Sparta a Litvínov měly pravdu, tři góly Zlína neměly platit

Sport Sport
19. 11. 2014 10:52
Komise rozhodčích se vyjádřila ke stížnostem Sparty a Litvínova na výkony rozhodčích, kteří měli údajně připískávat Beranům.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Lukáš Drštička

Praha - Stížnosti Sparty a Litvínova na výkony rozhodčích v jejich extraligových utkáních proti Zlínu byly částečně oprávněné. Ve středu to uznala Komise rozhodčích ČSLH.

Víc ovšem na výkony arbitrů doplatila Sparta, která po chybných verdiktech sudích inkasovala dvě branky a nakonec zápas s "Berany" prohrála 3:4 v prodloužení. Také Litvínov ale při porážce ve Zlíně (6:5 v prodloužení) inkasoval podle komise neoprávněně.

Kvůli těmto a dalším pochybením rozdala komise sudím tresty zákazu startu. Hlavní rozhodčí Robert Čech, jenž pískal zápas Zlína s Litvínovem, byl potrestán odebráním dvou a hlavní rozhodčí Roman Polák jednoho utkání v nejvyšší soutěži. Rozhodčí Martin Homola, jenž soudcoval duel Sparta Praha – Zlín, byl potrestán odebráním delegace na dvě extraligová utkání.

Zlín na Spartě vyhrát neměl

Sparťané, kteří předložili svoji stížnost včera, si stěžovali na tři situace. Jednak na trestné střílení, které podle nich bylo neoprávněné a z nějž padl gól na 1:0, dále pak na faul, jenž měl být dle sparťanů posouzen obráceně, a konečně na zákroky Zlínských, které předcházely vyrovnávací brance na 3:3. Ve všech třech případech komise uznala, že má Sparta pravdu (video si můžete prohlédnout zde).

Ostatně Sparta si na výkony hlavních stěžovala už při zápase, kdy její předseda představenstva Petr Bříza šel domlouvat sudím během přestávky do kabiny, za což včera dostal od disciplinární komise pokutu 30 000 korun (více zde). I v samotné stížnosti je přitom uvedeno, že "Posíláme pouze tři situace, jinak by to byl celovečerní film."

V žádosti deníku Aktuálně.cz o vyjádření nechtěl Bříza o utkání už víc mluvit. "Nechci to komentovat. Výše pokuty je podle reglementu, víc to nechci řešit," uvedl do telefonu.

Nechce však z toho dělat hon na čarodějnice, věří, že se situace okolo chybných verdiktů sudích brzy zklidní a ustálí zpět do standardního soudcování podle pravidel. "Dnes máme zasedání APK, včera zasedala Komise rozhodčích, situace se řeší a budeme se snažit, aby se uklidnila," dodal.

Také Verva a Liberec poškozeny

Alespoň částečně uznala komise stížnosti Litvínova a Liberce. Obzvláště Verva si přitom na výkony sudích ve Zlíně hlasitě stěžovala, ústy Roberta Kysely dokonce Litvínov tvrdil, že sudí pískali tendenčně (rozhovor čtěte zde).

Ze tří stížností Chemiků nakonec komise zcela uznala pouze jedinou - a sice tu, po které Litvínov inkasoval na 2:4. Rozhodčí totiž před dosažením branky měli odpískat postavení hráče v brankovišti (více zde).

Částečně dala komise za pravdu také Bílým tygrům, kteří si stěžovali na sudí v zápase s Pardubicemi, který Liberec vyhrál 5:2. I zde došlo k jednomu neoprávněnému vyloučení.

Počet sudích se dočasně sníží

Komise rozhodčích dnes zároveň rozhodla, že bude dočasně snížen počet rozhodčích, kteří budou řídit nejvyšší soutěž. Vyřazeni byli čtyři hlavní a šest čárových. Aktuálně.cz o tom informoval tiskový mluvčí ČSLH Zdeněk Zikmund.

Utkání extraligy nebudou v nejbližší době řídit hlavní rozhodčí Robert Čech, Roman Mrkva a Radek Wagner, o dočasné přerušení nasazování požádal z pracovních důvodů Martin Homola. Z čárových rozhodčích byli do první ligy přeřazeni Jaromír Bryška, Milan Jindra, Lukáš Kajínek, Přemysl Skopal, Kamil Zavřel a Michal Zíka.

Vedení českého svazu se s představiteli komise rozhodčích dohodlo, že připraví koncept Akademie rozhodčích, která by měla pomoct ke zlepšení výkonů arbitrů. V jednání je i změna v řízení zápasů 1. ligy, kterou by nově ve vybraných případech mohli rozhodovat stejně jako extraligu čtyři sudí. Momentálně je nasazován jen jeden hlavní.

"Chápeme, že rozhodčí procházejí generační obměnou a vyrovnávají se s novými pravidly. Na druhé straně nemůžeme přehlížet nejednotnosti ve výkladu pravidel, nesprávné posuzování zákroků holí a podobných přestupků, kompenzace vyloučených nebo familierní komunikaci s hráči," uvedl prezident ČSLH Tomáš Král.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Ekonomika EU i eurozóny vzrostla nejrychleji od roku 1995

Ekonomika Evropské unie se ve třetím čtvrtletí částečně zotavila z koronavirového propadu, hrubý domácí produkt (HDP) se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 12,1 procenta. V prvním rychlém odhadu to dnes oznámil evropský statistický úřad Eurostat. Podobně v zemích eurozóny ekonomika vzrostla o 12,7 procenta. Je to nejvýraznější vzestup od roku 1995, kdy se tento údaj začal sledovat.

Ve druhém čtvrtletí se ekonomika EU propadla kvůli koronaviru o 11,4 procenta. V eurozóně se HDP snížil o 11,8 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy