Karlovy Vary vyhrály zápas v Jihlavě. Kluby v extralize se pro příští rok nemění

Aktualizováno 22. 4. 2016 21:51
Karlovy Vary vyhrály v Jihlavě a před posledním zápasem barážové skupiny mají jistotu extraligové příslušnosti i pro příští sezonu. Slavie tak přišla navzdory výhře i o teoretickou naději na postup do nejvyšší soutěže.
Energie uhájila extraligovou příslušnost.
Energie uhájila extraligovou příslušnost. | Foto: Milan Kammermayer

Jihlava - Hokejová extraliga zůstane v příštím ročníku ve stejném složení jako v této sezoně, po Litvínovu se definitivně zachránily i Karlovy Vary. Západočeši dnes vyhráli 6:2 v Jihlavě a kolo před koncem baráže mají jisté nejhůře druhé místo v tabulce.

Hokejisté Slavie se po roční odmlce do extraligy nevrátí. Pražané sice v předposledním 11. kole baráže o nejvyšší soutěž porazili Litvínov 2:1 v prodloužení, ale kvůli výhře Karlových Varů v Jihlavě přišli o naději na druhé postupové místo. Zápas rozhodl v 61. minutě David Hruška. Hostující Verva si už dříve zajistila setrvání v extralize.

Vary si vítězství pohlídaly

Energii na Vysočině stačila jakákoliv výhra, aby v boji na dálku sebrala naděje na návrat do extraligy Slavii. Pražanům tak nebylo nic platné souběžné vítězství 2:1 v prodloužení nad Litvínovem.

"Sezona určitě úspěšná nebyla. Jen jsme zvládli baráž a splnili cíl, který jsme si dali. Celá baráž byla fyzicky a hlavně psychicky náročná. Je to hnusný hokej, který nikoho nebaví. Co se stalo, si musí vyhodnotit vedení," řekl kapitán Západočechů Radim Bičánek.

O výsledku v Jihlavě rozhodla druhá třetina, v níž hosté třemi góly zlomili odpor soupeře. Dvě branky Karlových Varů vstřelil Jakub Svoboda, v týmu Dukly si asistence na oba góly připsal Michal Důras.

Svoboda otevřel skóre už v 6. minutě, ale Dukla dokázala vzápětí vyrovnat gólem Skořepy. Koblasa ještě v první třetině vedení hostům vrátil, přesto bojovní Jihlavané drželi se zkušenějším soupeřem krok.

"Chtěli jsme se rozloučit s baráží se ctí a potěšit naše fanoušky dobrou hrou. Soupeř byla favoritem, na nás se už projevila únava po náročném programu posledních týdnů," uvedl Důras.

Ve druhém dějství ale Energie zvýšila tempo a ve 24. minutě v rozmezí padesáti sekund přidali Skuhravý a Marosz dva góly. Dukla vsadila na protiútoky, ale jediným výsledkem byla tyčka po střele Prokše. Domácím docházeli síly a dostávali se stále pod větší tlak.

Po půlhodině hry přidal při přesilovce Huna pátý gól a po něm se nechal šestnáctiletý brankář Dukly Škarek vystřídat Sáblíkem, jenž na chvíli zabránil dalšímu nárůstu rozdílu ve skóre.

Hned v úvodu třetí třetiny ale zvýšil v početní výhodě znovu Svoboda. Dukle už se podařilo jen zkorigovat skóre při přesilovce pět na tři, v níž Kaláb střelou od modré čáry překonal Závorku. Další tři prohřešky karlovarských hráčů proti pravidlům už domácí nepotrestali.

Slavie navzdory výhře přišla i o teoretickou šanci

Litvínov podobně jako v úterním utkání v Karlových Varech nastoupil bez několika opor a nasadil mladíky. Slavia v zápase o naději začala aktivněji, ale první velkou šanci měli hosté. Na konci osmé minuty ujížděl sám na domácí branku Kučera, ale gólmana Hyláka nepřekonal.

Slávistům pomohla v jedenácté minutě do vedení dvojnásobná přesilovka, kterou po 28 sekundách využil Vas. Robinson mu předložil puk před odkrytou branku a domácí útočník zavěsil pod břevno.

Do druhé třetiny vstoupili červenobílí náporem, ale hostují gólman Janus se překonával. Chytil Andrlíkovu střelu, Jiránkovu tyč i několik šancí druhé domácí formace při vyloučení Kubáta. Vzápětí se neprosadil ani Čermák a tak v 37. minutě udeřili hosté. Hylákovi propadla za čáru nenápadná Válkova střela švihem z prostoru nad kruhem.

Slávisté se ve třetí třetině aspoň chtěli rozloučit s domácími fanoušky vítězstvím, ale neprosadili se Markovič ani Čermák. Na druhé straně zahrozil bývalý hráč Pražanů Doležal. Oba týmy nevyužily přesilovku a gól nedal ani další exslávista v hostujícím dresu Duda, který necelé čtyři minuty před koncem netrefil odkrytou branku.

Na druhé straně mohl rozhodnout necelou půlminutu před koncem David Hruška, ale Janus proti jeho dorážce výborně vystrčil beton a zasáhl. Domácí útočník se tak dočkal až po třiceti sekundách prodloužení, kdy dorazil Kolaříkovu střelu.

11. kolo baráže o hokejovou extraligu:

HC Dukla Jihlava - HC Energie Karlovy Vary 2:6 (1:2, 0:3, 1:1) .

Branky a nahrávky: 7. Skořepa (Důras), 44. Kaláb (Diviš, Důras) - 6. Jakub Svoboda (T. Rachůnek), 13. Koblasa (Kůs), 24. Skuhravý (Vachovec), 24. Marosz (T. Rachůnek), 30. Huna (Marosz, Gulaši), 42. Jakub Svoboda (Kůs, Skuhravý). Rozhodčí: Hodek, Pešina - Lhotský, Jiří Svoboda. Vyloučení: 7:7. Využití: 1:2. Diváci: 1654.

Jihlava: Škarek (30. Sáblík) - V. Zadražil, Dobrovolný, Štebih, Kaláb, Bilčík, Grebeňuk, Parýzek - Důras, Skořepa, Jergl - Mrňa, F. Seman, Diviš - Kolář, Jícha, Prokš - O. Malec, Melenovský, Anděl. Trenéři: Vlk, Zeman a Ujčík.

Karlovy Vary: Závorka - Gulaši, Redlihs, Bičánek, T. Dvořák, Sičák, M. Rohan, J. Tomeček - Huna, Skuhravý, Vachovec - Haščák, Kůs, Koblasa - Jakub Svoboda, Marosz, T. Rachůnek - Gorčík, T. Rohan. Trenéři: Mlejnek a Antonik.

HC Slavia Praha - HC Verva Litvínov 2:1 v prodl. (1:0, 0:1, 0:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 11. Vas (Robinson, M. Hruška), 61. D. Hruška (Kolařík, Mikulík) - 37. Válek (Kokeš, T. Pavelka). Rozhodčí: Hejduk, Hrubý - Komárek, J. Ondráček. Vyloučení: 2:5. Využití: 1:0. Diváci: 2530.

Slavia: Hylák - Knot, Kolařík, Pavlin, Hraško, Andrlík, M. Hruška - D. Hruška, Tuominen, Mikulík - Markovič, Vas, Robinson - Jiránek, Šafránek, M. Ondráček - M. Čermák, Kašpařík, Bahenský. Trenéři: Razým a Srdínko.

Litvínov: Janus - Z. Sklenička, Kubát, T. Pavelka, Kokeš, F. Pavlík, Hora - Duda, Gerhát, Válek - Martynek, Šimeček, Jurčík - Stříbrný, R. Pšurný, J. Doležal - Řehoř, Kučera, Mical. Trenéři: Rulík a Šlégr.

1. Litvínov 11 6 1 2 2 34:25 22
2. Karlovy Vary 11 6 1 0 4 37:28 20
3. Slavia Praha 11 2 3 2 4 28:31 14
4. Jihlava 11 2 1 2 6 23:38 10