Kanaďané a Norové vyhráli derby

ČTK, SportPlus
9. 5. 2006 21:47
Riga - Derby zámořských hokejových velmocí vyhrála na mistrovství světa v Rize Kanada. Severoevropský souboj ve skupině D zvládli lépe Norové.
Brad Boyes svádí souboj o puk s Adamem Hallem (USA).
Brad Boyes svádí souboj o puk s Adamem Hallem (USA). | Foto: Reuters

Po první třetině sice s týmem USA prohrávala, ale skóre gólem v každé další části hry otočila. Vítězný gól na 2:1 vsítila ve 48. minutě největší hvězda turnaje Brendan Shanahan.

Majitel zlatého hattricku, tedy triumfu na olympijských hrách, mistrovství světa i Stanleyově poháru, dovršil obrat v přesilovce. Symbolicky tak vyrovnaný zápas rozhodl nejzkušenější hráč na ledě. Kapitán Kanady zblízka doklepl vyražený kotouč.

Předchozí góly vsítily největší naděje budoucnosti obou zemí. Američany poslal do vedení Kessel, suverénně nejlepší hráč loňského mistrovství světa osmnáctek, který našel puk prakticky na čáře a stačilo mu ho jen jemně postrčit.

Crosby, pro nějž to byla už čtvrtá trefa na turnaji a vede tabulku střelců, dal úplně odlišný gól. Sebral puk u vlastní branky, v rychlosti s ním projel přes celé hřiště a gólmanovi jej poslal mezi nohama do sítě. Kanada vyhrála skupinu D a v osmifinále narazí mimo jiné v repríze loňského finále na české obhájce zlata.

Výsledek - skupina D:
Kanada - USA 2:1 (0:1, 1:0, 1:0).

Branky a nahrávky: 30. Crosby (Bergeron), 48. Shanahan (Cammalleri,  Williams) - 14. Kessel (Slater, Stafford). Rozhodčí: Levonen (Fin.) - Takula (Švéd.), Wehrli (Švýc.). Vyloučení: 8:9. Využití: 1:0. Diváci: 4553.
Kanada: Auld - Hamhuis, Robidas, Seabrook, Stuart, Dupont, Schultz, Daley - Hartnell, Richards, Carter - Shanahan, Comrie, Williams - Boyes, Bergeron, Crosby - Calder, Metropolit, Pettinger - Cammalleri. Trenér: Marc Habscheid.
USA: Bacashihua - Gill, Suter, Meyer, Komisarek, Orpik,  Corvo, Alberts - Reasoner, Malone, Brown - Cullen, Park, Hilbert - Kesler, Stastny, Hall - Slater, Stafford, Kessel. Trenér: Mike Eaves.

Norsku proti Dánům pomohly přesilovky

Hráčům Norska pomohly čtyři přesilovkové góly k vítězství nad Dánskem 6:3 a tím k postupu ze skupiny hokejového MS.

V osmifinálové části turnaje budou jejich soupeři i čeští  hráči. Norové o své výhře rozhodli v početních výhodách, ve
kterých vstřelili čtyři branky.

Dánský kapitán Bo Nordby-Andersen se raduje z gólu v zápase proti Norsku.
Dánský kapitán Bo Nordby-Andersen se raduje z gólu v zápase proti Norsku. | Foto: Reuters

Zápas nejslabších celků skupiny, které předešlé zápasy prohrály, začal lépe pro Nory, kteří se v 17. minutě dostali zásluhou Matse Tryga do vedení. Dánové však ještě v prvním dějství skóre otočili, když potrestali fauly soupeře. Na 2:1 zvýšil pouhou vteřinu před sirénou při hře pěti proti třem Kim Staal.

I po přestávce se vše důležité stalo při nerovnoměrném počtu hráčů na ledě. Norové využili tři po sobě jdoucí přesilovky a vypracovali si dvoubrankové vedení, které ještě na začátku třetí třetiny zvýšil Marius Holtet. Dánové ale nerezignovali a Jannik Hansen krátce nato rovněž v početní výhodě snížil.

Vzápětí měli Dánové šanci zdramatizovat duel ještě více, když hráli dlouhou přesilovku pěti proti třem, brankáře Gundersena ale nepřekonali. Proti bránící čtveřici se jim to pak podařilo, ale na zvrat v zápase to už stejně nestačilo. Při závěrečné hře bez brankáře navíc ještě jednou inkasovali.

Norsko - Dánsko 6:3 (1:2, 3:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 17. Mats Trygg (Myrvold, Vikingstad), 29. Hansen (Bastiansen, Ask), 31. Skröder (Mats Trygg, Vikingstad), 34. Thoresen (Vikongstad, Myrvold), 42. Holtet (Bastiansen, Ask), 60. Vikingstad (Mats Trygg) - 18. D. Nielsen, 20. Staal (Green), 44. Hansen (D. Nielsen). Rozhodčí: Schütz - Schröter (oba Něm.), Zatta (It.). Vyloučení: 10:9. Využití: 4:2. Diváci: 3100.
Norsko: Gundersen - Ryman, Myrvold, Mats Trygg, Nilsen, Lund, Jakobsen, Holos - Skröder, Vikingstad, Thoresen - Spets, Holtet, Ask - Marius Trygg, Hansen, Bastiansen - Marthinsen, Andersen, Nygard - Nagel. Trenér: Roy Johansen.
Dánsko: Hirsch - Pander, Johnsen, Schioldan, D. Nielsen, Andreasen, Dahlmann, Boedker - Nordby-Andersen, Green, Staal - F. Nielsen, Kjaergaard, J. Nielsen - Regin, Hansen, Degn - Smidt, Reinert, Pyndt. Trenér: Mikael Lundström.