Kubina pomohl dvěma góly odvrátit vyřazení Tampy

24. 4. 2011 9:00
Neuvirth pomohl Washingtonu k postupu přes Rangers

Pittsburgh - Boje o Stanleyův pohár tak skončily pro útočníka Rangers Václava Prospala, který by mohl posílit český tým na mistrovství světa.

Povedený zápas sehrál v sobotu obránce Pavel Kubina. I díky jeho dvěma gólům deklasovali hokejisté Tampy v pátém duelu Pittsburgh na jeho ledě 8:2 a snížili stav série na 2:3.

Čtyřiatřicetiletý Kubina zaznamenal své první dvě trefy v letošním play off na začátku třetí třetiny v rozmezí necelých tří minut. Po jeho přesilovkových gólech vedla Tampa Bay už 7:0 a vítězství si v klidu pohlídala.

Dvakrát se trefili i Kubinovi spoluhráči Steven Stamkos a Simon Gagné a Tampa potvrdila, že se jí v Pittsburghu daří. V posledních dvou zápasech vstřelila na ledě Penguins třináct gólů a inkasovala jen dva.

Eratův Nashville je krok od historického postupu

Lightning teď čeká návrat do domácí arény, v níž oba předchozí duely prohráli. Není to však nic neobvyklého, z prvních 36 zápasů v letošním play off jich 22 vyhrály hostující týmy.

"Děje se to všude a pořád. Je to tím, že domácí týmy jsou pod velkým tlakem. Všichni říkají, jak je důležité na vlastním ledě vyhrát a to může hráčům trochu svazovat ruce a nohy," řekl trenér Tampy Guy Boucher.

Brankář Michal Neuvirth vychytal hokejistům Washingtonu výhru 3:1 v pátém utkání nad New Yorkem Rangers, jeho tým vyhrál celou sérii 4:1 na zápasy a postoupil do 2. kola.

Český gólman, jenž zneškodnil 26 střel, byl vyhlášen první hvězdou večera. O čisté konto ho připravil za rozhodnutého stavu 3:0 až 32 sekund před koncem třetí třetiny Wojtek Wolski.

Capitals měli zápas od začátku do konce pod kontrolou a nepřipustili žádné drama. O vedoucí gól se postaral v 6. minutě dorážkou v přesilové hře Mike Green.

Důležitou druhou trefu zařídil v druhé třetině Alexandr Ovečkin, který se protáhl kolem Marka Staala, natlačil se před branku a bekhendem zavěsil. Definitivní razítko na postup Capitals přidal v 57. minutě Alexandr Sjomin při úniku dva na jednoho.

"Dnes jsme odehráli nejlepší zápas v sérii. Každý na ledě si perfektně plnil své úkoly. Skvělý byl samozřejmě Alex (Ovečkin), který byl hodně vidět při každém střídání," pochválil mužstvo Bruce Boudreau, jenž se mohl poprvé na střídačce Capitals radovat z postupu už po pěti zápasech série.

"Nikdy se nám to tak rychle nepovedlo. Je to jedna z věcí, nad kterou budu zítra ráno spokojeně kývat hlavou. Je dobré, že budeme mít trošku více času na zmobilizování sil, protože mnoho hráčů se potýká se zraněním," kvitoval Boudreau.

Spokojený musel být i s dalším skvělým výkonem Neuvirtha, který ve třech domácích zápasech inkasoval jen dva góly.

"Měli jsme skvělý začátek. soupeři jsme vůbec nic nedovolili, ale pro mě to bylo trochu těžké, protože jsme neměli ráno rozbruslení a cítil jsem se nerozchytaný. Ale spoluhráči mi pomohli, nepustili soupeře k dorážkám a vůbec během celé série jsme předvedli dobrý týmový výkon," prohlásil Neuvirth.

Boston rozhodl o výhře nad Montrealem v 90. minutě

Nejdramatičtější souboj viděli v sobotu fanoušci v Bostonu, kde domácí udolali Montreal 2:1 až gólem v druhém prodloužení a otočili sérii z 0:2 na 3:2.

Rozhodující gól vstřelil v 90. minutě Nathan Horton, pro něhož to byl teprve druhý přesný zásah v kariéře v play off.

Na první gól se čekalo v Bostonu dlouhých 44 minut, než Brad Marchand dorážkou do odkryté branky zajistil Bruins vedení 1:0. Canadiens se však nevzdali a šest minut před koncem třetí třetiny vyrovnal Jeff Halpern.

V dramatickém prodloužení pak měli hosté dvě obrovské šance zápas rozhodnout. V prvním prodloužení střílel Mike Cammalleri do prázdné branky, jenže puk se zastavil o nohu obránce Zdena Cháry.

Krátce před inkasovaným gólem pak domácí zachránil brankář Tim Thomas, který famózním zákrokem zneškodnil střelu Briana Gionty při přečíslení Montrealu dva na jednoho.

Výhru nakonec slavili Bruins. V polovině druhého prodloužení se po střele Andrewa Ference dostal k odraženému puku Horton a před očima obránce Romana Hamrlíka jej zametl do odkryté branky.

"Nějaký šestý smysl mi krátce před tím říkal, že se dostanu k dorážce. Celé to pak proběhlo jako by ve zpomaleném záběru. Puk, prázdná branka, gól. Řeknu vám, byl to skvělý pocit, když jsem střílel," radoval se Horton.

"S Thomasem v brance můžeme dokázat cokoliv. Nebýt jeho, nebavili bychom se teď o našem vítězství," řekl kapitán Bostonu Zdeno Chára.

První hrozbu vyřazení odvrátilo Los Angeles, které zvítězilo 3:1 na ledě San Jose a snížilo stav série na 2:3. Kings rozhodli už v první třetině, v níž během úvodních devíti minut vstřelili tři góly.

1. kolo play off NHL:

Východní konference:

Pittsburgh - Tampa Bay 2:8 (0:2, 0:3, 2:3)
Branky:
47. Rupp, 49. Conner - 17. a 26. Gagne, 18. a 27. Stamkos, 43. a 46. Kubina, 22. Lecavalier, 56. Moore. Střely na branku: 33:25. Diváci: 18.535. Stav série: 3:2.

Washington - NY Rangers 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
Branky:
6. Green, 28. Ovečkin, 57. Sjomin - 60. Wolski. Michal Neuvirth odchytal za Washington celý zápas, z 27 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 96,3 procenta. Střely na branku: 27:27. Diváci: 18.398. Konečný stav série: 4:1.

Boston - Montreal 2:1 v druhém prodl. (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0, 1:0)
Branky:
45. Marchand (T. Kaberle), 90. Horton - 54. Halpern. Střely na branku: 51:45. Diváci: 17.565. Stav série: 3:2.

Západní konference:

San Jose - Los Angeles 1:3 (0:3, 1:0, 0:0)
Branky:
26. Marleau - 4. Wimmonds, 8. Clifford, 9. Penner. Střely na branku: 52:22. Diváci: 17.562. Stav série: 3:2.