Kanaďané smetli Kazachy a mají na dosah 1. místo ve skupině

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
12. 5. 2012 21:20
Hokejisté Kanady nasázeli Kazachstánu osm branek a ze šesti zápasů na MS získali už šestnáct bodů.
Eberle útočí na Kolesnika v utkání Kanada - Kazachstán.
Eberle útočí na Kolesnika v utkání Kanada - Kazachstán. | Foto: Reuters

Helsinky - Hokejisté Kanady rozdrtili na světovém šampionátu Kazachy 8:0 a přiblížili se prvnímu místu ve skupině A. Na MS v šesti duelech nastříleli soupeřům již třicet branek.

Kanadský válec se tentokrát rozjížděl hodně pozvolna, v první třetině se fanoušci v Hartwall Aréně dočkali pouze jedné branky, když se trefil tvrďák Dion Phaneuf, jak jinak než dělovou ranou.

Ani ve druhé třetině to nevypadalo na kazašský debakl, hráči postsovětské země byli dokonce blízko vyrovnání - Savčenko ale netrefil ve 24. minutě po dobré kombinaci celého útoku prázdnou branku.

Naopak ve 33. minutě se zblízka nemýlil Perry a ve 38. minutě pak přidal třetí branku favorita Burrows. Chvíli poté sice selhal v akci 2 na 1 Perry, mrzet jej to ale nemuselo.

V poslední části hry přidali hráči s javorovým listem na dresech dalších pět branek a nakonec došli k pohodovému vítězství 8:0. Dva góly si připsal na konto obránce Phaneuf.

Mistrovství světa v hokeji - skupina A (Helsinky):

Kazachstán - Kanada 0:8 (0:1, 0:2, 0:5)
Branky a nahrávky: 16. Phaneuf (Getzlaf), 33. Perry (Keith, Bouwmeester), 38. Burrows (Eberle, Keith), 43. E. Kane, 44. Tavares (Eberle, Russell), 44. Purcell (Benn), 46. Phaneuf (Getzlaf, Keith), 57. Nugent-Hopkins (Sharp, Ladd). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Patafie (USA) - Dahmen (Švéd.), Schulz (Něm.). Vyloučení: 4:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 4151.

Kazachstán: Kolesnik (44. Jeremejev) - Novopašin, Litviněnko, Troščinskij, Jakovenko, Korabejnikov, Kolesnikov, Savčenko, Fadějev - Puškarev, Upper, Žajlajov - Spiridonov, Krasnoslobodcev, Rymarev - Bumagin, Poliščuk, Romanov - Voroncov. Trenér: Andrej Šajanov.

Kanada: Dubnyk - Keith, Bouwmeester, Methot, Phaneuf, Russel, Quincey, L. Schenn, Murray - Eberle, Tavares, Skinner - E. Kane, Getzlaf, Perry - Benn, Nugent-Hopkins, Sharp - Ladd, Burrows, Purcell. Trenér: Brent Sutter.

1. Kanada 6 5 0 1 0 30:14 16
2. Finsko 5 4 0 0 1 17:8 12
3. USA 5 2 2 0 1 22:15 10
4. Slovensko 5 3 0 0 2 15:9 9
5. Švýcarsko 5 2 0 0 3 14:15 6
6. Francie 5 2 0 0 3 15:26 6