KHL pustila extralize žilou. Do Ruska odteklo 141 gólů

Miloslav Lubas
12. 9. 2011 8:30
Martin Růžíčka, Krajíček nebo Kvapil budou chybět

Praha -  Nebesky vysoké platy v ´ruské´ KHL připravily před novým ročníkem českou extraligu nejenom o dvě třinecké hvězdy - Martina Růžičku a Lukáš Krajíčka

Do KHL zamířilo z nejvyšší tuzemské soutěže ještě dalších osm hokejistů.

Desítka vyvolených nastřílela v základní části minulého ročníku extraligy 114 branek a připsala si 176 asistencí, což vydalo na 290 kanadských bodů.

V play off bojovalo osm z nich a přidali celkem dalších 31 branek a 28 přihrávek na ně - tedy 59 kanadských bodů.
O více než polovinu z nich se postaral excelentní ´Ocelář´ Martin Růžička.

Čtěte také:
Martin Růžička odchází z Třince do Chabarovsku
Hokejisté Jaroslavle nebudou hrát letošní ročník KHL
Lev v přípravě trhal soupeře. Na KHL je prý připraven
KHL dohání NHL. Platový strop bude 900 milionů rublů

Nejproduktivnější hráč loňského play off přestoupil na ´druhý konec světa´- do podprůměrného sibiřského klubu Amur Chabarovsk, jenž loni ve východní skupině KHL skončil na 11. místě a za play off zaostal o 25 bodů.

Úroveň KHL není špičková, tvrdí legendární kouč Bukač

Trenér mistrů světa z let 1985 a 1996 Luděk Bukač letos na jaře mluvil o KHL nelichotivě. A ruské reprezentaci, složené převážně z hráčů domácí soutěže, předpovídal na šampionátu v Bratrislavě problémy.

"Viděl jsem některá utkání KHL a jejich kvalita se mi nezdála vysoká," prohlásil Bukač. ´Sbórnaja kamánda´ prohrála v semifinále s Finy a v přestřelce o bronz podlehla i Čechům.

 

Své hvězdy, ale i průměrné hráče však ruští magnáti platí ve srovnání s ostaními evropskými ligami královsky. Odhad měsíčního příjmu Jaromíra Jágra v minulém ročníku KHL se pohyboval okolo deseti milionů korun.

Jen v osobě Martina Růžičky přišla extraliga o 24 gólů a 26 nahrávek v základní části a o 17 branek a 16 asistencí v play off. Exřinecký hokejový bohatýr si 33 kanadských bodů připsal v pouhých 18 zápasech.

Lukáše Krajíčka přivábil hlas peněz do Minska. V Třinci inkasoval 600.000 korun měsíčně a pomohl mu za ně k mistrovskému titulu. V 48 osmi zápasech základní části extraligy skóroval šestkrát a u branek asistoval čtrnáctkrát.

V 18 utkáních play off přidal tři branky a čtyři přihrávky.   

Extraligu obohatí jediná česká hvězda z KHL - Čajánek

Z KHL se vrátili do extraligy tři čeští borci. Petr Čajánek, Leoš Čermák, Angel Krstev. Z nich ale upoutal v kladném slova smyslu v ruské ´superlize´ jenom Čajánek.

Petrohrad se o něj mohl směle opřít. Útočník, který se vrátil do Zlína, vstřelil v minulé sezóně v 51 utkáních 13 branek a přidal 25 asistencí.

Omsk - Čechov, odvrácená tvář KHL.Postarali se o ni hostující bitkaři
Omsk - Čechov, odvrácená tvář KHL.Postarali se o ni hostující bitkaři | Foto: khl.ru

Čajánek uspěl také statistice ´plus - mínus´, jež vypovídá o pobytu hokejistů na ledě při vstřelených a obdržených gólech a vyjadřuje nejlépe jejich význam pro mužstvo. V Petrohradě se pyšnil v sezóně 2011/12 třinácti kladnými body.    

Statistiky dalších dvou navrátilců v KHL příliš nadějí nevzbuzují. Krstev zamířil do Sparty z Jekatěrinburgu s bilancí 43 zápasů - dvě branky a 11 asistencí. Ve statistice ´plus - mínus´ měl pět záporných bodů.

Čermák se přestěhoval do brněnské Komety z Nižného Novgorodu s bilancí, která útočníkovi nijak zvlášť nesluší:  39 utkání -  tři branky a šest asistencí.   

Z Jekatěrinburgu do Sparty zamířil také slovenský útočník Michal Sersen. Ve statistice ´plus - mínus´ se v KHL propadl k 13 záporným bodům. V 51 zápasech zaznamenal tři branky a osm asistencí.

