Osud mu nepřeje. Přesto to Tlustý nebalí a doufá v návrat na led

Lukáš Caha Lukáš Caha
6. 7. 2017 6:32
Jiří Tlustý odehrál 446 utkání v kanadsko-americké NHL, během nichž nastřádal 177 kanadských bodů. Loni se však vrátil do Evropy, neboť jej zbrzdily přetrhnuté vazy v zápěstí. Ani ve Finsku mu jeho pravá ruka restart nadějné kariéry nedovolila. Nyní teprve devětadvacetiletý útočník přemýšlí, zda pověsit brusle definitivně na hřebík. "Šance tam ale ještě pořád je a já stále čekám," říká v rozhovoru kladenský odchovanec.
Jiří Tlustý
Jiří Tlustý | Foto: Lukáš Caha

Mikulov - Jediný souboj u mantinelu jej před dvěma lety připravil o slibně rozjetou kariéru v NHL. V minulé sezóně odehrál pouhých čtrnáct utkání ve finské lize a nyní si někdejší velký talent Jiří Tlustý klade otázku: "Co dál?"

Teprve devětadvacetiletý útočník totiž v ročníku 2015/2016 v dresu New Jersey utrpěl vážné zranění zápěstí na pravé ruce. "Měl jsem přetrhané vazy," vzpomíná. "Musel jsem na operaci a následně i na rehabilitaci. Téměř osm měsíců jsem byl bez hokeje, ale věřil jsem, že to bude opět dobré."

Jenže nebylo. Bývalého českého reprezentanta ruka stále bolela, a tak absolvoval několik dalších vyšetření. "Pravděpodobně tam jsou ještě další zranění. Musel bych na další operaci, ale odborníci tvrdí, že je tam dost velké riziko. Moc se jim do toho nechce," přiznává Tlustý.

V Coloradu neprošel zdravotní prohlídkou

O restart kariéry se pokusil před rokem, když jej na přípravný kemp pozvalo Colorado. "Měl jsem hroznou chuť do hokeje, ale zápěstí bylo proti. Lékaři mi oznámili, že to už na vrcholový sport není," mrzelo bývalého hráče Toronta, Caroliny či Winnipegu.

Tlustý se tak vrátil do Evropy a v rozjeté sezóně přijal nabídku finského Kärpätu. Klub si od něj sliboval mnoho, avšak realita byla jiná. Odchovanec Kladna si ve čtrnácti zápasech připsal pouze jednu branku a čtyři asistence. "Nestíhal jsem regeneraci po zápase. Pořád to bolelo," říká. Sezóna tak pro něj opět předčasně skončila. "Řekl jsem si, že se musím dát kompletně zdravotně do pořádku, pokud se chci jednou vrátit."

Nyní se snaží udržet v kondici a vyhledává sporty, které mu zranění dovoluje. "Chodím s partou kluků na led. Není to sice fyzicky náročné, přesto to zápěstí cítím," popisuje. "Zatím nevím, co bude dál. Pokud bych se měl vrátit, musím si být stoprocentně jistý, že jsem na to připravený. Chci si užívat hokej jako dříve. Teprve až tuto jistotu budu mít, budou se od ní odvíjet další věci."

Začíná se však smiřovat i s variantou, že loňská sezóna pro něj byla tou poslední. "Může se to stát a já jsem tomu bohužel blízko. Šance tam ale ještě pořád je a já stále čekám. Zatím to nebalím, chci znovu hrát," ujišťuje bronzový medailista z mistrovství světa hráčů do osmnácti let.

A co dál, pokud by se vysněný hokejový comeback nepovedl? "Chtěl bych zůstat u hokeje. Vždyť ho dělám celý život," reaguje.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy