"Čeho se bojíte?" Ruský poděs by lidem strhával roušky. Jágr už mu nevolá

Sport Sport
10. 5. 2020 20:30
Když vyjde na ulici a vidí lidi v rouškách, kroutí hlavou. Bývalý hokejista Darjus Kasparajtis, který momentálně žije na Floridě, není nadšený z toho, jak Spojené státy zareagovaly na pandemii nového typu koronaviru.
Darjus Kasparajtis oblékal v NHL také dres Colorada.
Darjus Kasparajtis oblékal v NHL také dres Colorada. | Foto: ČTK

"Vysvětlovali nám, že všechno se na 15 dní zavře, aby nemocnice zvládaly nápor. Teď už jsou prázdné, ale my jsme pořád zavření," řekl 47letý rodák z Litvy ruskému serveru Championat.com.

Dal jasně najevo, že přísná opatření, zavedená ve většině zemí, mu vadí. Paniku, která místy nastala, nechápe.

Na některých místech přitom krize dostala velmi dramatické obrysy. Ve španělském Madridu museli jako improvizovanou márnici použít zimní stadion, v New Yorku k tomu posloužily chladírenské vozy.

"Ale to bylo jen pár dní, kdy se nakazilo nejvíce lidí," namítal Kasparajtis. "Hlavně v New Yorku zemřela spousta lidí. Každý den ale v Americe zemře 130 lidí na předávkování drogami. Proč neukazovat taky tyhle obrázky?"

Florida, kde hokejista žije, v boji s koronavirem prosazuje, aby lidé nosili roušky. Jak je to běžné v Česku.

"Někdy se vám chce vyběhnout, strhnout lidem roušky a říct jim: 'Čeho se bojíte? Co se vám stane?' Moje sestra mi říká, ať roušky nosím. Dokonce mi nějaké před dvěma měsíci poslala z Litvy. Pořád ale leží doma. Nosím je akorát do obchodu, protože podle zákona musím. Kdybych nemusel, stoprocentně bych si je nevzal," vykládal Kasparajtis.

Hokejovou kariéru ukončil teprve před dvěma roky. Za rodnou Litvu si zahrál na mistrovství světa nižší kategorie. Jinak ale po celou kariéru reprezentoval Rusko, případně Sovětský svaz.

Doma má kompletní sbírku olympijských medailí - bronzovou, stříbrnou a zlatou z Albertville 1992.

Proslul především jako tvrdý bek. Přestože neměří ani 180 centimetrů, soupeřům rozdával zdrcující bodyčeky. Po celou kariéru v NHL, která včetně play-off čítala skoro tisícovku zápasů, patřil k nejnenáviděnějším hokejistům.

"Každého jsem štval. Ale když jsme spolu hráli v jednom týmu, bylo to jiné," poznamenal Kasparajtis.

V dresu Pittsburghu a newyorských Rangers potkal také Jaromíra Jágra. "Byli jsme kamarádi. Teď už mi ale nevolá. Nevím proč," postěžoval si ze svého sídla na Floridě.

Takhle se Darjus Kasparajtis baví během karantény:

View this post on Instagram

#imisshockey

A post shared by Darius Kasparaitis (@dkasparaitis) on

 

Právě se děje

před 4 minutami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy