Kde budou hokejisté během výluky? Švédsko hvězdy nechce

Adam Sušovský, Sport
25. 8. 2012 13:52
Ani tři týdny před vypršením stávající kolektivní smlouvy se jednání o nové nikam naposunulo a hráči z NHL začínají přemýšlet o tom, kde budou v případě hrozící výluky hrát.
Henrik Zetterberg a další Švédové si v případě výluky v NHL v domácí lize nezahrají
Henrik Zetterberg a další Švédové si v případě výluky v NHL v domácí lize nezahrají | Foto:

Praha - Nejistota, nejistota, nejistota. Ani tři týdny před vypršením stávající kolektivní smlouvy se jednání o nové nikam naposunulo a hráči z NHL začínají přemýšlet o tom, kde budou v případě hrozící výluky hrát.

Najít si práci pro ně bude mnohem těžší než před osmi lety, Švédsko dokonce hvězdy na výpomoc odmítá.

Kluby se tam jednohlasně dohodly na tom, že v případě stávky by musel hráč ze zámoří odehrát ve Švédsku celou sezonu. Navzdory tomu, že by se NHL během roku třeba znovu rozjela.

"Nejsme proti velkým hráčům"

Zetterberg a další Švédi si tak budou muset velmi pečlivě rozmýšlet, co dál. V případě výluky se může nejlepší ligová soutěž na světě rozběhnout během pár týdnů, nebo taky vůbec.

"A to je jeden z důvodů našeho rozhodnutí. Nejsme proti příchodům velkých hráčů, ale musíme v tomhle případě dobře rozmyslet sportovní a ekonomickou perspektivu," řekl Jorgen Lindgren, generální ředitel švédské hokejové ligy.

Jinými slovy: Kluby se bojí, že by drazí hráči narušili kompaktnost týmu a po pár týdnech odjeli zpět do zámoří.

Podobně uvažují i v České republice, ale tak rázné rozhodnutí neudělaly. Nikdo v extralize přitom neuvažuje o tom, že by zaměstnal vícero hráčů.

Sejejs: Posílíme jen o dva hráče

Hlavní roli v tom hrají ale také finance, extraliga už není tak silná, jako během poslední výluky před osmi lety.

I sportovní ředitel Lva, nováčka ruské KHL, která se bude od podzimu hrát v Praze, má jasno. Přestože by klub zřejmě neměl takový problém zaplatit hned několika zámořským posilám, zájem má maximálně o dvě.

"Tým posílíme maximálně o dva hráče. Sestavili jsme kvalitní kádr, který si nechceme hokejisty z NHL rozbourat," prohlásil nedávno Sejejs, který už má několik hráčů v hledáčku a jen potvrdil slova z úst dalších manažerů z Pardubic, Třince, nebo Liberce.

Kolektivní smlouva mezi hráčskými odbory a ligou vyprší v zámoří 15. září, jednání o nové ale vázne a pokud se vyjednávači nedohodnou na kompromisu, nebude se hrát.

Před osmi lety z nejlepší ligové soutěže na světě zamířilo do Evropy 388 hráčů.

 

Právě se děje

Další zprávy