se dvakrát prosadil ještě J. P. Dumont, po gólu vstřelili vedle Kotalíka také Thomas Vanek a Paul Gaustad. Sabres díky všem těmto zásahům vyhráli čtvrtý zápas v řadě. "Obvykle hrajeme velmi dobře dozadu, dneska se to úplně nepovedlo, ale našli jsme i tak cestu k vítězství," řekl hrdina dne Roy.

Na straně Tampy Bay byl vedle Kubiny nejvýraznější postavou Brad Richards, autor jedné branky a tří asistencí. Do černého mířili i Ruslan Fedotěnko, Vincent Lecavalier a Martin St. Louis. Ani pět zásahů ale Bleskům nepomohlo k prolomení zlých časů, prohráli již počtvrté v posledních pěti utkáních.

Tým z Floridy, který při svém úspěšném tažení za Stanley Cupem spoléhal na neprostupnou obrannou hráz a jistotu v brance, se najednou musí srovnávat s velkým přílivem inkasovaných branek. V osmi utkáních dostali Lightning 45 gólů! "Musíme bojovat, být soudržní, být tým," viděl recept na současné nezdary kouč John Tortorella.

Hrdina vstřelil stou branku v NHL

Hokejisté Columbusu v duelu s Phoenixem vstřelili pět branek a celé utkání vedli, ale na vítězství jim to málem nestačilo. Blue Jackets se ujali vedení na konci první třetiny, kdy skóroval Rick Nash po nahrávce Davida Výborného. Po něm vstřelil svou stou branku v zámořské soutěži český útočník Jan Hrdina a po přestávce se trefil Nikolaj Žerděv.

Phoenix se vrátil do zápasu, když snížil na rozdíl jedné branky, ale domácí hokejisté přidali další dva góly. Na jejich výhře pak už nic nezměnily ani dvě trefy Kojotů v posledních pěti minutách.

Columbus tak přerušil černou sérii, která se jej držela od olympijské přestávky. Ve čtyřech utkáních dal celek z Ohia jen pět gólů. "Měli jsme opravdu hodně šancí. Možná jsme mohli dát více než pět branek, ale hráli jsme dobře," prohlásil po zápase domácí útočník Rick Nash.

Rudá křídla uzemnila Krále

Detroit přivítal před vlastním publikem Krále z Los Angeles a vítězstvím 7:3 napravil úterní prohru s Phoenixem. Úvodní branku vstřelil na začátku druhé třetiny český útočník Robert Lang, který se pak asistencí podílel ještě na dalším gólu.

O vítězství Rudých křídel rozhodl švédský útočník Henrik Zetterberg, který v druhé třetině nejdříve zlomil remízový stav a za 52 vteřin zvýšil na rozdíl dvou branek. "Myslím, že střílím víc než loni, což je jedna z věcí, kterou jsem nedělal tak často. V Evropě jsem spíše nahrával. K tomu, abyste dali gól, však potřebujete střílet," konstatoval Zetterberg, který v letošní sezoně již překročil hranici třiceti branek.

Hokejisté Los Angeles čekali, že Detroit druhé domácí utkání po sobě nepodcení, ale dvě rychlé branky Zetterbega je zlomily. "Věděli jsme, že po utkání s Phoenixem byli zklamaní a půjdou do zápasu naplno," řekl po zápase Andy Murray.

Montreal sice poslal svoji brankářskou jedničku Joseho Theodora do Colorada, ale na jeho místě od olympijské přestávky září Francouz Cristobal Huet. Do branky se Huet postavil i v Bostonu a v důležitém utkání o play off vychytal čisté konto. Český útočník Tomáš Plekanec přidal gól do prázdné branky a Canadiens zvítězili 3:0.

Povedený Michálkův večer

Ve Vancouveru se představil Nashville. Český brankář Tomáš Vokoun sledoval z branky Predators převahu svého celku, ale nakonec byl rád, když pět minut před koncem Steve Sullivan po přihrávce Martina Erata vyrovnal. Z prodloužení však uběhlo pouze šest vteřin a Nashville zásluhou Davida Legwanda zvítězil 3:2.

Legwand vytěžil gól z chyby obránce Vancouveru Nolana Baumgartnera, který mu puk přihrál přímo do jízdy, a americký útočník přes dalšího obránce prostřelil Alexe Aulda. "Vypadalo to, jako by se mu to přilepilo na hokejku, a najednou to bylo u mě. Věděl jsem, že nesmím trefit obránce před sebou. Nemyslím si, že to Auld viděl," popsal svou trefu Legwand.

Povedený večer zaznamenal Milan Michálek ze San Jose v domácím utkání proti Edmontonu, který Sharks vyhráli 5:2. Český útočník vstřelil jednu branku a na další dvě nahrál. Michálek si rozuměl v útoku s kapitánem Patrickem Marleauem a Stevem Bernierem a jejich spolupráci pochválil i kouč Ron Wilson. "Mladí hráči se opravdu snaží a jsou hladoví. To je přesně to, co potřebujeme v této fázi sezony," pravil kouč.

Boston - Montreal 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)
Branky: 27. Kovaljov, 48. Souray, 55. Plekanec. Střely na branku: 28:41. Diváci: 16 166.

Buffalo - Tampa Bay 8:5 (2:2, 3:2, 3:1)
Branky: 40., 58. a 60. D. Roy, 1. a 19. Dumont, 29. Gaustad, 36. Kotalík, 51. Vanek - 13. B. Richards (Kubina), 16. Fedotěnko, 30. Lecavalier (Kubina, Prospal), 38. Prospal (Kubina), 49. St. Louis. Střely na branku: 23:40. Diváci: 17 934.

Columbus - Phoenix 5:4 (2:0, 1:2, 2:2)
Branky: 17. R. Nash (Výborný), 20. Hrdina, 21. Žerděv, 46. Rupp, 47. Chimera - 28. Sanderson, 34. Morris, 55. Comrie, 59. Scatchard. Střely na branku: 30:33. Diváci: 17 066.

Detroit - Los Angeles 7:3 (0:0, 4:2, 3:1)
Branky: 34. a 34. Zetterberg, 22. Lang, 27. Dacjuk, 54. Jas. Williams, 59. Holmström, 60. Lidström (Lang) - 23. D. Brown, 29. Cammalleri, 50. Višňovský. Střely na branku: 45:25. Diváci: 20 066.

Chicago - Colorado 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)
Branky: 16. C. Brown - 2. Turgeon, 29. Laaksonen. Střely na branku: 27:24. Diváci: 10 119. Calgary - Dallas 1:0 (1:0, 0:0, 0:0) Branka: 15. Langkow. Střely na branku: 24:39. Diváci: 10 119.

Vancouver - Nashville 2:3 v prodl. (0:0, 1:0, 1:2 - 0:1)
Branky: 28. A. Carter, 52. H. Sedin - 49. a 55. Sullivan (na druhou Erat), 61. Legwand. V brance Nashvillu odehrál celé utkání Tomáš Vokoun, který čelil 25 střelám, dvakrát inkasoval a úspěšnost zákroků měl 92 procent. Střely na branku: 25:37. Diváci: 18 630.

San Jose - Edmonton 5:2 (0:0, 2:2, 3:0)
Branky: 44. a 38. Bernier (na první M. Michálek), 22. M. Michálek, 32. Marleau (M. Michálek), 41. J. Thornton - 29. Stoll (Dvořák), 37. Torres (Dvořák). Střely na branku: 31:21. Diváci: 15 878.