Kanada slaví. Hokejoví junioři získali mistrovský titul

janc
5. 1. 2008 22:59
Kanada zdolala Švédsko v prodloužení 3:2
Brad Marchand a Claude Giroux slaví gól Kanaďanů ve finále MSJ 2008.
Brad Marchand a Claude Giroux slaví gól Kanaďanů ve finále MSJ 2008. | Foto: Reuters

Pardubice - Hokejisté Kanady porazili ve finále světového šampionátu do dvaceti let Švédsko 3:2 a slaví mistrovský titul.

Zámořští hráči měli velmi rychlý nástup do utkání, už ve druhé minutě otevřel skóre Brad Marchand, který s velkou porcí štěstí zpoza brány "přeloboval" švédského gólmana Enrotha.

Skandinávští mladíci se po inkasovaném gólu natlačili před branku Kanady, ale vyrovnat se jim nepodařilo.

Naopak Kanada začala být po chvíli útlumu opět aktivnější, dohrávala souboje u mantinelů a daleko více se tlačila do střeleckých pozic.

Dále čtěte:

Její aktivita přinesla ovoce v 18. minutě, v přesilové hře se po pěkné kombinační akci prosadil do prázdné brány Claudie Girroux.

Hokejisté javorového listu po vstřelení druhé branky hru ovládli a v celé druhé třetině se projevovala jejich větší technická vyspělost a fyzická odolnost.

Švédský brankář Jhonas Enroth a obránce Berglund na kolenou. Kanada slaví mistrovský titul. | Foto: Reuters

Švédové přestali stačit kanadskému tempu, většinu chyb napravovali pouze za cenu faulů a jen díky skvělému Enrothovi byl rozdíl stále dvougólový.

Švédové dokázali vyrovnat, Kanada přesto slaví

Do třetího dějství však nastoupil ve žlutých dresech úplně jiný tým. Švédsko na led vlétlo opravdu ve velkém stylu a Kanada najednou nevěděla, kde jí hlava stojí.

Pardubická ČEZ Arena, zaplěná povětšinou kanadskými příznivci, najednou zmlkla a s úžasem sledovala švédský návrat do zápasu, který byl ještě podpořen brankou Jonathana Carlssona ze 46. minuty.

Skvělé utkání dospělo do dramatického závěru. Minutu před koncem odvolali Švédové gólmana a vydali se v šesti na zteč kanadské brány. A podařilo se, v čase 59:22 se trefil Thomas Larsson. Šlo se do prodloužení.

V nastaveném čase hrály oba celky velmi opatrně, hokejisté si byli vědomi, že stačí jediná chyba a sen o vytouženém titulu se rozplyne.

Nervy na uzdě nakonec neudrželi Skandinávci, když udělali velkou hrubku za vlastní bránou. Puku se zmocnil Matthias, natlačil se odvážně před brankáře Enrotha a Halischukova dorážka napínavý zápas rozhodla. Bylo dobojováno, hokejisté Kanady získali čtvrtý titul světových šampionů v řadě.

Výsledek a statistiky:
Kanada - Švédsko 3:2 v prodloužení
2. Marchand, 18. Giroux, 64. Halischuk - 46. Carlsson, 60. Larsson, hlavní rozhodčí Šindler (ČR) a Bulanov (Rus.), vyloučení 4:5, využití 1:1, 7067 diváků, třetiny 2:0, 0:0, 0:2 - 1:0.

Nejlepší hráči šampionátu:
Brankář
: Steve Mason (Kanada), obránce: Drew Doughty (Kanada), útočník: Viktor Tichonov (Rusko).
All Star: Mason (Kanada) - Hedman (Švédsko), Doughty (Kanada) - P. Berglund (Švédsko), van Riemsdyk (USA), Tichonov (Rusko).

Kanadské bodování: van Riemsdyk (USA) 11 (5+6), Filatov (Rus.) 9 (4+5), Slovák (SR) 9 (2+7), Turris (Kan.) 8 (4+4), Jacquemet (Švýc.) a Skokan (SR) oba 8 (2+6), Schroeder (USA) 8 (1+7), Wilson (USA) a Rymarev (Kaz.) oba 7 (6+1), Figren (Švéd.) a Tichonov (Rus.) oba 7 (5+2), Marchand 7 (4+3), P. Berglund a Backlund oba (Švéd.) oba 7 (3+4),...Voráček 6 (0+6), Frolík 5 (5+0), Ondráček 5 (0+5), Sklenář 4 (4+0), Bártek (všichni ČR) 3 (2+1).

Konečné pořadí: 1. Kanada, 2. Švédsko, 3. Rusko, 4. USA, 5. Česko, 6. Finsko, 7. Slovensko, 8. Kazachstán, 9. Švýcarsko, 10. Dánsko.