Krach! Jednání trvala jen hodinu. Start NHL se odkládá

Adam Sušovský
18. 10. 2012 23:25
NHL 2. listopadu nezačne. Jednání o nové kolektivní smlouvě dnes v Torontu skončila totálním krachem.
Foto: Reuters

Toronto - Nový ročník NHL 2. listopadu určitě nezačne. Dnešní jednání, na kterém měla hráčská asociace NHLPA předložit protinávrh kolektivní smlouvy nabízené vedením soutěže, totálně krachlo.

NHLPA dorazila do jednací síně i s několika hokejisty v čele se Sidney Crosbym, Jonathanem Toewsem nebo Jerome Iginlou. Všichni se ale u jednacího stolu zdrželi jen hodinu.

"Skončili jsme brzy, neměli jsme si co říct. Jejich návrhy se k tomu našemu ani zdaleka nepřiblížily," řekl komisař NHL Gary Bettman.

Bettman: Mám pocit, že se nikam neposuneme

Během jednoho týdne tak jde v zámoří o druhý nečekaný zvrat. Poté, co v úterý NHL překvapila konkrétní nabídkou nové smlouvy, se zdálo, že je dohoda na spadnutí.

NHLPA dokonce doporučila hráčům, aby do 23. října (deadlinu návrhu) v Evropě ve svých klubech vůbec nenastupovali. Dnes ale přišel další obrat.

"Nemluvíme společnou řečí, mám pocit, že se nikam nepostuneme," zlobil se Bettman.

Jádrem sporu je rozdelění příjmů ligy mezi majitele klubů a hráče. Hráči v loňské sezoně pobírali 57 procent z výnosů soutěže, které činily zhruba 3,3 miliard dolarů. Majitelé  v posledním návrhu požadovali, aby se peníze dělily rovnoměrně.

Fehr: Nevidím důvod, proč by hráči měli mít míň

Šéf NHLPA Donald Fehr si ale stojí za svým a nechce připustit, aby hráči přišli o peníze na úkor klubů.

"Vedení ligy chtělo hráčům snížit platy o téměř třináct procent. Udělali jsme hodně ústupků, ale nevidíme důvod, proč bychom měli brát méně peněz," vysvětlil Fehr.

Do místnosti proto přinesl tři vlastní návrhy. Jeden z nich počítal s tím, že by se podíl příjmů vyrovnal po třech letech smlouvy, další po pěti a třetí dokonce okamžitě. To ale bylo podmíněno s tím, že by se nová kolektivní smlouva nedotkla stávajících hráčských kontraktů.

"Všechny tři návrhy byly jen kopie těch, které nabízeli v létě," prozradil Bettman. "Vůbec od té doby nezměnili názor a začínám mít obavy, že se do 2. listopadu nedohodnem," dodal.

Bettman: Nabídli jsme všechno, co jsme mohli

"Jestli ale neodehrajeme všech 82 zápasů a čas poběží dál, bude mnohem těžší najít společnou řeč. Nebudu ale přece dávat hráčům rady, co mají dělat. Na to mají své poradce," pokračoval Bettman s tím, že poslední návrh ligy byl ten nejlepší, jaký hráči mohli obdržet.

"Nabídli jsme jim všechno, co jsme mohli. Ale hlavně jsme ukázali, že se o našem problému dá bavit, že se dá částečně ustoupit...," kroutil hlavou šéf NHL.

Nejlepší hokejová soutěž na světě je ve výluce od 16. září. Vedení ligy za tu dobu spočítalo ztráty ve výši zhruba 100 milionů dolarů.

Kdyby dnes obě strany našly společnou řeč, začal by nový ročník soutěže už 2. listopadu a týmy by v základní části stihly odehrát kompletní porci 82 utkání.

Po dnešním krachu je ale tato varianta nepravděpodobná. Naopak se dá očekávat, že do Evropy zamíří ze zámoří další hokejové hvězdy.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy