Kanaďané uštědřili Finům první porážku

ČTK,SportPlus
15. 5. 2006 21:40
Riga - Hokejisté Kanady porazili v zápase osmifinálové skupiny mistrovství světa Finsko 4:2 a připravili mu tak dnes první porážku na turnaji.
Kanaďan Jeff Carter (vpravo) překonává finského gólmana Antera Niitymakiho.
Kanaďan Jeff Carter (vpravo) překonává finského gólmana Antera Niitymakiho. | Foto: Reuters

Reprezentanti České republiky mají díky tomuto výsledku šanci vyhrát skupinu E, musejí však v úterý porazit tým USA.

Zámořští hokejisté do svého posledního zápasu ve druhé fázi turnaje vstoupili mnohem lépe než o den dříve proti Česku a již v šesté minutě se ujali vedení, když Bergeron využil hned první přesilovou hru. Finský tým ale srovnal se soupeřem brzy herně krok a na konci první třetiny vyrovnal zásluhou Koivua i skóre.

Ve druhé třetině však Kanaďané dvakrát udeřili ve vlastním oslabení. Dvě chybné rozehrávky potrestal vždy Carter. V polovině utkání navíc Finové přišli o svou brankářskou jedničku. Niittymäki si při jednom zákroku poranil zřejmě třísla a odkulhal rovnou do kabin.

Na jeho místo se musel postavit Norrena, ale nejlepšího gólmana olympijských her v Turíně zdatně nahradil.

Víc práce než Norrena však měl jeho protějšek Denis, Finové se totiž tlačili do útoku mnohem více než soupeř. Za svou aktivitu byli také odměněni. V 51. minutě, tři vteřiny před koncem přesilové hry, překonal brankáře Columbusu Nummelin, startující již na dvanáctém MS.

Kanaďané však odpověděli bleskově. Již o 50 vteřin později našel Crosby Boyese a hráči Suomi opět prohrávali o dva góly. Snížit, případně vyrovnat, se jim nepodařilo ani při power play.

Výsledek - osmifinálová skupina E:
Kanada - Finsko 4:2 (2:1, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 6. Bergeron (Boyes), 17. Carter, 27. Carter, 52. Boyes (Crosby, Bergeron) - 19. M. Koivu (Saravo), 51. Nummelin (Luoma). Rozhodčí: Vinnerborg (Švéd.) - Lešnjak (Slovin.), Takula (Fin.). Vyloučení: 8:7, navíc J. Ruutu (Fin.) 10 min. Využití: 1:1. V oslabení: 2:0.
Kanada: Denis - Robidas, Schultz, Hamhuis, Stuart, Seabrook, Daley, Dupont - Shanahan, Comrie, Williams - Bergeron, Crosby, Boyes - Carter, Richards, Calder - Pettinger, Cammalleri, Hartnell - Metropolit. Trenér: Marc
Habscheid.
Finsko: Niittymäki (32. Norrena) - Nummelin, Berg, Kukkonen, Lehtonen, Luoma, Saravo, Mäntylä - J. Jokinen, O. Jokinen, Peltonen - Kallio, Pirnes, Hentunen - T. Ruutu, M. Koivu, Miettinen - Hahl, Viuhkola, J. Ruutu - Bergenheim. Trenér: Erkka Westerlund.

1. Kanada 5 4 0 1 28:10 8
2. Finsko 5 3 1 1 17:7 7
3. ČR 4 2 2 0 13:9 6
4. USA 4 2 0 2 8:9 4
5. Lotyšsko 4 0 1 3 3:21 1
6. Norsko 4 0 0 4 3:16 0