Kometa uspěla proti Zugu i bez opor. Vítězství proti Švýcarům režíroval Haščák

31. 10. 2017 21:33
Brněnští hokejisté zvítězili v prvním osmifinále Ligy mistrů proti švýcarskému Zugu 4:3. Marcel Haščák vstřelil dvě branky a zastoupil největší opory v čele s Eratem, Nečasem, Krejčíkem nebo Čiliakem.
Hokejisté Komety v Lize mistrů dál vítězí i bez největších opor.
Hokejisté Komety v Lize mistrů dál vítězí i bez největších opor. | Foto: ČTK

Brno - Hokejisté Komety Brno porazili v prvním osmifinále Ligy mistrů švýcarský Zug 4:3. O výhře českého mistra rozhodly v poslední třetině dvě využité přesilovky. Dvě branky Brňanů vstřelil Marcel Haščák, po jedné přidali Jan Süss a Alexandre Mallet. Kometa se představila v silně kombinované sestavě bez většiny hlavních opor. Odveta je na programu za týden ve Švýcarsku.

"Vzhledem k náročnému současnému programu jsme dali příležitost také klukům, kteří hrají na farmě v Třebíči a v naší juniorce. Nominaci si zasloužili, protože sledujeme jejich výkonnostní růst. Kluci si to odmakali, přistoupili k zápasu zodpovědně a udělali maximum pro úspěch," řekl po utkání trenér Komety Jiří Horáček.

Vedle brankářů Čiliaka a Vejmelky a zraněného Ondřeje Němce chyběli v sestavě obránci Krejčík, Barinka, Gulaši a volno dostaly také první dva útoky Erat, Hruška, Zaťovič a Vincour, Čermák, Svoboda. Po návratu ze zámoří nehrál ani Martin Nečas.

Mladíci v brněnské sestavě dali o svých kvalitách vědět hned v úvodu zápasu. Ve 3. minutě Horký objel branku a po jeho přihrávce zblízka doklepl kotouč do sítě Süss. "Čtvrtý útok je obrovský přínos nejen pro Kometu, ale pro celý český hokej. Patří do špičky ve svém ročníku. Mají před sebou velkou budoucnost. Po vyhraném zápase není moc negativ," poznamenal Horáček.

Švýcaři spoléhali na rychlé protiútoky, dostali se i k zakončení, nedokázali si však poradit s brankářem Dostálem. Důrazněji hrající Kometa si udržovala převahu a častěji střílela. V koncovce se však stejně jako v posledních extraligových zápasech trápila. Největší příležitost ke skórování neproměnil po sólu ve vlastním oslabení Dočekal, větší přesnost chyběla Nahodilovi i Pláškovi.

"Chtěli jsme rychle otáčet hru. Soupeř to hraje podobně, alespoň podle rozboru jejich hry ze švýcarské ligy. Věděli jsme, co nás bude čekat. Výborně jsme bruslili, což byl jeden z důležitých faktorů," dodal trenér Horáček.

Hokejisté Zugu ve druhé třetině zrychlili pohyb a v 29. minutě se podařilo Stalbergovi z bezprostřední blízkosti protlačit kotouč za Dostála. Kometa získala za sedm minut náskok zpět. Ve vlastním oslabení unikl Mallet, který bekhendovým blafákem překonal Stephana.

Ovšem podobně si vedl při přesilovce Brňanů i Zug. V závěru druhého dějství se po chybě domácích zadáků otevřela cesta k brance dokonce dvěma švýcarským útočníkům a po Stalbergově přihrávce srovnal skóre Suri.

V závěrečné třetině doplatil švýcarský tým na častá vyloučení. V přesilovce pět na tři skóroval v 49. minutě po Němcově přihrávce Haščák a stejná dvojice zužitkovala i další početní výhodu. V poslední minutě už jen zkorigoval výsledek v přesilovce Zugu McIntyre.

"Chtěl bych pochválit mladé kluky, kteří hráli velmi dobře. A já mám radost z toho, že jsem našel v závěrečné třetině svou střeleckou parketu. Hráli to v přesilovce všichni na mě, já jsem dvakrát bouchl do puku," řekl autor dvou gólů Haščák.

Osmifinále play off hokejové Ligy mistrů, 1. zápas:

HC Kometa Brno - EV Zug 4:3 (1:0, 1:2, 2:1)

Branky a nahrávky: 3. Süss (Horký, Malec), 37. Mallet (Plášek, H. Zohorna), 49. Haščák (V. Němec), 57. Haščák (V. Němec) - 29. Stalberg, 39. Suri (Stalberg, Helbling), 60. McIntyre (Roe, Martschini). Rozhodčí: Vikman, Salonen (oba Fin.) - Brejcha, Frodl. Vyloučení: 4:8. Využití: 2:1. V oslabení: 1:1. Diváci: 3345.

Sestavy:

Brno: Dostál - Furch, Malec, Vágner, Bartejs, Kowalczyk, Štencel - Haščák, Nahodil, Dočekal - R. Zohorna, H. Zohorna, Mallet - Gajarský, V. Němec, K. Plášek - Horký, Süss, Havránek. Trenéři: Horáček, Pokorný a Haken.

Zug: Stephan - Schlumpf, Geisser, Helbling, Thiry, Fohrler, Morant, Oejdemark - Martschini, Roe, Stalberg - Lammer, McIntyre, Suri - Haberstich, Holden, Senteler - Schnyder, Kast, Norman Rondahl. Trenéři: Kreis a Immonen.

Zbylá úvodní utkání osmifinále play-off Ligy mistrů:

JYP Jyväskylä - Tappara Tampere 3:1, Red Bull Salcburk - Växjö Lakers 2:1, SC Bern - Red Bull Mnichov 2:3, Adler Mannheim - Brynäs IF 2:3, Curych Lions - Nottingham Panthers 3:1.