KHL ochudila i fanoušky brněnské Komety

Opačným směrem do KHL se vydali kromě Růžičky a Krajíčka také brněnský útočník Marek Kvapil a obránce Richard Stehlík.
Kometě se tak rozpadla nejúdernější dvojice Kvapil - Hruška a moskevské Dynamo ´ukradlo´ české extralize hokejistu, jemuž se v základní části podařilo nashromáždit v 49 střetnutích 46 bodů - za 12 gólů a 34 přihrávek.

Brněnské fanoušky, prahnoucí po gólech, zklamal svým odchodem do ruské Ufy také Stehlík. V základní části extraligy jich nastřílel devět, dalších deset připravil svými asistencemi.

KHL udělal průvan také v kádru Vítkovic. Do Chabarovska odešel vítkovický útočník Petr Vrána, jeden z nejplatnějších hráčů základní části extraligy ze všech 14 klubů. 

Ve 42 zápasech dal sice ´pouze´ 15 branek a připojil 14 asistencí, leč ve statistice ´plus - mínus´ si připsal 19 kladných bodů - o šest více než třinecký Růžička. 

V play off se mu už tolik nevedlo - v 16 utkáních sice vstřelil úctyhodných devět gólů a připsal si i dvě nahrávky, ve statistice ´plus - mínus´ se ovšem ocitl na záporné jedničce.

Nováček KHL Poprad sebral české extralize pět hokejistů

Pět z deseti extraligových hokejistů se kvůli angažmá v KHL stěhovalo jen o kousek. Do mužstva nováčka ruské elitní soutěže HC Lev Poprad přestoupili liberecký obránce Jiří Hunkes, vítkovický útočník Rudolf Huna a zlínský Stanislav Balán.

Z Pradubic se na rodné Slovensko vrátili útočník Rastislav Špirko a obránce Branislav Mezei.

KHL, to je i utkání hvězd pod širým nebem s kulisami moskevského Kremlu
KHL, to je i utkání hvězd pod širým nebem s kulisami moskevského Kremlu | Foto: Reuters

Huňa měl stejně jako Vrána mnohem lepší základní část než play off. Svou statistikou 52 střetnutí - 18 branek - 19 asistencí a deset kladných bodů ve statistice ´plus - mínus´ patřil  v extralize mezi špičku. 

V play off ale zvadl na dva góly, nulu přihrávek a 16 zápasů mu vyneslo sedm záporných bodů ve statistice ´plus - mínus´.
Zlínský Balán si po kolapsu ´Beranů´ ve čtvrtfinále s Pardubicemi také nemohl pověsit play  off za rámeček, ale alespoň si přisypal do statistiky tři nahrávky. Jeden záporný bod ve statistice ´plus - mínus´ ho však jistě zklamal.

V základní části extraligy se totiž vyšplhal na 14 kladných bodů a zaznamenal osm branek a stejný počet asistencí.

Mezi útočně naladěnými beky figuroval v uplynulé extraligové sezóbě i liberecký Hunkes: 52 utkání v základní části - šest branek a 19 přihrávek. V sedmi utkáních play off ale Hunkes svůj průměr jeden kanadský bod na zhruba dva a půl zápasu nezopakoval.

V sedmi střetnutích mu přibyla jedna přihrávka.

Vichřice v kádru Popradu přivála dva borce do Sparty

Do Popradu si to našněroval i obránce s hodně zápornou bilancí - pardubický Branislav Mezei. V základní části měl ve statistice ´plus - mínus´ sedm záporných bodů, v play off k nim přidal další tři záporné body.

V 59 utkáních základní části a play off nasbíral šest gólů a deset přihrávek.

Mezeiův krajan Špirko dodešel do Popradu s příznivějšími čísly. V základní části extraligy skóroval desetkrát a asistoval devatenáctkrát.

HC Lev Poprad okusí v nové sezóně miliardářskou ruskou soutěž
HC Lev Poprad okusí v nové sezóně miliardářskou ruskou soutěž | Foto: www.hclev.eu

Ve statistice ´plus - mínus´ měl tři kladné body. V play off ovšem dva záporné. V osmi zápasech nedal ani gól a jen jednou na něj přihrál. 

Personální vichřice v kádru Popradu před ´přestupem´ do KHL přivála dvě posily do Sparty a jednu do Litvínova. Výborné statistiky ve slovenské nejvyšší soutěži měl v sezóně 2010/11 především útočník Adam Lapšanský.

Do holešovické Tesla Arény přišel s vizitkou 57 zápasů - 21 branek - 11 asistencí a dařilo se mu v devíti utkáních play off . Do své hokejové kroniky si uložil další tři góly a tři přihrávky.

Sparta ulovila v Popradu i Jaroslava Kasíka a Litvínov si pod Tatry sáhl pro obránce Jána Brejčáka. V základní části a v play off slovenské extraligy zaznamenal šest branek a sedm přihrávek.

Se 130 trestnými minutami by mohl v ´Cheze´ plnit roli zlého muže - místo Romana Vopata, který ukončil kariéru.

 

Právě se děje

Další zprávy