Konec hokejových Galácticos. Třinci sezonu zkazila zranění i špatné nákupy

Ondřej Kuchař Ondřej Kuchař
15. 3. 2016 15:22
Tým našlapaný hvězdami prožil sezonu jako ze zlého snu. Až do předposledního extraligového kola se strachovali alespoň o pozici v desítce. Pakliže loňská finálová prohra s Litvínovem byla pro klub zklamáním, letos je to hotové fiasko.
Martin Adamský byl loni tahounem mužstva. Letos si však do statistik připsal pouhých 12 kanadských bodů.
Martin Adamský byl loni tahounem mužstva. Letos si však do statistik připsal pouhých 12 kanadských bodů. | Foto: Lukáš Filipec

Třinec – Všechno špatně. Takové pocity převládají v hráčích, fanoušcích i ve vedení hokejového klubu z Třince. Oceláři byli před sezonou experty tipováni jako největší aspirant na titul. Místo toho však přišel brzký konec už v předkole play off.

Tým našlapaný hvězdami prožil sezonu jako ze zlého snu. Až do předposledního extraligového kola se strachoval alespoň o pozici v desítce. Pakliže loňská finálová prohra s Litvínovem byla pro klub zklamáním, letos je to hotové fiasko.

Oceláře od prvních kol sužovala rozsáhlá marodka, která se táhla vlastně až do konce sezony. V bíločerveném dresu se tenhle rok představilo neuvěřitelných 49 hráčů, z nichž 31 bylo útočníků. Z těch by Třinec poskládal deset útočných trojic a ještě by jim zůstal jeden náhradník. Tolik hokejistů ještě nikdo v historii ligy neprotočil.

Táhli je náhradníci

"Hlavním důvodem toho množství hráčů byla naše marodka. Naštěstí jsme měli farmu a široký kádr. V předkole jsme i tak bojovali, ale nevyšlo to," řekl zkušený 35letý bek David Nosek. Třinci v posledních zápasech sezony chyběli vinou zranění hráči jako Irgl, Klesla, Roth, Linhart, Galvas, Sýkora, Kreps nebo Žejdl.

Na nehrající opory se však Třinečtí nevymlouvali. Ostatně ani neměli proč. Skvěle je totiž zastoupili povolaní hráči z první ligy, kteří si nahlas řekli o své další působení v luxusní třinecké kabině. Hráči jako Pechanec, Kindl nebo Kanko byli na ledě platnější, než leckteří mnohonásobně  lépe placení spoluhráči.

A neztratili se ani mladíci. V předkole hýřili aktivitou zejména Radim Matuš nebo mladičký Michal Kovařčík, který po ledě doslova létal a trenéři Mucha s Dopitou mu dokonce dali šanci i ve dvou rozstřelových samostatných nájezdech.

Fanoušci pískali

Svou nespokojenost dávali během základní části najevo i fanoušci loňského vicemistra. Pískali, bučeli, a když nebyli spokojení s hrou hvězd, nezdráhali se vyvolávat jména právě hráčů čtvrté formace, kteří na ledě nechávali všechno.

Tým se oproti minulému roku téměř nezměnil, ale herní projev byl k nepoznání. Oceláři vstřelili v základní části o 61 gólů méně než loni a v součtu získali 39 bodů méně. Před sezonou tým z opor opustil jen obránce Vladimír Roth, který odešel do Novosibirsku, týmu KHL.

Jako mnoho dalších hráčů však Rusko "neustál" a vrátil se zpátky. Posilou však nebyl. Odehrál jen osmnáct zápasů ve kterých dal jediný gól, kazil rozehrávku a i přes malý počet utkání se stal nejtrestanějším bekem.

Hvězdy nezapadly

Už tak silný útok měl ještě zlepšit vítkovický Vladimír Svačina. I to byl ale krok vedle. Svačina byl v Třinci bez svého "hokejového dvojčete" Ondřeje Romana jako bez ruky a na loňských 42 bodů navázal jen chabými 11 body. Nutno však dodat, že i jeho trápilo zranění.

Předsezónní neaktivitu na hráčském trhu si však vedení vynahradilo v průběhu roku, kdy přišli například Tomáš Kopecký, Ján Sýkora, Radoslav Tybor nebo Marcel Hossa. Poslední jmenovaný odehrál za slezský celek jen dva zápasy a pak se pakoval pryč. Stejně jako Jakub Klepiš, který se přesunul do Mladé Boleslavi. O důvodech jejich můžeme jen spekulovat.

Kocovina po podařené sezoně potkala v minulosti mnoho týmů, ale že se to stane i Třinci, to čekal málokdo. "Minulá sezona byla dlouhá, tím pádem bylo podstatně méně času na letní přípravu. Ať chceme nebo ne, hráči asi po loňské super sezoně trochu zpychli. Čekáte, že to půjde dál samo, ale ono to tak není. Pohodu si musíte zasloužit," řekl v nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz bývalý špičkový útočník Jan Peterek, který se v současnosti v Třinci stará o mládež.

Zlín vs. Třinec 7:0

Pomyslný kalich hořkosti pak museli vypít Oceláři v předkole play off, ve kterém se Zlínem prohráli až v prodloužení pátého zápasu. "Byl to obrázek celé sezony. Cíle jsme měli naprosto jiný," litoval brankář Peter Hamerlík. Třinec ztratil v zápase dvougólové vedení a se Zlínem padl v play off posedmé v řadě.

Na slepení evidentně rozbitého kádru budou mít v Třinci téměř půl roku. Uvidíme, nakolik se letošní neúspěch projeví do odchodů a příchodů v hráčském kádru.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Šéf německé romské rady chce o Teplicích jednat s Maasem, pro Hamáčka má dopis

Jako nelidský, odporný a brutální označil šéf Ústřední rady německých Sintů a Romů Romani Rose sobotní zásah české policie v Teplicích, po kterém v sanitce zkolaboval a zemřel Rom. Rada, která sdružuje romská etnika, vidí podobu s případem černocha George Floyda. Ten zemřel ve Spojených státech loni v květnu poté, co mu policista několik minut klečel na krku. Rose ČTK řekl, že předal českému velvyslanci v Německu Tomáši Kafkovi dopis pro ministra vnitra Jana Hamáčka a již také kvůli věci požádal o jednání německého ministra zahraničí Heika Maase.

Rose se ve čtvrtek setkal s Maasem u příležitosti piety v památníku židovských obětí holokaustu, kde byl ministr zahraničí společně s šéfem americké diplomacie Antonym Blinkem. "Maase jsem poprosil o rozhovor," řekl.

Šéfa rady ve stejný den přijal český velvyslanec. Po jednání Rose řekl ČTK, že Kafkovi předal dopis pro Hamáčka. "V dopise adresovaném českému ministrovi vnitra jsem jasně vyjádřil naše očekávání," řekl o obsahu. "Naším hlavním požadavkem je nezávislá vyšetřovací komise a také odpovídající opatření proti nepřípustnému chování policistů," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy