Kladno na úvod ligy zdolalo před Jágrovými zraky Slavii

9. 9. 2015 22:43
Šlágr úvodního kola druhé nejvyšší české hokejové soutěže rozhodly až dodatečné samostatné nájezdy.
Rytiři Kladno.
Rytiři Kladno. | Foto: ČTK

Praha - Šlágr úvodního kola druhé nejvyšší české hokejové soutěže rozhodly až dodatečné samostatné nájezdy. Kladno před očima Jaromíra Jágra porazilo Slavii 3:2 díky trefě Jana Rudovského

Rytíři sice brzy inkasovali, ale ve druhé třetině otočili skóre. To se předvedl Václav Skuhravý, který ve vlastním oslabení přímo z buly prostřelil Alexandra Hyláka. Pražané pak ještě před druhou sirénou stihli vyrovnat a stav 2:2 vydržel až do konce prodloužení. Nájezdy rozhodl poslední pokus slávisty Jaroslava Markoviče, který tváří v tvář gólmanovi Lukáši Mensatorovi selhal, poslal puk vedle brány.

V Benátkách se hrálo 65 minut bez branek. Zářili totiž hlavně extraligou prověření gólmani - domácí Marek Schwarz i prostějovský Luboš Horčička. Benátecký brankář čelil ve druhé třetině i trestnému střílení Lukáše Krejčíka, které vytěsnil. To Horčička na jeden nájezd nakonec nestačil, bod navíc pro Středočechy zařídil Jan Víšek.

Jihlava zlomila Litoměřice díky gólu ve dvojnásobné přesilovce a vzápětí přidala druhý gól. Tým z Vysočiny díky tomu převzal otěže zápasu do svých rukou a dovedl zápas k vítězství 4:1.

Vesměs vítězili favorité

Jistě šel za prvním vítězstvím sezony i českobudějovický Motor, který v Havířově vedl už po sedmi minutách dvoubrankovým rozdílem. Domácím se sice podařilo do konce první části vyrovnat, Jihočeši však ve druhé třetině po trefách Romana Vráblíka a Michala Švihálka opět gólově odskočili a odvezli si přes celou republiku výhru 5:2 a dostali se právě díky pěti vstřeleným gólům do čela tabulky.

Severočeské derby vyhrálo Ústí nad Mostem 3:1, ale domácí Slovan se až do posledních chvil strachoval o výsledek. Jasno bylo až 63 sekund před koncem, kdy se do prázdné brány trefil přes celé hřiště Martin Vágner.

Vítězně vstoupil do nové sezony i Přerov, který doma přetlačil Kadaň 3:2. Severočeši sice po dvou třetinách prohrávali rozdílem dvou branek, po trefě Romana Chlouby ale byli blízko vyrovnání. Na body však nakonec nedosáhli.

Dva body z venku veze domů Moravská Slavie Třebíč, která v Šumperku dokázala dvakrát srovnat skóre a nakonec byla šťastnější v samostatných nájezdech. Jediným úspěšným exekutorem závěrečné loterie byl David Dolníček.

1. kolo první hokejové ligy:

Benátky nad Jizerou - Prostějov 1:0 po sam. nájezdech

Rozh. sam. nájezd Víšek. Rozhodčí: Pražák - Kreuzer, Štětina. Vyloučení: 5:4. Bez využití. Diváci: 280.

Havířov - České Budějovice 2:5 (2:2, 0:2, 0:1)

Branky: 13. Sztefek, 15. Korím - 7. a 30. Vráblík, 6. Zíb, 39. Švihálek, 50. Heřman. Rozhodčí: Kubičík - Vengřín, Rožánek. Vyloučení: 6:8, navíc Korím (Havířov) 10 min. Využití: 1:2. Diváci: 1884.

Litoměřice - Jihlava 1:4 (0:0, 0:2, 1:2)

Branky: 46. Nedvídek - 28. Skořepa, 30. Flek, 42. Kohout, 60. Grebenjuk. Rozhodčí: Bejček - Krátký, Šmika. Vyloučení: 6:5. Využití: 0:1. Diváci: 920.

Ústí n. L. - Most 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)

Branky: 23. Tůma, 45. Kubica, 59. Vágner - 40. Smolka. Rozhodčí: Krob - Beneš, Štofa. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. Diváci: 841.

Přerov - Kadaň 3:2 (1:0, 2:1, 0:1)

Branky: 8. Chmelíř, 24. Dostálek, 38. Grof - 21. Mrázek, 42. Chlouba. Rozhodčí: Kika - Hanzlík, Reich. Vyloučení: 5:10. Využití: 2:1. Diváci: 2258.

Šumperk - Třebíč 2:3 po sam. nájezdech (1:1, 1:0, 0:1 - 0:0)

Branky: 5. Fořt, 25. Gewiese - 17. a 41. Švec, rozh. sam. nájezd Dolníček. Rozhodčí: Dědek - Adamec, Poruba. Vyloučení: 6:8, navíc Přibyl (Třebíč) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:1. Diváci: 1000.

Kladno - Slavia 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 2:1, 0:0 - 0:0)

Branky: 22. Stach, 26. Skuhravý, rozh. sam. nájezd Rudovský - 5. Jurík, 34. Čermák. Rozhodčí: Wagner - Hejl, Podrazil. Vyloučení: 6:9. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 3567.

14. Litoměřice 1 0 0 0 1 1:4 0

Kontroverzní britský zákon o vnitřním trhu prošel do další fáze, Johnson odvrátil vzpouru vládních poslanců

Kontroverzní britský zákon o vnitřním trhu, kvůli němuž se dostal Londýn do roztržky s EU, se posunul do další fáze projednávání v britském parlamentu. Kabinet premiéra Borise Johnsona odvrátil hrozící vzpouru některých vládních poslanců příslibem, že vláda nebude moci některá ustanovení zákona použít, dokud k tomu nedá souhlas Dolní sněmovna, napsal server BBC.

Zákon má umožnit volný pohyb zboží a služeb mezi Anglií, Walesem, Skotskem a Severním Irskem, až Spojené království 1. ledna opustí jednotný trh EU a celní unii, a to za předpokladu, že selžou jednání s EU o tom, jak zabránit postavení hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem, píše BBC. Britský návrh by však v některých bodech podrýval smlouvu o vystoupení Británie z EU a byl by tak porušením mezinárodního práva.

Vláda tvrdí, že je zákon bezpečnostní pojistkou pro případ, že by EU vykládala "rozvodovou" dohodu "extrémním a nerozumným způsobem", kritici však varují, že by norma mohla poškodit mezinárodní postavení Spojeného království.

Proti návrhu se staví opoziční labouristé a vyslovili se proti němu i někteří poslanci vládních konzervativců. Johnsonovi se však podařilo dnešním ústupkem vzpouru ve vlastní straně prozatím zažehnat.

Poslanci se budou návrhem zabývat naposledy příští týden, norma následně zamíří do Sněmovny lordů, kde však Johnsonova strana nemá většinu. Řada členů horní komory přitom již dříve vyjádřila vůči návrhu nelibost. Obě komory by se tak mohly o finální podobu normy střetnout, domnívá se agentura Reuters.

před 2 hodinami

Le Monde: Putin řekl Macronovi, že novičok si kritik Kremlu Navalnyj mohl vzít sám

Ruský prezident Vladimir Putin při telefonátu se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem nadhodil hypotézu, že si kritik Kremlu Alexej Navalnyj sám mohl vzít jed ze skupiny novičok. Píše to dnes francouzský deník Le Monde, který se odkazuje na své vlastní zdroje.

Putin v rozhovoru, který se uskutečnil z iniciativy francouzské strany již 14. září, ale o němž jak Kreml, tak Elysejský palác dosud podle listu podaly neúplné informace, řekl, že Navalnyj mohl z blíže nespecifikovaného důvodu sám novičok pozřít. Dále podle listu sdělil, že složení tohoto jedu není tak komplexní, jak se dříve udávalo, i když ani není prokázáno, že zrovna novičok byl k otravě Navalného použit.

Otravu nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok však potvrdily laboratoře v Německu a v den rozhovoru také nezávisle na německém vyšetřování odborná pracoviště ve Francii a Švédsku.