Kanada se trápila s Nory, Slováci v pohodě

ČTK, SportPlus
30. 4. 2007 20:39
Moskva - Hokejisté Slovenska zvítězili bez problémů i ve svém druhém zápase na MS, Kanada se znovu trápila. Uvnitř: Galerie

Po vítězství nad Německem 5:1 si Slováci zajistili postup do osmifinálové skupiny, kam se jim započítají nejméně tři body.

V sestavě Slovenska se poprvé na turnaji objevila trojice hvězdných posil z NHL Hossa, Demitra, Gáborík, v brance dostal přednost před Halákem uzdravený Križan.

Opora mistrovského MODO ve švédské lize ale ze začátku moc práce neměla, spoluhráči dostali soupeře pod tlak a v 9. minutě se ujali vedení, když Podhradský dorazil puk za Jonasova záda a využil přesilovou hru.

Německý gólman byl hlavní postavou duelu i v dalších minutách. Na začátku druhé třetiny měli jeho spoluhráči jedinečnou šanci vyrovnat, využít přesilovku pět na tři se jim ale nepodařilo.

Největší šanci spálil kapitán Kreutzer, který byl navíc vzápětí vyloučen a Slováci početní výhodu znovu využili. Úspěšným střelcem byl opět obránce Podhradský. Snížit mohl Busch, ale trefil jen tyč Križanovy branky.

Nakonec se ale tým kouče Kruppa gólu dočkal, když za Križanova záda prošla tečovaná střela od modré. Slováci však možné drama rychle zažehnali. Již o 115 vteřin později prostřelil Jonase Kapuš a získal pro svůj tým zpět dvoubrankové vedení.

Němci se nadále tlačili do útoku, podruhé v zápase dostali šanci zahrát si proti bránící trojici, snížit se jim ale nepodařilo. Naopak ještě dvakrát inkasovali, když se po rychlém protiútoku prosadil nejprve Gáborík a poté i Somík.

Zatímco Slovensko se tak může v klidu chystat na souboj s Kanadou, Němci se utkají s Norskem o vyhnutí se skupině o udržení.

Výsledek - skupina C:
Slovensko - Německo 5:1 (1:0, 1:0, 3:1)
Branky a nahrávky: 9. Podhradský, 27. Podhradský (Kapuš, Šatan), 50. Kapuš (Šatan, Uram), 57. Gáborík (Marián Hossa), 59. Somík (Kukumberg) - 48. Ullmann (Wolf, Dietrich). Rozhodčí: Kurmann (Švýc.) - Feola (USA), Jakobsen (Dán.). Vyloučení: 10:9. Využití: 2:0. Diváci: 3800.
Slovensko: Križan - Jurčina, Harant, Chára, Podhradský, Starosta, Štrbák, Stehlík - Marián Hossa, Demitra, Gáborík - Šatan, Kapuš, Uram - Radivojevič, Kukumberg, Somík - Čiernik, Kováčik, Surový. Trenér: Július Šupler.
Německo: Jonas - Bakos, Sulzer, Breitbach, Ančička, Draxinger, Dietrich, Hordler, Osterloh - Rankel, Barta, Felski - Wolf, Hackert, Gogula - Fical, Ullmann, Kreutzer - Tripp, Busch. Trenér: Uwe Krupp.

Kanada - Norsko 4:2 (2:1, 0:1, 2:0)

Hokejisté Kanady se dnes na mistrovství světa v Rusku protrápili k další těsné výhře, v základní skupině C po Německu porazili tentokrát Norsko 4:2.

Kanaďané tak se Slováky potvrdili pozici favoritů skupiny a ve středu si zahrají o první místo, zatímco na Nory a Němce čeká duel o zbývající osmifinálový post. Poražený z tohoto zápasu bude mít starosti s udržením mezi elitou.

Morten Ask z Norska (v červeném) padá v souboji s Kanaďanem Jonathanem Toewsem.
Morten Ask z Norska (v červeném) padá v souboji s Kanaďanem Jonathanem Toewsem. | Foto: Reuters

Norský outsider vstoupil do zápasu velmi nebojácně a snažil se využít vlažného úvodu Kanaďanů. To také překvapivě přineslo ovoce, když pohotovou dorážkou z otočky otevřel skóre Lars Erik Spets.

Seveřané mohli následně ještě zvýšit a Kanaďané jako kdyby se nemohli chytit, přestože oproti úvodu zvyšovali obrátky.

Jenže pak stačilo Kanadě jen pár vteřin přesilovky na to, aby Nash, jedna z největších hvězd mužstva, srovnal skóre. O chvilku později pak využil zaváhání norského gólmana Grotnese útočník Chimera a vypadalo to, že se zápas začne ubírat očekávaným směrem.

Kanada však ještě neměla zdaleka vyhráno, neboť houževnatí Norové odmítli ve slibně rozehraném utkání kapitulovat a v 33. minutě střelou bez přípravy znovu srovnal Andersen. Následné velké šance Kanaďanů pochytal Grotnes a po dvou třetinách bylo skóre nečekaně nerozhodné.

Hned po 22 vteřinách třetího dějství však využil přesilovku Doan, pojistku pak přidal v další početní výhodě deset minut před koncem Williams. Ve zbytku času si už favorit výhru pohlídal, Norové sice zkusili power play, ale bez úspěchu.

Branky a nahrávky: 14. Nash (Hamhuis, Toews), 16. Chimera (McClement), 41. Doan (Brewer), 50. Williams (Murphy) - 10. L. E. Spets (Olimb), 33. J. Andersen (T. Jakobsen, M. Hansen). Rozhodčí: Bulanov (Rus.) - Eglitis (Lot.), Gorděnko (Rus.). Vyloučení: 8:8. Využití: 3:1. Diváci: 3300.
Kanada: Ward - Brewer, Commodore, Jackman, Schultz, Hamhuis, Murphy - Lombardi, Toews, Armstrong - Cammalleri, E. Staal, Williams - Chimera, McClement, Mayers - Nash, J. Staal, Doan. Trenér: Andy Murray.
Norsko: Grotnes - T. Jakobsen, Livf, Holos, Mats Trygg, Lund, Ryman - K. Spets, Ask, P. Thoresen - Marius Trygg, M. Hansen, J. Andersen - Olimb, Bastiansen, L. E. Spets - Nygard, Forsberg, Nervik - S. Thoresen. Trenér: Roy Johansen.