Kubalík překonal Vaněčka a ukončil v NHL gólový půst, skóroval i Palát

Aktualizováno 3. 12. 2021 9:00
Hokejový útočník Dominik Kubalík překonal v NHL Vítka Vaněčka a svou trefou pomohl Chicagu k výhře 4:3 po nájezdech na ledě Washingtonu. Plzeňský rodák ukončil gólový půst, v předchozích patnácti zápasech si připsal jen čtyři asistence. Vaněček kryl 25 střel.
Dominik Kubalík a Vítek Vaněček
Dominik Kubalík a Vítek Vaněček | Foto: Reuters

Ve čtvrtečním programu skóroval z českých hráčů ještě Ondřej Palát, který přispěl brankou k vítězství Tampy Bay 4:2 nad St. Louis. Dallas i díky přihrávce Radka Faksy zdolal Columbus 3:2.

Kubalík začal sezonu dobře, skóroval ve třech z úvodních šesti utkání. Na čtvrtou trefu ale čekal od 25. října. Svou nejdelší sérii v NHL bez gólu ukončil ve Washingtonu, když se ve 33. minutě prosadil z rychlého protiútoku a z levého kruhu vymetl vzdálenější roh Vaněčkovy branky. "Snažím se zůstávat pozitivní a dělat věci jako obvykle," řekl Kubalík ještě před zápasem. "Trochu mě to frustruje, ale je to, jak to je. Člověk musí bojovat a jít štěstí naproti," doplnil.

Kubalík svou brankou dostal Chicago do vedení 2:1, ale z dorážky vyrovnal Jevgenij Kuzněcov a ze sólového úniku otočil Garnet Hathaway. Zápas poslal do prodloužení Seth Jones, jenž překonal Vaněčka ranou z mezikruží, a v rozstřelu se prosadil jako jediný Patrick Kane. Chicago tak vyhrálo ve Washingtonu po šestnácti letech, ale mělo i štěstí - domácí trefili v nájezdech dvě tyčky.

Palát otevřel v osmé minutě skóre bekhendovou dorážkou. V dalším průběhu oba týmy využily do stavu 2:2 přesilové hry - Tampu Bay dostal v čase 44:26 znovu do vedení Anthony Cirelli, St. Louis vyrovnalo trefami Brandona Saada a Pavla Bučněviče. Hrdinou zápasu se stal obránce Victor Hedman, který brankami ve 49. a 51. minutě zajistil obhájci Stanleyova poháru vítězství 4:2.

Trefa Ondřeje Paláta:

Dallas rozhodl o šesté výhře v řadě v závěru prostřední třetiny dvěma slepenými góly, kterými otočil skóre během 49 sekund z 1:2 na konečných 3:2. U vyrovnávací trefy Tylera Seguina si připsal druhou asistenci Faksa, zbývající góly vítězů vstřelil Jason Robertson. Columbus, jehož útočník Jakub Voráček podruhé za sebou nebodoval, řešil před utkáním i problémy s gólmany. Kvůli nemoci Elvise Merzlikinse a Joonase Korpisala narychlo povolala Daniila Tarasova.

"Probudil mě telefonát generálního manažera. Sdělil mi, že je Korpisalo mimo hru. Tak jsem se sbalil a šel na letiště," popsal Tarasov, co předcházelo jeho debutu v NHL, ve kterém zastavil 34 střel. Nestihl ranní trénink, v němž Columbus využil služeb amatérského hokejového gólmana Caseyho Sherwooda. V zápase ale plnil roli dvojky pro případ nouze Merzlikins.

Carolina překvapivě podlehla Ottawě 2:3. Dva góly nejhoršího týmu NHL vstřelil Alex Formenton, druhý na 2:0 mu byl připsán díky odrazu od brusle Martina Nečase do vlastní branky. Hlavním strůjcem výhry Senators byl gólman Anton Forsberg, zneškodnil 47 střel.

Florida prohrávala s Buffalem ještě v polovině utkání 0:3 a ve 33. minutě 1:4, ale nakonec zvítězila 7:4 a posunula se do čela soutěže před Toronto. Na obratu se podíleli Jonathan Huberdeau pěti body (1+4), Sam Reinhart čtyřmi (1+3) a obránce Aaron Ekblad třemi (2+1). Radko Gudas vyšel při výhře naprázdno, ale patřil k nejlepším v počtu zablokovaných střel (3) a počtu hitů (4).

Nebodoval ani David Pastrňák při výhře Bostonu 2:0 v Nashvillu, přestože vyslal deset střel - pět mu chytil gólman Juuse Saros, dalších pět šlo mimo. Jeho spoluhráč Jakub Zbořil odstoupil v průběhu druhé třetiny poté, kdy ho narazil na hrazení Tanner Jeannot. V té době už Bruins vedli o dva góly, které dali Jake DeBrusk a Brandon Carlo. O zbytek se postaral brankář Jeremy Swayman chycením 42 střel.

Montreal podlehl doma Coloradu 1:4 a prohrál i druhý zápas po odvolání generálního manažera Marca Bergevina. Loňský finalista je ve Východní konferenci až čtrnáctý a během třetí třetiny fanoušci naházeli na led dresy i kšiltovky týmu. "Není to pro hráče příjemné. Myslím, že jsem mezi nimi viděl i můj," uvedl Nick Suzuki. "Je i těžké, když na vás fanoušci bučí. Ale chtějí vidět výhry, jsou na to zvyklí, a ty nesbíráme. Nedaří se nám. Určitě se ale nedivím, že zuří," podotkl.

Výsledky NHL:

Montreal - Colorado 1:4 (0:0, 1:2, 0:2)

Branky: 27. Chiarot - 24. Ničuškin, 36. Makar, 43. Burakovsky, 58. Landeskog. Střely na branku: 20:34. Diváci: 20.092. Hvězdy zápasu: 1. Burakovsky, 2. Makar (oba Colorado), 3. Chiarot (Montreal).

Tampa Bay - St. Louis 4:2 (1:0, 0:1, 3:1)

Branky: 49. a 51. Hedman, 8. Palát, 45. Cirelli - 35. Saad, 48. Bučněvič. Střely na branku: 35:28. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Hedman, 2. Cirelli (oba Tampa Bay), 3. Thomas (St. Louis).

Florida - Buffalo 7:4 (0:3, 3:1, 4:0)

Branky: 36. a 42. Ekblad, 49. a 60. Lundell, 30. Carlsson, 33. S. Reinhart, 59. Huberdeau - 4. a 15. Hinostroza, 8. Cozens, 32. Mittelstadt. Střely na branku: 45:31. Diváci: 11.751. Hvězdy zápasu: 1. Huberdeau, 2. Ekblad, 3. S. Reinhart (všichni Florida).

Washington - Chicago 3:4 po sam. nájezdech (0:1, 2:1, 1:1 - 0:0)

Branky: 22. Dowd, 38. Kuzněcov, 41. Hathaway - 19. DeBrincat, 33. Kubalík, 52. S. Jones, rozhodující sam. nájezd P. Kane. Střely na branku: 28:28. Vítek Vaněček odchytal za Washington celé utkání, inkasoval tři góly z 28 střel a úspěšnost zásahů měl 89,3 procenta. Diváci: 18.573. Hvězdy zápasu. 1. DeBrincat (Chicago), 2. Hathaway, 3. Dowd (oba Washington).

Carolina - Ottawa 2:3 (0:1, 0:0, 2:2)

Branky: 53. T. Teräväinen, 54. A. Svečnikov - 3. a 50. Formenton, 55. Norris. Střely na branku: 49:20. Diváci: 14.915. Hvězdy zápasu: 1. Norris, 2. A. Forsberg (oba Ottawa), 3. A. Svečnikov (Carolina).

NY Islanders - San Jose 1:2 v prodl. (1:1, 0:0, 0:0 - 0:1)

Branky: 2. Barzal - 10. Bonino, 61. E. Karlsson. Střely na branku: 25:35. Diváci: 17.255. Hvězdy zápasu: 1. E. Karlsson, 2. Bonino (oba San Jose), 3. Sorokin (NY Islanders).

Nashville - Boston 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)

Branky: 15. DeBrusk, 21. Carlo. Střely na branku: 42:33. Diváci: 17.159. Hvězdy zápasu: 1. Swayman, 2. Carlo (oba Boston), 3. Saros (Nashville).

Minnesota - New Jersey 5:2 (2:0, 2:2, 1:0)

Branky: 9. a 23. Kaprizov, 12. Pitlick, 31. Kulikov, 57. Hartman - 23. Graves, 28. Tatar. Střely na branku: 38:31. Diváci: 16.112. Hvězdy zápasu: 1. Hartman, 2. Kaprizov, 3. Pitlick (všichni Minnesota).

Dallas - Columbus 3:2 (1:1, 2:1, 0:0)

Branky: 2. a 38. Robertson, 37. Seguin (Faksa) - 7. Jenner, 22. Texier. Střely na branku: 37:22. Diváci: 17.098. Hvězdy zápasu: 1. Robertson, 2. Hakanpää (oba Dallas), 3. Tarasov (Columbus).

Los Angeles - Calgary 2:3 (1:2, 1:1, 0:0)

Branky: 5. Iafallo, 39. Edler - 12. Mangiapane, 17. Lucic, 25. M. Tkachuk. Střely na branku: 42:32. Diváci: 13.241. Hvězdy zápasu: 1. Mangiapane (Calgary), 2. Edler, 3. Arvidsson (oba Los Angeles).