Lev porazil v pátém zápase Doněck a je výhru od postupu

26. 3. 2014 21:20
Především díky dvěma gólům Patricka Zackrissona je Lev už jen jedinou výhru od postupu do semifinále play off KHL. | Foto: CPA Eduard Erben

Bratislava/Petrohrad - Hokejisté pražského Lva už jsou jen jedinou výhru od postupu do semifinále play off Kontinentální ligy.

V pátém zápase semifinále Západní konference vyhráli v Bratislavě, kde hráli svůj domácí zápas kvůli kolizi s domácím zápasem pražské Sparty v české extralize, nad Donbassem Doněck 3:1 a ujali se vedení 3:2 na zápasy.

Dvěma góly se na výhře Lva podílel švédský útočník Patrik Zackrisson, gól a asistenci zaznamenal Michal Řepík.

Šestý zápas by se měl hrát v pátek už počtvrté v řadě v Bratislavě, kde hraje své domácí zápasy kvůli politické situaci na Ukrajině i Donbass, který však požádal vedení KHL, aby mohl hrát v Doněcku.

"Bylo jasně řečeno, že se bude hrát tady v Bratislavě. Já věřím, že nedojde k žádné změně, protože si myslím, že ta situace je taková, jaká je. To utkání by se proto mělo odehrát v Bratislavě," řekl asistent trenéra Lva Václav Sýkora televizní stanici Sport1.

Lev vedl v první třetině 2:0

Do sestavy Lva se vrátili po jednozápasovém trestu útočníci Novotný a Birner.

Lev se v úvodu ubránil při Thörnbergově vyloučení a v páté minutě se ujal vedení. Řepík vybruslil na levý kruh a trefil se přesně k levé tyči. Donbass odpověděl náporem a Vehanen čelil několika nebezpečným situacím. Největší šance měli Kolář, Robitaille, Fedotěnko a Dadonov.

Udeřil naopak ve 13. minutě znovu Lev. Zackrissonovu střelu ještě pravděpodobně tečoval před Leightonem Novotný, ale gól zůstal připsán švédskému útočníkovi. Do branky Doněcku se následně postavil místo kanadského gólmana Slovák Laco.

Doněck šance na vyrovnání nevyužil

Na přelomu první a druhé části se Donbass ubránil při vyloučení slovenského beka Podhradského a v 23. minutě snížil.

Po zákroku Varlamova zůstal na ledě ležet Nakládal, ale v pokračující hře se Kagarlickij trefil přesně do pravého horního rohu Vehanenovy branky.

O vyrovnání se snažil ukrajinský celek v přesilovkách, ale gólman Lva soupeřovy pokusy likvidoval. V 36. minutě mohl zvýšit náskok Pražanů Azevedo, ale Laco zasáhl betonem.

Stav se ani po dalších šancích na obou stranách nezměnil. V 51. minutě při trestu O'Byrnea neproměnil možnost Dadonov. Další velkou šanci měl Varlamov, ale Lev tlaku Doněcku úspěšně odolával.

Jalonen: Dobře jsme se připravili

Donbass sáhl 100 vteřin před koncem k power play, ale výhru Pražanů v ní ještě dovršil střelou do prázdné branky v čase 59:51 Zackrisson.

"Na tento zápas jsme se opravdu dobře připravili. Hlavně na začátku jsme hráli výborně a vstřelili dva góly, které nás v podstatě dovedly k vítězství. Víme ale, že nás ještě čeká jeden krok k tomu, abychom postoupili dál," uvedl kouč Lva Kari Jalonen.

"Gratuluju Lvu k výhře a velmi dobrému výkonu. Do utkání vstoupil lépe náš soupeř, dal dva góly a my už tuto ztrátu nedokázali dotáhnout. Zbyla nám poslední šance. Proto se na zápas připravíme tak, jako by byl náš poslední," řekl trenér Doněcku Andrej Nazarov.

Jaroslavl je jednu výhru od postupu

Hokejisté Jaroslavle vyhráli v Petrohradu pátý čtvrtfinálový zápas Kontinentální ligy, v sérii vedou 3:2 a jediné vítězství jim chybí k dalšímu překvapivému postupu.

Tým, který prošel do play off až z osmého místa v Západní konferenci, nejprve nečekaně vyřadil obhájce titulu z Dynama Moskva a nyní má po výhře 3:2 v Petrohradu postupový mečbol proti dalšímu velkému favoritovi.

První gól přitom vstřelili domácí, ve 23. minutě na něj Dallmanovi v přesilovce přihrál Roman Červenka.

Český útočník se posléze v závěru zápasu další asistencí podílel i na Thoresenově snížení na konečných 2:3 a se 17 body se vrátil do čela kanadského bodování play off. Mezitím ale Alexander Salák v brance SKA třikrát inkasoval, z toho dvakrát v oslabení.

Šestý zápas se v Jaroslavli hraje v pátek.

Čtvrtfinále play off:

Západní konference - 5. zápas:

Lev Praha - Donbass Doněck 3:1 (2:0, 0:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 5. Řepík (Birner), 13. Zackrisson (Azevedo), 60. Zackrisson (Řepík) - 23. Kagarlickij (Koněv). Rozhodčí: Olenin, Rönn - Misjur, Raming. Vyloučení: 5:3. Bez využití. Diváci: 4486. Stav série: 3:2.
Lev: Vehanen - Ševc, Mäenpää, Němec, Oystrick, O'Byrne, Gragnani, Mikuš, Nakládal - Azevedo, Novotný, Zackrisson - Thörnberg, Vrána, Sekáč - Řepík, Kapanen, Birner - Matai, Cingel, Kubalík. Trenér: Kari Jalonen.
Doněck: Leighton - Kolář, Koněv, Podhradský, C. Wilson, Silnickij, Razin - Robitaille, Wirtanen, Laine - Jakucenja, Fedotěnko, Dadonov - Kašpar, Varlamov, Kagarlickij - Zacharov, Běluchin, Torjanik. Trenér: Andrej Nazarov.

Petrohrad - Jaroslavl 2:3 (za domácí Červenka 0+2), stav série 2:3.