Kanaďané přehráli v generálce na Světový pohár po prodloužení Rusko, výběr Evropy smetl Švédsko

15. 9. 2016 7:04
Generálky na Světový pohár v Torontu vrcholí. Výběr Evropy si připsal první výhru, proti Švédům vyhráli Evropané 6:2. Kanaďané přehráli po prodloužení Rusko 3:2.
Ryan Getzlaf vstřelil v prodloužení proti Rusku vítěznou branku zápasu
Ryan Getzlaf vstřelil v prodloužení proti Rusku vítěznou branku zápasu | Foto: Reuters

Washington/Pittsburgh – Hokejisté Výběru Evropy deklasovali v přípravném utkání před Světovým pohárem ve Washingtonu Švédsko 6:2. Evropský tým se tak dočkal v generálce na očekávaný turnaj své první výhry v přípravě, hattrickem se v jeho dresu blýskl německý útočník Leon Draisaitl. Dvěma kanadskými body za gól a nahrávku přispěl k výhře slovenský útočník Tomáš Tatar, jenž v NHL obléká dres Detroitu.

Hokejisté Kanady porazili v posledním přípravném duelu před Světovým pohárem Rusko 3:2 v prodloužení. Zámořský favorit v Pittsburghu ještě po polovině třetí třetiny prohrával 1:2, ale John Tavares vyrovnal a v prodloužení rozhodl další útočník Ryan Getzlaf. Kanada se na úvod turnaje v Torontu utká s českým týmem.

Evropany táhl syn kouče Pardubic

Evropský výběr sice během zápasu vyprodukoval jen dvě třetiny z celkem 36 švédských střel mezi tyče, ale byl výrazně efektivnější. V deváté minutě otevřel pohotově tečující Draisaitl skóre. Vyrovnat mohl brzy Eriksson, jenže brankář Halák byl proti.

Zatímco první přesilovka Výběru Evropy ještě v první třetině skončila bez efektu, tu druhou při opětovném vyloučení Daniela Sedina už zkrátil gólem Tatar, který propálil Lundqvista ranou přesně ze středu kruhu pro vhazování. I Švédsko pak hrálo v početní výhodě, jenže Ekman-Larsson při ní řešil svou chybu faulem na unikajícího Hansena. Ten však nařízené trestné střílení neproměnil.

Halák následně vychytal Forsberga, Kopitar na druhé straně rozezvučel tyč. Ve 35. minutě už to bylo 3:0, když Draisaitl využil laxnosti Ekholma a zakončil pod horní tyč. Daniel Sedin pak odčinil své prohřešky proti pravidlům, když bleskově už po 13 vteřinách přesilovky snížil.

Jenže ve třetí třetině chyboval Stralman a Vanek vrátil svému celku tříbrankový náskok. O necelé dvě minuty později navíc Draisaitl překonal Lundqvista bekhendovým zakončením mezi betony a mohl slavit hattrick. Lundqvist vzápětí přenechal místo v brankovišti Markströmovi. Hörnqvist sice ještě snížil, ale Kopitar trefil při dlouhé švédské power play prázdnou branku a dovršil debakl Seveřanů.

Výběr Evropy otevře v sobotu program Světového poháru v souboji s USA, Švédové ve druhé skupině vyzvou o den později Rusko.

Kanada otočila zápas

Souboj hokejových velmocí mohl gólově otevřít ruský kapitán Ovečkin, jenže Price ho v oslabení Kanady vychytal. V deváté minutě šla do vedení Kanada, když se před Bobrovského brankoviště vřítil po Crosbyho nahrávce rozjetý Bergeron a svůj bekhend poslal parádně pod horní tyč. V dalších příležitostech mířili Bergeron a Thornton mimo.

Ve 26. minutě byla sborná blízko vyrovnání, ale Zajcev rozezvučel jen brankovou konstrukci. Na druhé straně nedokázal na Bobrovského vyzrát Getzlaf. Price pak mohl opět velebit štěstěnu po Marčenkově nahození, kdy ho opět zachránila tyč.

V úvodu třetího dějství museli Kanaďané na devět vteřin do tří, ale i takhle kratičká početní výhoda dvou mužů v poli sborné stačila. Záhy po vhazování se trefil ze své oblíbené pozice nekompromisně Ovečkin. Když se ve 48. minutě prosadil důrazný Panarin, Rusové dokonali nečekaný obrat.

Kulikov po spolupráci s Panarinem mohl přidat třetí gól, jenže to už pozorný Price nedopustil. V 54. minutě se naopak dočkali vyrovnání úřadující olympijští vítězové a mistři světa, když Tavares využil zakrytého výhledu Bobrovského.

Kanada pak měla několik příležitostí k tomu, aby zápas rozhodla ještě před vypršením základní hrací doby, přes početní výhodu se jí to ale nepodařilo. V prodloužení vychytal Price Tarasenka. V čase 63:29 rozhodl Getzlaf, který si najel na Burnsovu přihrávku a zakončil rychlou střelou mezi Bobrovského betony.

Přípravný zápas ve Washingtonu před Světovým pohárem v hokeji:

Výběr Evropy – Švédsko 6:2 (1:0, 2:1, 3:1)

Branky a nahrávky: 9. Draisaitl (Niederreiter, Chára), 23. Tatar (Gáborík, Streit), 35. Draisaitl (Niederreiter, Seidenberg), 46. Vanek (Zuccarello), 47. Draisaitl (Josi, Seidenberg), 60. Kopitar (Tatar, Sekera) - 38. D. Sedin (E. Karlsson, Ekman-Larsson), 56. Hörnqvist (Hedman, F. Forsberg). Rozhodčí: Sutherland, Lee - Racicot (všichni Kan.), Murphy (USA). Vyloučení: 3:2. Využití: 1:1. Diváci: 13.523.

Evropa: Halák - Josi, Seidenberg, Sekera, Chára, Sbisa, Streit - Tatar, Kopitar, Zuccarello - Boedker, Nielsen, Hossa - Gáborík, Draisaitl, Niederreiter - Vanek, Bellemare, Hansen. Trenér: Ralph Krueger.

Švédsko: Lundqvist (48. Markström) - Hedman, Stralman, Ekholm, E. Karlsson, Ekman-Larsson, Hjalmarsson - D. Sedin, H. Sedin, L. Eriksson - F. Forsberg, Bäckström, Hörnqvist - Hagelin, Backlund, Silfverberg - Berglund, Söderberg, Landeskog. Trenér: Rikard Grönborg.

Kanada – Rusko 3:2 v prodl. (1:0, 0:0, 1:2 - 1:0)

Branky a nahrávky: 9. Bergeron (Crosby, Burns), 54. Tavares (Doughty), 64. Getzlaf (Burns) - 44. Ovečkin (Panarin, Malkin), 48. Panarin (Dadonov, Šipačov). Rozhodčí: O'Halloran, Dwyer - Amell, Murray (všichni Kan.). Vyloučení: 7:4. Vyloučení: 0:1. Diváci: 12.332.

Kanada: Price - Weber, Vlasic, Bouwmeester, Doughty, Burns, Pietrangelo - Bergeron, Crosby, Marchand - Stamkos, Toews, Couture - Perry, Getzlaf, Tavares - Giroux, O'Reilly, J. Thornton. Trenér: Mike Babcock.

Rusko: Bobrovskij - Zajcev, Orlov, Jemelin, Markov, Marčenko, Kulikov - Kučerov, Dacjuk, Ovečkin - Tarasenko, Malkin, Kuljomin - Panarin, Šipačov, Dadonov - Kuzněcov, Anisimov, Tělegin. Trenér: Oleg Znarok.