Kreslení by mu šlo: Jágr namaloval akci a dal gól od modré

David Procházka
7. 12. 2012 21:15
Jaromír Jágr vzal ve Vítkovicích tabuli a fix a sám nakreslil přesilovku, ze které vyrovnal ránou od modré. Kladnu to ale k bodům nestačilo.

Ostrava - Třetí utkání Jaromíra Jágra na ledě Vítkovic za posledních 18 let při třech výlukách NHL se hrálo před vyprodanou ČEZ Arénou, kterou po roce a půl od finále proti Třinci zcela naplnila až fenomenální "osmašedesátka".

A to už dva měsíce dopředu, kdy deset tisíc vítkovických fanoušků okamžitě vstupenky vykoupilo.

První třetina zápasu byla vyrovnaná a bez výraznějších šancí. Zaujala jen masáž, kterou u mantinelu dopřál Jágrovi robustní obránce Roman Polák, který Jágra zná z NHL, kde vítkovický bek nastupuje za St. Louis Blues.

Pořád se mnou jezdil jeden hráč

"Pořád se mnou jezdil jeden hráč, bylo těžké se udržet na puku," uznal po utkání Jaromír Jágr.

Vzpomenout si tak mohl na první výluku v NHL v sezoně 1994/95, kdy ho v české extralize hlídali v každém utkání. Nejdotěrnějším byl tehdy plzeňský Kreuzmann, ale také ve Vítkovicích měl tehdy osobního strážce v osobě obránce Daniela Kysely.

Tentokrát ho hlídal slovneský útočník Peter Húževka. "Tehdy mi bylo dvaadvacet let, ale teď už jsem starej chlap."

Tlak? Však měli asi 8 přesilovek

Od druhé třetiny začalo skvostné představení. Kladno dvakrát vedlo po trefách Tomáše Plekance, když tu druhou mu věnoval při vítkovické přesilovce laxně rozehrávající Marek Bartánus, který nahodil puk do vlastního brankáře Šindeláře. Domácí přesto dvakrát srovnali a měli tlak.

"Vždyť měli asi osm přesilovek," zlobil se Jaromír Jágr na metr rozhodčích. "Pak je hrozně těžký hrát," podotkl Jágr, který byl ve druhé třetině dvakrát vyloučen.

Ovšem podobně jako v lednu roku 1995, kdy Kladno vyhrálo 7:2, Jágr dal dva góly, a ještě se v závěru podepisoval na trestné lavici, dobrou náladu neměl.

"Tehdy se mi na zápas moc nechtělo, v den odjezdu na zápas jsem se vrátil z Německa, kde jsem hrál zápas za Schalke. Ale jak jsem řekl, byl jsem mladej a sílu jsem v sobě našel."

Nakreslil přesilovku, kterou sám využil

Za stavu 2:2 ve třetí třetině šly poprvé do vedení Vítkovice, když v přesilovce Rudolf Huna využil výbornou přihrávku Vladimíra Svačiny.
S Kladnem to v tu chvíli nevypadalo dobře. Jenže v době , kdy domácí zkušený obránce Filip Kuba odpykával trest za sekání, vyhodil nešikovně puk mimo led další bek z NHL Roman Polák a hosté mohli hrát 74 sekund přesilovku pěti proti třem.

V tu chvíli si Jágr sám vzal time-out, aby si elitní přesilovkové komando odpočinulo. Jágr vzal tabulku a fix a nakreslil spoluhráčům,  jak by si sehrání situace představoval.

Po výměně puku na modré s Plekancem zabrala po osmi sekundách Jágrova tvrdá střela. "Nakreslil jsi to asi dobře, kreslení ti vždycky šlo," rozesmála konečně v Ostravě Jágra jedno z konstatování novinářů.

Situaci v zámoří vnímá těžce

Sehrání přesilovky připomínalo doby, kdy Jágr střílel spoustu gólů v týmu New York Rangers. "Přesně tak, je vidět, že to máš v hlavě srovnaný," rozesmál podruhé smečku novinářů.

Sám je však Jágr něšťastný i ze situace v zámoří. Ještě ve čtvrtek to vypadalo, že by se NHL mohla rozběhnout, ale páteční ráno naděje opět trochu pohasly.

"Je hrozně těžký být tady hráč a ještě jako majitel klubu. Jako hráč musíš být za tři dny na místě, ale já nemůžu klub jen tak opustit, musím na to být připraven každý den a stejně to nebude jednoduché," dodal v Ostravě Jágr.