Krach! Jednání trvala jen hodinu. Start NHL se odkládá

Adam Sušovský
18. 10. 2012 23:25
NHL 2. listopadu nezačne. Jednání o nové kolektivní smlouvě dnes v Torontu skončila totálním krachem.
Foto: Reuters

Toronto - Nový ročník NHL 2. listopadu určitě nezačne. Dnešní jednání, na kterém měla hráčská asociace NHLPA předložit protinávrh kolektivní smlouvy nabízené vedením soutěže, totálně krachlo.

NHLPA dorazila do jednací síně i s několika hokejisty v čele se Sidney Crosbym, Jonathanem Toewsem nebo Jerome Iginlou. Všichni se ale u jednacího stolu zdrželi jen hodinu.

"Skončili jsme brzy, neměli jsme si co říct. Jejich návrhy se k tomu našemu ani zdaleka nepřiblížily," řekl komisař NHL Gary Bettman.

Bettman: Mám pocit, že se nikam neposuneme

Během jednoho týdne tak jde v zámoří o druhý nečekaný zvrat. Poté, co v úterý NHL překvapila konkrétní nabídkou nové smlouvy, se zdálo, že je dohoda na spadnutí.

NHLPA dokonce doporučila hráčům, aby do 23. října (deadlinu návrhu) v Evropě ve svých klubech vůbec nenastupovali. Dnes ale přišel další obrat.

"Nemluvíme společnou řečí, mám pocit, že se nikam nepostuneme," zlobil se Bettman.

Jádrem sporu je rozdelění příjmů ligy mezi majitele klubů a hráče. Hráči v loňské sezoně pobírali 57 procent z výnosů soutěže, které činily zhruba 3,3 miliard dolarů. Majitelé  v posledním návrhu požadovali, aby se peníze dělily rovnoměrně.

Fehr: Nevidím důvod, proč by hráči měli mít míň

Šéf NHLPA Donald Fehr si ale stojí za svým a nechce připustit, aby hráči přišli o peníze na úkor klubů.

"Vedení ligy chtělo hráčům snížit platy o téměř třináct procent. Udělali jsme hodně ústupků, ale nevidíme důvod, proč bychom měli brát méně peněz," vysvětlil Fehr.

Do místnosti proto přinesl tři vlastní návrhy. Jeden z nich počítal s tím, že by se podíl příjmů vyrovnal po třech letech smlouvy, další po pěti a třetí dokonce okamžitě. To ale bylo podmíněno s tím, že by se nová kolektivní smlouva nedotkla stávajících hráčských kontraktů.

"Všechny tři návrhy byly jen kopie těch, které nabízeli v létě," prozradil Bettman. "Vůbec od té doby nezměnili názor a začínám mít obavy, že se do 2. listopadu nedohodnem," dodal.

Bettman: Nabídli jsme všechno, co jsme mohli

"Jestli ale neodehrajeme všech 82 zápasů a čas poběží dál, bude mnohem těžší najít společnou řeč. Nebudu ale přece dávat hráčům rady, co mají dělat. Na to mají své poradce," pokračoval Bettman s tím, že poslední návrh ligy byl ten nejlepší, jaký hráči mohli obdržet.

"Nabídli jsme jim všechno, co jsme mohli. Ale hlavně jsme ukázali, že se o našem problému dá bavit, že se dá částečně ustoupit...," kroutil hlavou šéf NHL.

Nejlepší hokejová soutěž na světě je ve výluce od 16. září. Vedení ligy za tu dobu spočítalo ztráty ve výši zhruba 100 milionů dolarů.

Kdyby dnes obě strany našly společnou řeč, začal by nový ročník soutěže už 2. listopadu a týmy by v základní části stihly odehrát kompletní porci 82 utkání.

Po dnešním krachu je ale tato varianta nepravděpodobná. Naopak se dá očekávat, že do Evropy zamíří ze zámoří další hokejové hvězdy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Podíl energie z obnovitelných zdrojů v EU roste, Česko zaostává

Podíl energie z obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě elektřiny v Evropské unii se v roce 2020 zvýšil na 37 procent z 34 procent v roce 2019. V dnešní zprávě o tom informoval statistický úřad Eurostat. Největší podíl energie z obnovitelných zdrojů na spotřebě elektřiny v rámci EU vykázalo Rakousko, zatímco Česká republika patřila mezi pět zemí s nejnižším podílem.

V Rakousku obnovitelné zdroje v roce 2020 pokrývaly spotřebu elektřiny ze 78 procent. Nad hranicí 70 procent bylo vedle Rakouska v EU pouze Švédsko. V České republice činil podíl obnovitelných zdrojů 15 procent. Nižší podíl v rámci EU vykázaly pouze Lucembursko, Maďarsko, Kypr a Malta.

Více než z poloviny pokrývaly spotřebu elektřiny z obnovitelných zdrojů kromě Rakouska a Švédska také Dánsko, Portugalsko, Chorvatsko a Lotyšsko. V Německu činil podíl obnovitelných zdrojů 45 procent, na Slovensku 23 procent a v Polsku 16 procent.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Firma podnikatele Voráčka koupila slovenskou zpravodajskou televizi TA3

Společnost Blueberg Media českého podnikatele Michala Voráčka koupila slovenskou zpravodajskou televizi TA3. Televize o tom dnes informovala na svém webu. Slovenská Rada pro vysílání a retransmisi už v prosinci dala souhlas ke změně majitele firmy C.E.N., která vlastní licenci na vysílání TA3. Televizi dosud ovládala skupina Grafobal slovenského podnikatele Ivana Kmotríka.

TA3 začala na Slovensku vysílat v roce 2001, v zemi nepatří k nejsledovanějším televizním stanicím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy