Kubalík má před restartem NHL formu. K výhře Chicaga pomohl dvěma góly a asistencí

30. 7. 2020 7:37
Kanonýr Dominik Kubalík zazářil ve středečním přípravném utkání před restartem sezony NHL po pandemii koronaviru v Edmontonu při výhře hokejistů Chicaga nad St. Louis 4:0 třemi body za dvě branky a jednu asistenci. Střelecky se prosadil i další český útočník Filip Chytil, který v Torontu zkorigoval výsledek při prohře Rangers v newyorském derby s Islanders 1:2.

Čtyřiadvacetiletý Kubalík, který spolu s obránci Quinnem Hughesem z Vancouveru a Calem Makarem z Colorada kandiduje na Calderovu trofej pro nejlepšího nováčka, nejdříve ve 28. minutě asistoval u úvodní branky Brandona Saada.

V závěrečném dějství se plzeňský odchovanec, který do Chicaga zamířil loni ze švýcarského celku Ambri-Piotta, dvakrát prosadil proti obhájci Stanleyova poháru v přesilových hrách.

V čase 45:04 zakončil z pozice mezi kruhy kombinaci Patricka Kanea a Kirbyho Dacha a zvýšil na 3:0. Necelých osm minut před koncem po asistenci kapitána Jonathana Toewse prostřelil Jakea Allena pod vyrážečkou a dovršil výsledek.

Kubalík byl v nedohrané základní části NHL s 30 góly z 68 zápasů suverénně nejlepším střelcem mezi nováčky. Proti Blues strávil na ledě 12 minut a pět sekund a připsal si čtyři střely na branku. V sestavě Blackhawks nechyběl ani další český útočník David Kämpf, který odehrál ještě o tři čtvrtě minuty více času než Kubalík, ale nebodoval.

V Edmontonu se hrál ještě zápas mezi Winnipegem a Vancouverem, v němž zvítězili Jets 4:1. Canucks se prosadili až v závěru zápasu za stavu 0:3.

Dvacetiletý Chytil snížil v newyorském derby v 57. minutě, kdy po přihrávce Jespera Fasta zamířil do odkryté branky Islanders. Ztrátu už Rangers, v jejichž sestavě nechyběl ani obránce Libor Hájek, nestihli smazat.

Na ledě torontské Scotiabank Areny si v duelu Washingtonu s Carolinou zachytali dva čeští brankáři. Spokojenější mohl být Vítek Vaněček, jenž dostal prostor na třetí třetinu, kdy nahradil hvězdu Capitals Bradena Holtbyho. Ze 14 střel jednou inkasoval, když ho v přesilovce překonal Fin Teuvo Teräväinen, a pomohl tak k těsné výhře 3:2.

Branku poražených Hurricanes hájil od úvodního buly Petr Mrázek. Z 16 střel, jež na něho mířily, inkasoval třikrát. Dochytal v čase 32:25, kdy Alexandr Ovečkin zvýšil druhým gólem v utkání na 3:1. Kapitán vítězů Stanley Cupu z roku 2018 si připsal navrch i asistenci.

"Přípravné utkání máme za sebou. Bylo to hodně zajímavé. Člověk nevěděl, co od toho očekávat. Byla to taková oťukávaná. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet v zápasech, až o něco půjde. Bez fanoušků jsem dlouho nehrál, člověk si na to musí zvyknout, ale je to pro všechny stejné. Každý musí najít motivaci sám za sebe jinak, než že nás poženou fanoušci," uvedl Mrázek.

Trenér Hurricanes Rod Brind'Amour uvedl, že zatím ale stále nemá jasno o tom, kdo zahájí v brankovišti sérii kvalifikace proti New York Rangers. "Myslím, že oba kluci byli dobří. Reimer šel do zápasu studený a vedl si velmi dobře, nebylo to pro něho snadné. Chytal dobře, ale to Petr taky. Jsem každopádně rád za oba dva," prohlásil Brind'Amour.

Druhým nejaktivnějším střelcem Capitals po Ovečkinovi byl Jakub Vrána, ze čtyř jeho pokusů se však žádný neujal. V obraně vítězů nastoupili Michal Kempný i Radko Gudas. V sestavě Hurricanes naopak scházel útočník Martin Nečas, který naposledy s týmem trénoval v sobotu, kdy odstoupil zřejmě kvůli zranění.

Výsledky přípravných zápasů:

Toronto:

Washington - Carolina 3:2 (2:1, 1:0, 0:1)

Branky: 9. a 33. Ovečkin, 11. Kuzněcov - 9. Trocheck, 43. T. Teräväinen. Brankář Vítek Vaněček (Washington) odchytal 20 minut, ze 14 střel jednou inkasoval a měl úspěšnost zákroků 92,9 procenta. Brankář Petr Mrázek (Carolina) odchytal 32:25 minuty, ze 16 střel inkasoval tři branky a měl úspěšnost zákroků 81,3 procenta.

NY Rangers - NY Islanders 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)

Branky: 57. Chytil - 30. Beauvillier, 56. D. Toews.