Kometa zahájila semifinále úspěšně. Hubenou výhru v Hradci jí vystřelil mladíček Nečas

Aktualizováno 29. 3. 2017 21:33
Kometa Brno pokračuje v sérii výher a ve vyřazovacích bojích zvítězila letos již popáté v řadě. Defenzivně laděné úvodní semifinálové střetnutí v Hradci Králové ovládla zásluhou čistého konta Marka Čiliaka a branky osmnáctiletého Martina Nečase. V samém závěru pečetil výhru Brňanů gólem do prázdné branky Kvapil.
Radost brněnských hokejistů
Radost brněnských hokejistů | Foto: Milan Kammermayer

Hradec Králové - Kometa vstoupila lépe do semifinálové série proti Hradci Králové a uspěla na východě Čech v poměru 2:0. V prvních dvou třetinách diváci góly neviděli, v té závěrečné se trefili Martin Nečas a Marek Kvapil. Mountfield ve svém historicky prvním finále neskóroval.

"Je to super. Zvládli jsme to a nula je takový bonbónek. Máme nějakou sérii, je euforie a teď to musíme přenášet do dalších zápasů. Zítra je nový zápas, hraje se od 0:0 a musíme se na něj nachystat," řekl po utkání Čiliak.

Džerinš musel odstoupit

Hned v první minutě ohrozil Čiliaka domácí Džerinš a na druhé straně zahrozil Haščák, ale pak při opatrné hře obou týmů šance dlouho chyběly. Až v osmé minutě měli velkou příležitost hosté. V přečíslení dvou na jednoho po Haščákově přihrávce ztroskotal na Rybárově pravém betonu Vojtěch Němec. Vzápětí se hradecký gólman vyznamenal i při Nečasově střele.

Mountfield se ubránil při Džerinšově vyloučení, při kterém kryl Rybár pokus Hynka Zohorny. Čiliak si poradil se střelami Bednáře a Dragouna. V 18. minutě fauloval u mantinelu Vojtěch Němec Džerinše a dostal trest na pět minut a do konce utkání. Pro lotyšského útočníka duel s podezřením na otřes mozku také skončil.

"Samozřejmě mě mrzí, co se stalo. Měl by mít zlomený nos a podezření na otřes mozku, takže to není nic příjemného. Jsme lidi, nebyl bych rád, kdyby se něco takového stalo mně, proto jsem se mu šel hned omluvit. Nevím, jestli to ode mě nečekal, nezapřel se, nebo se ohnul. Ještě jsem to neviděl na videu," okomentoval svůj zákrok Vojtěch Němec.

"Říkali jsme si, že jim nedáme metr ledu a budeme dohrávat všude, kde to půjde. Nevím, jestli to byla přemotivovanost, nebo ne. Stojím si za tím, že to byla blbá shoda náhod a takových soubojů je v hokeji spousta. Myslím si, že nějaký extra ošklivý zákrok to ode mě nebyl," doplnil potrestaný brněnský útočník.

Kometa ale dlouhé oslabení přečkala, ještě před pauzou měl šanci Knotek a po ní Dej a znovu Knotek. Brňané mohli ve čtyřech také udeřit, když po přečíslení Erat uvolnil Hrušku, ale Rybár zasáhl. Už při plném počtu hráčů na ledě byli blízko vedení domácí, ale Jarůšek trefil po Picardově přihrávce tyč a stejně tak vzápětí tečí Dietzovy střely Šimánek. Čiliak si poradil i s Dietzovou střelou.

Nečas skóroval šťastně bruslí

V polovině utkání se dostala do náporu Kometa, ale Hruškova teč skončila nad Rybárovou brankou. Neuspěl ani pokusem z mezikruží Krejčík. Gólman Komety zlikvidoval Newtonovu nebezpečnou střelu. Bezbrankový stav se neměnil ani po šancích Dočekala, Kvapila a Vincoura.

Kometa se dočkala ve 43. minutě. Mallet se dostal do úniku, místo zakončení přihrál Nečasovi, který poslal puk k levé tyči. Jeho zásah puku bruslí si sudí ještě ověřili u videorozhodčího, který platnost branky potvrdil. Za pět minut po dalším přečíslení hostů po Eratově přihrávce ukryl Rybár Haščákův blafák mezi betony.

Brňané nadále hrozili, ale Rybár jejich pokusy pochytal. V 55. minutě se málem dostal za obranu Komety Dej, ale byl vytěsněn z dobré pozici a bekhendem minul. Hosté se ubránili při Nečasově trestu při závěrečné power play ještě skóroval Kvapil. Kometa po čtvrtfinálové výhře nad Spartou 4:0 na zápasy zůstává v play off stále neporažena.

"Máme co napravovat. Tentokrát to nebyl z naší strany ideální zápas," prohlásil hradecký útočník Rastislav Dej. Východočeši zahájili i čtvrtfinálovou sérii s Litvínovem prohrou a nakonec uspěli 4:1 na utkání. "Trošku mi to ten zápas připomnělo. My jsme se sice snažili hrát náš systém, ale bohužel to nebylo ideální. Náznaky šancí jsme měli, ale optimální to nebylo. Ale je to jedno. Prohráváme 0:1 a musíme se připravit na čtvrteční utkání," dodal Dej.

Semifinále play off hokejové extraligy - 1. zápas:

Mountfield Hradec Králové - HC Kometa Brno 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 43. Nečas (Mallet, H. Zohorna), 60. M. Kvapil. Rozhodčí: Hodek, Kubičík - Lederer, Gebauer. Vyloučení: 1:1, navíc V. Němec (Brno) 5 min. a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 6719. Stav série: 0:1.

Sestavy:

Hradec Králové: Rybár - Gregorc, Dietz, Štajnoch, Newton, Pláněk, Vydarený, Čáp - Jaroslav Bednář, Kukumberg, Dej - Jarůšek, Džerinš, Picard - Köhler, T. Knotek, Šimánek - Nedvídek, Dragoun, R. Pavlík. Trenéři: V. Sýkora, P. Hynek a T. Martinec.

Brno: Čiliak - O. Němec, Krejčík, Kováčik, Gulaši, Bartejs, Malec, F. Král - M. Erat, J. Hruška, M. Kvapil - Haščák, V. Němec, Zaťovič - H. Zohorna, Nečas, Mallet - Vincour, L. Čermák, Dočekal - Brabenec. Trenéři: L. Zábranský st., Pokorný, Haken a Pešout.