Kdo zařízl v play-off Spartu? Jeden muž a jeden tým

Sport ČTK Sport, ČTK
20. 3. 2012 10:05
Největší senzace play-off. Sparta končí
Sparta je na kolenou, sezona skončila.
Sparta je na kolenou, sezona skončila. | Foto: Eduard Erben

Brno - Fanouškovský nápis "My jsme Sparta, vy nejste nic" zpřesnili hokejisté Komety Brno způsobem, který se v Praze nebude líbit. 

"My máme Trvaje a vy nemáte nic," děkují Brňané svému brankáři, klíčovému muži, který přispěl k dosud největší senzaci play-off.

Na sedmatřicetiletém Jiřím Trvajovi jako hlavním hrdinovi se shodli po šestém čtvrtfinálovém zápase (4:1), který ukončil sérii, oba trenéři - Josef Jandač i brněnský Zdeněk Venera.

Prokletí tak pokračuje, kdo má Prezidentský pohár, play-off (s výjimkou loňského triumfu Třince) nevyhrává.

Čtěte také:

Sparta je už šestý vítěz základní části české extraligy, který překvapivě končí už ve čtvrtfinále vyřazovacích bojů. Naopak Brno tone v nadšení, Kometa je v semifinále po 36 letech.

"Říkal jsem už předem, že nás čeká těžký soupeř. A potvrdilo se to. Kometa byla lepší, hlavně jejich defenzíva v čele s brankářem byla skvělá," říkal bezprostředně po zápase Josef Jandač, který svůj svátek oslavil nejméně vhodným způsobem.

"Říká se, že v play-off rozhodují zkušení hráči, u nás se to potvrdilo. Chci pochválit celý tým, pokud mám někoho jmenovat, pak brankáře Trvaje," prohlásil Zdeněk Venera.

Venera dřív trénoval Zlín, a tak se usmíval, když v televizi odpovídal, zda by si přál právě Zlín jako soupeře v play-off. Zlín totiž může Kometa potkat až ve finále.

"Ve finále ještě nejsme, uvidíme, kdo nás čeká v boji o něj, zda Plzeň, Pardubice, nebo Liberec," vypočetl všechny možné soupeře, které Brno může potkat v semifinále.

Jandač: Kometa zvládla zápasy parádně

Sparťanský kouč Jandač uznal, že Sparta sérii naprosto nezvládla. Jeho tým se vůbec nedokázal prosadit v klíčovém prostoru před brankou.

"Soupeř měl vynikající centry, kteří tvořili hru, uměl hrát zodpovědně do obrany. Na to všechno jsme se připravili. Bohužel jsme to přesto nezvládli," řekl Jandač.

Foto: Jakub Šafránek

Sparta ztratila sérii v domácím prostředí, kde prohrála dva ze tří zápasů.

"Přitom v prvním zápase jsme podali herně nejlepší výkon. Výsledkově jsme tam ale položili špatný základ série. Klíčovými momenty byly čtvrtý a pátý zápas," poukázal Jandač na porážky 1:3 v Praze i v Brně.

"I když Kometa byla pod tlakem, tak zápasy zvládla parádně. My jsme dělali stupidní chyby, kterých jsme se v základní části nedopustili," dodal Jandač, který uznal, že ve chvíli, kdy se Brno dostalo do pohody, nedokázala Sparta sérii zlomit zpět na svou stranu.

Sparta před začátkem sezony výrazně přebudovala kádr a v základní části až nečekaně jasně kralovala. V play-off ale na tyto výkony nedokázala navázat.

"Asi jsme nepřecvakli spínač hokeje ze základní části na hokej vyřazovacích bojů. My jsme nedokázali být tvrdí, rychlejší v soubojích. A bohužel nám chyběli dva silní defenzivní beci David Kočí a Jiří Kučný," podotkl Jandač.

"Budeme si muset sednout a vymyslet, jak mužstvo doplnit pro příští sezonu," dodal kouč, který na Spartě působí zároveň i jako sportovní manažer a má smlouvu i na příští sezonu.

Ton: Neměli jsme skoro žádné šance

Kanonýr Petr Ton viděl příčiny kolapsu v mizerné produktivitě. Pražané v šestizápasové sérii dokázali v posledních třech utkáních vstřelit vždy jen jednu branku.

"Nenašli jsme na protivníka zbraň v předbrankovém prostoru. Neměli jsme žádné dorážky, neměli skoro žádné šance. Pokud už nějaké byly, tak je obránci Brna pochytali svou obětavostí. Nebo vynikl brankář Trvaj," ocenil osmatřicetiletý útočník výkon brankáře Komety.

V šatně Sparty vládlo po zápase ticho a velké zklamání. Hráči měli hlavy v dlaních a přehrávali si situace, které nezvládli.

"Samozřejmě jsme takový výsledek nečekali. Chtěli jsme postoupit dál. Ale Kometa byla lepší a zaslouženě vyhrála," přiznal brankář Tomáš Pöpperle, podle nějž sice měla Sparta optický tlak, ale doplatila na chyby.

Podívejte se na boje v sérii Sparta - Kometa

 

Právě se děje

Další zprávy