Kouč Sparty Jandač: Letos už musíme uspět

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
30. 7. 2013 6:00
Josef Jandač začíná ve Spartě svou třetí sezonu, tentokrát chce mužstvo dovést dál než do čtvrtfinále.
Josef Jandač cítí, že už potřebuje se Spartou dosáhnout velkého výsledku
Josef Jandač cítí, že už potřebuje se Spartou dosáhnout velkého výsledku | Foto: Lenka Rybaříková

Praha - První týden přípravy na ledě mají hokejisté Sparty téměř za sebou a už v pátek je čeká úvodní přípravné utkání proti Atlantu Mytišči.

Pomalu se blíží i start extraligy, v níž trenér Josef Jandač zažil s holešovickým celkem dvě odlišné sezony, které však měly stejný tečku - vyřazení ve čtvrtfinále play off.

To je pro tradičně ambiciozní Pražany špatný výsledek, což si uvědomuje i 44letý kouč. "Letos to už musíme prolomit," má jasno.

Proběhlo letní obchodování podle Vašich představ?
"Přestupovou politiku nechci moc komentovat. Myslím si však, že se mužstvo posílilo dobře. Sparta, ať už bude s takovými jmény, nebo makovými, bude vždy předurčena k tomu, aby hrála o nejvyšší mety."

Kádr prošel přes léto velkou obměnou. Nebojíte se, že si tým nedokáže včas sednout?
"Nebojím se. Když jsem tu byl prvním rokem, tak to bylo stejné. Přišla obměna, po níž se nevědělo, co a jak. I když to tedy bylo jiné v tom, že přišlo dost hráčů, o kterých jsme toho mnoho nevěděli, hlavně cizinci. Letos tu jsou vesměs Češi, o nichž už něco víme."

Máte už v hlavě nějaké formace, které spolu postavíte? Co třeba nově příchozí dvojice z Karlových Varů Kumstát - Pech?
"Je to dvojice, která spolu dlouhodobě nastupovala, dařilo se jim, takže ti dva spolu pravděpodobně začnou. Uvidíme, jak se jim bude dařit."

Další výraznou posilou je Tomáš Rolinek. To je pro Vás asi hodně důležitá postava, že?!
"Tomáše znám dlouho. Myslím si, že se o tom už něco napsalo. Je to kluk, kterého mám v týmu hrozně rád. Je nejen typ hráče na body, ale i bojovník a dříč. Umí v kabině vytvořit takové podmínky, aby mužstvo bylo bojovné, což je neméně důležité než střílet branky."

Vždy říkáte, že si na sebe tlak vytváříte sám. Není to ale tentokrát hlavně vedení Sparty, která prahne po úspěchu, na nějž čeká už dlouho?
"Myslím si, že pro nás je nyní důležité to, abychom zabudovali nové hráče, dali dohromady pětky k sobě a mužstvo nějak nakopli. Pochopitelně, že závěr sezony bude rozhodovat, ale důležité je také se do play off vůbec dostat. To by sice mělo být pro Spartu automatické, ale já si pamatuji, že když jsem přišel v listopadu, tak se tu mluvilo spíš o záchraně a ztracené sezoně. Naštěstí se nám povedlo mužstvo nastartovat a rázem jsme byli zase favorité. Ten tlak tu určitě bude, zvlášť když se teď vypadávalo ve čtvrtfinále."

Cítíte, že je potenciál letošního kádru větší? Že byste mohli dojít dál?
"Víte co, v prvním roce jsme v základní hrací době prohráli jen sedm utkání. Nikdo to nečekal, protože mužstvo se doplňovalo, mluvilo se o restartu. A potom jsme vypadli ve čtvrtfinále. V druhém roce jsme byli poslední, pak se to nakoplo, ale zase jsme skončili ve stejné fázi. To se budeme bavit pořád dokola. Sparta prostě má patřit na nejvyšší příčky a to nejen v základní části."

Proč si myslíte, že se Sparta v posledních letech dál nedostala?
"Během dlouhodobé části jste vždycky schopen nějak reagovat. Na zranění, na nemoci, na nezdary. V play off nemáte čas na nic. Tam prostě narazíte na soupeře a abyste byli úspěšní, musí si sednout spousta věcí. Každopádně jsem si vědom toho, že to Sparta letos už musí prolomit."

Před touto sezonou se ze Lva vrátil gólman Pöpperle. Nebyl podle Vás třeba ten loňský neúspěch zčásti vinou ne příliš uspokojivé situaci v brankovišti?
"Po odchodu Tomáš Pöpperleho se vsadilo na Schwarze. Ten nebyl bohužel v dobrém rozpoložení a navíc měl nějaké nepříjemné zranění. Během výluky tak chytal Neuvirth, jenž si vedl parádně. Byl lepší než Schwarz, ale i tak Sparta nebyla v jednoduché situaci, nebyl na nic čas. Když výluka skončila, šel do brány Schwarz, ale dostával mnoho branek a jeho statistiky byly mizerné. I on poté vyvíjel snahu odejít, a tak jsme vsadili na dvojici Melicherčík - Pinc. V danou situaci, která zrovna byla na trhu, jsme toho moc dělat nemohli. A pak i ta síla v bráně nebyla taková, jakou jsme si představovali."

 

Právě se děje

před 26 minutami

Požár v jaderném provozu v Íránu způsobil velké škody

Požár, který propukl ve čtvrtek v jaderném provozu v íránském Natanzu, způsobil rozsáhlé škody, jež by mohly zpomalit vývoj pokročilých odstředivek na obohacování uranu. Dnes to podle íránských médií uvedl íránský jaderný činitel. Velitel námořnictva íránských revolučních gard Alírezá Tangsírí mezitím podle agentury Reuters prohlásil, že Írán má podzemní "raketová města" na moři i pevnině podél pobřeží Perského zálivu a Ománského zálivu, které by mohly být "noční můrou" pro nepřátele Íránu.

Íránská nejvyšší bezpečnostní rada v pátek uvedla, že příčinu požáru zná, ale podrobnosti oznámí později. Někteří íránští představitelé poznamenali, že za požárem mohl stát kybernetický útok a jeden varoval, že Teherán proti zemím, které budou takové útoky páchat, podnikne odvetná opatření.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Chorvatské volby do parlamentu skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

Hlasování v sobotních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize mezi voliči opouštějícími volební místnosti zvítězilo vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ), které by mělo získat 61 z celkových 151 křesel. Opoziční Sociálnědemokratické straně (SDP) a jejím menším spojencům by mělo připadnout 44 křesel, napsala agentura Reuters.

Na třetím místě podle průzkumu skončilo euroskeptické Vlastenecké hnutí (DP), které by v parlamentu mělo získat 16 zástupců.

Mnoho analytiků se podle Reuters domnívá, že koalici budou nakonec muset sestavovat obě nejsilnější strany, protože vytvořit stabilní vládu s menšími partnery jako DP by bylo obtížné. Vůdci obou velkých stran ale doposud možnost velké koalice odmítali.

Další zprávy