Kanada obhájila olympijské zlato, Švédové nedali gól

Podívejte se na fotogalerii z hokejového finále
Zimní olympiádu vyhráli Kanaďané podeváté v historii, čímž se v čele odpoutali od sborné s osmi triumfy.
Zklamaní Švédové zůstali na svých dvou zlatech z Lillehammeru a Turína.
K vítězství Kanady nemalou měrou přispěl kapitán Sidney Crosby, který patří k těm členům týmu, kteří obhájili zlato z Vancouveru.
Současní mistři světa Švédové získali pod pěti kruhy potřetí stříbro.
23. 2. 2014 15:21
Kanadští hokejisté stejně jako před čtyřmi lety triumfovali ve finále hokejového turnaje.

Soči - Kanadští hokejisté obhájili na olympiádě v Soči zlaté medaile. V nedělním finále porazili Švédsko jasně 3:0, a do historických tabulek si tak zapsali už deváté zlato v historii.

Vítězný gól si připsal už ve třinácté minutě zápasu dosud mlčící střelec Jonathan Toews, kterého doplnili Sidney Crosby ve druhé třetině a Chris Kunitz ve třetí části.

Švédové, kteří dnes prohráli poprvé na celém turnaji, se za celý zápas zmohli jen na 24 střeleckých pokusů. Brankář Carey Price si tak stejně jako v semifinále proti USA připsal čisté konto.

Oba týmy na nic nečekaly a vrhly se od prvních minut do útoku. Nejprve Bergerona zakončoval přečíslení Kanady a Lundqvist neinkasoval jen díky včasnému zásahu obránců. Na druhé straně zase trefil tyč Nyquist. Totéž se povedlo opět Bergeronovi, jehož střelu přes obránce trochu podcenil švédský gólman.

Crosby dal první gól až ve finále

Skóre se měnilo až ve 13. minutě, když se Carter odpoutal od mantinelu a z úhlu nahodil kotouč před branku, kde ho Toews tečoval přesně mezi Lundqvistovy betony. Druhou trefu mohl přidat St. Louis, ale poprvé odcházeli hráči do kabin za stavu 1:0 pro Kanadu.

Švédové sice měli do druhé třetiny lepší nástup, ale k větším šancím se nedostali. Po pár minutách na druhé straně naopak opět zahrozili st. Louis a po něm Carter. Oba ale nechali vyniknout švédského brankáře. Vyrovnat mohl Ericsson, ale minul kotouč před odkrytou bránou.

Tre Kronor poté nestíhali s Kanadou bruslit a ta tak měla jeden brejk za druhým. Nejprve ujel Perry s Bennem a první jmenovaný nastřelil beton Lundqvista, po nich Weber minul, ale do třetice už své sólo proměnil bekhendovým blafákem Sidney Crosby a připsal si tak první gól na turnaji.

Kanada dala v každé třetině jeden gól

Po druhé přestávce Švédové ještě více otevřeli hru ale místo vlastních šancí to přineslo kanadské příležitosti. Toewse vychytal Lundqvist, Doughty trefil tyč.

Přes veškerou švédskou snahu nakonec Kanaďané nakonec dotáhli statistiku co třetina to jeden jejich gól. V dalším protiútoku totiž Kunitz trefil přesně pod břevno a v podstatě tak definitivně zlomil odpor Tre Kronor.

Trenér Pär Marts si sice hned poté vzal oddychový čas, ale Švédové už neměli dost sil, aby ještě Kanadu nějak potrápili. Museli skousnout první porážku na turnaji a zisk stříbrných medailí.

Veškeré informace o hokejovém turnaji na olympiádě v Soči naleznete zde.

XXII. zimní olympijské hry v Soči:

Hokej - muži:

Finále:

Kanada - Švédsko 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 13. Toews (Carter, S. Weber), 36. Crosby, 50. Kunitz. Rozhodčí: Meier (USA), Sutherland - Amell, Devorski (všichni Kan.). Vyloučení: 3:2. Bez využití. Diváci: 11.076.

Kanada: Price - S. Weber, Keith, Vlasic, Doughty, Pietrangelo, Bouwmeester, od 41. navíc Hamhuis - Carter, Toews, Marleau - Kunitz, Crosby, Bergeron - Perry, Getzlaf, Benn - Nash, Duchene, Sharp - St. Louis. Trenér: Mike Babcock.

Švédsko: Lundqvist - Jonathan Ericsson, N. Kronwall, Hjalmarsson, Oduya, E. Karlsson, Edler, od 41. navíc Ekman-Larsson, Tallinder - L. Eriksson, Jimmie Ericsson, D. Sedin - M. Johansson, Silfverberg, Landeskog - Steen, Berglund, Alfredsson - Hagelin, Nyquist, Krüger. Trenér: Pär Marts.