"Čeho se bojíte?" Ruský poděs by lidem strhával roušky. Jágr už mu nevolá

Sport Sport
10. 5. 2020 20:30
Když vyjde na ulici a vidí lidi v rouškách, kroutí hlavou. Bývalý hokejista Darjus Kasparajtis, který momentálně žije na Floridě, není nadšený z toho, jak Spojené státy zareagovaly na pandemii nového typu koronaviru.
Darjus Kasparajtis oblékal v NHL také dres Colorada.
Darjus Kasparajtis oblékal v NHL také dres Colorada. | Foto: ČTK

"Vysvětlovali nám, že všechno se na 15 dní zavře, aby nemocnice zvládaly nápor. Teď už jsou prázdné, ale my jsme pořád zavření," řekl 47letý rodák z Litvy ruskému serveru Championat.com.

Dal jasně najevo, že přísná opatření, zavedená ve většině zemí, mu vadí. Paniku, která místy nastala, nechápe.

Na některých místech přitom krize dostala velmi dramatické obrysy. Ve španělském Madridu museli jako improvizovanou márnici použít zimní stadion, v New Yorku k tomu posloužily chladírenské vozy.

"Ale to bylo jen pár dní, kdy se nakazilo nejvíce lidí," namítal Kasparajtis. "Hlavně v New Yorku zemřela spousta lidí. Každý den ale v Americe zemře 130 lidí na předávkování drogami. Proč neukazovat taky tyhle obrázky?"

Florida, kde hokejista žije, v boji s koronavirem prosazuje, aby lidé nosili roušky. Jak je to běžné v Česku.

"Někdy se vám chce vyběhnout, strhnout lidem roušky a říct jim: 'Čeho se bojíte? Co se vám stane?' Moje sestra mi říká, ať roušky nosím. Dokonce mi nějaké před dvěma měsíci poslala z Litvy. Pořád ale leží doma. Nosím je akorát do obchodu, protože podle zákona musím. Kdybych nemusel, stoprocentně bych si je nevzal," vykládal Kasparajtis.

Hokejovou kariéru ukončil teprve před dvěma roky. Za rodnou Litvu si zahrál na mistrovství světa nižší kategorie. Jinak ale po celou kariéru reprezentoval Rusko, případně Sovětský svaz.

Doma má kompletní sbírku olympijských medailí - bronzovou, stříbrnou a zlatou z Albertville 1992.

Proslul především jako tvrdý bek. Přestože neměří ani 180 centimetrů, soupeřům rozdával zdrcující bodyčeky. Po celou kariéru v NHL, která včetně play-off čítala skoro tisícovku zápasů, patřil k nejnenáviděnějším hokejistům.

"Každého jsem štval. Ale když jsme spolu hráli v jednom týmu, bylo to jiné," poznamenal Kasparajtis.

V dresu Pittsburghu a newyorských Rangers potkal také Jaromíra Jágra. "Byli jsme kamarádi. Teď už mi ale nevolá. Nevím proč," postěžoval si ze svého sídla na Floridě.

Takhle se Darjus Kasparajtis baví během karantény:

View this post on Instagram

#imisshockey

A post shared by Darius Kasparaitis (@dkasparaitis) on

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy