KHL utahuje šrouby. Do roku 2020 vyhodí pět klubů, nové mají být z Koreje či Uzbekistánu

Lukáš Caha Lukáš Caha
21. 11. 2017 15:14
Vedení Kontinentální hokejové ligy nastolilo stávajícím klubům osm kritérií, podle kterých se rozhodne o jejich budoucnosti. Během následujících dvou sezon má totiž soutěž opustit pět týmů. Cílem je zatraktivnit ligu pro fanoušky i sponzory. Rusové se však zároveň poohlíží po nových ekonomicky silných regionech. Hovoří se o expanzi do Jižní Koreje, Uzbekistánu či do Japonska.
Dotknou se nově zavedené podmínky i Bratislavy?
Dotknou se nově zavedené podmínky i Bratislavy? | Foto: Lukáš Caha

Bratislava - Poloprázdné stadiony, dluhy vůči hráčům a nezájem ze strany sponzorů. To jsou některé z důvodů, které přiměly vedení Kontinentální hokejové ligy změnit strategii pro následující sezony. Do necelých tří let tak soutěž opustí pět týmů. Které to budou?

Vedení ligy určilo pro aktuální účastníky celkem osm kritérií, která musí splnit, aby mohli pokračovat v mezinárodní soutěži, v níž momentálně působí dvacet sedm týmů ze sedmi států. Cílem této strategie je zmenšit rozšiřující se propast mezi nejsilnějšími a nejslabšími celky. Zároveň tak ubude méně atraktivních duelů, které snižují návštěvnost a nezajímají sponzory.

Nejdůležitějším kritériem jsou pro Rusy výsledky klubů, respektive umístění v historické tabulce. Dále následuje rozpočet, televizní rating (sledovanost televizních zápasů - pozn. redakce), výše finanční výpomoci od státu, průměrná návštěvnost domácích zápasů, plnění závazků vůči hráčům, kapacita stadionu a ekonomický potenciál trhu, kde se klub nachází.

Dle těchto bodů vyřadí vedení soutěže tři týmy již po této sezoně, o rok později zmizí z mapy KHL další dva kluby. Ty by však měli nahradit dva nováčci. Pravděpodobně se nebude jednat o expanzi na západ, naopak se hovoří o týmech z Koreje, Uzbekistánu a Japonska.

O přijetí klubu z Jižní Koreje se rozhodne v závislosti na úspěchu či neúspěchu místních hokejových reprezentantů na blížících se olympijských hrách v Pchjongčchangu. Pokud se Korea neosvědčí, má direktoriát v záloze Japonsko. Druhým nováčkem by se mohl stát uzbecký Taškent, kde nedávno vznikla aréna pro dvanáct tisíc fanoušků.

Slovanu nepřejí dluhy ani výsledky 

A kdo dostane zmiňovaného černého Petra? V přímém ohrožení jsou Jugra Chanty-Mansijsk, kde momentálně působí Ondřej Vitásek a Vojtěch Polák, či Lada Togliatti s českým útočníkem Jiřím Novotným.

Kritéria stanovená Kontinentální ligou by měl pečlivě vyhodnotit i bratislavský Slovan. Je veřejným tajemstvím, že se klub potýká s finančními problémy, což se projevuje na opožděných výplatách hráčů. A ani s výsledky na tom není mužstvo zrovna nejlépe.

Vedení soutěže bude brát v potaz umístění z posledních tří sezon. V ročníků 2015/2016 skončil Slovan patnáctý a postoupil do play-off, o rok později skončil sedmnáctý. Tyto výsledky mu sice hrají do karet, avšak letos na tom je opravdu bídně. V tabulce mu aktuálně náleží čtvrté místo od konce.

Hráči tak nebojují pouze o účast ve vyřazovacích bojích, ale s nadsázkou i o setrvání v ruské soutěži. "Vůbec není jedno, jestli skončíme na pětadvacátém, nebo jednadvacátém místě. Kabina o tom ví. Hráči tuší, co je ve hře," prohlásil v rozhovoru pro deník Šport.sk Patrik Ziman, generální manažer Bratislavy. "Od roku 2014 je však naším největším problémem neschopnost splácet finanční závazky vůči hráčům včas. Neprospívá nám, že platy patří mezi nejnižší v soutěži," dodal.

Naopak plusem pro Slovan je moderní aréna s kapacitou vyšší než deset tisíc fanoušků, průměrné návštěvnosti domácích zápasů i výhodná geografická poloha. Slovan navíc není závislý na prostředcích ze státního rozpočtu. Veškeré příjmy má z marketingových zdrojů.  

 

Právě se děje

Další zprávy