Kanada se směje Čechům: Pavelce šetříte na Lotyše?

FOTO Retro dresy proti Švédům vítězství nepřinesly
V polovině první třetiny fauloval v útočném pásmu Erat a Švédové v následné signalizované výhodě otevřeli skóre.
Nejprve se pevně usadili v útočném pásmu a následně obránce Karlsson ukázal, proč je nejproduktivnějším bekem NHL. Kovář navíc jeho tvrdou střelu neviděl, neboť mu clonil Alfredsson.
Jakub Kovář si tahle svoji olympijskou premiéru asi nepředstavoval, ve 14. minutě zvýšil Berglund na 2:0...
... a když ho hned v úvodu třetí třetiny překonal Zetterberg, zamířil na střídačku.
Adam Sušovský Adam Sušovský
12. 2. 2014 21:45
Češi se Švédskem nezvládli první polovinu zápasu a nepodrželi je ani gólmani. V Kanadě se tomu smáli: Na co šetří Pavelce? Na Lotyše?

Praha - Hlavní otázka prvního utkání českých hokejistů na olympiádě v Soči: Proč nechytal Ondřej Pavelec? Trenér Alois Hadamczik zahrál před utkáním se Švédskem zvláštní tah, původní brankářskou jedničku posadil jen na tribunu a tvrdě za to pykal.

Češi totálně nezvládli první polovinu zápasu a nejistý Jakub Kovář je v ničem nepodržel. Hokejisté v polovině zápasu prohrávali 0:4, slepenými góly Marka Židlického a Jaromíra Jágra ale hrozící debakl dokázali odvrátit.

Reportáž z utkání Česko - Švédsko 2:4 čtěte ZDE.

Taktizování s gólmany? Jen plácání do vody

„První ani třetí gól jsem neviděl, druhý jsem měl mít. Týmu jsem vůbec nepomohl a mrzí mě to, protože jsem od trenérů dostal velkou příležitost. Nic mi dneska nevyšlo,“ říkal po utkání v rozhovoru pro Českou televizi upřímně a hodně smutně Kovář. Vyčítal si moment ze čtrnácté minuty, na Berglundovu ránu z dálky totiž dobře viděl, ale místo u bližší tyče ucpat nedokázal.

„Taktizování s gólmany nemá žádný význam. Bylo to absolutní plácnutí do vody,“ myslí si český hokejový expert a bývalý mistr extraligy v dresu Slavie Milan Antoš. Není sám.

Jágr: Kovář za to nemůže, ty góly dostal tým

Jeho názor už včera zastávaly i brankářské legendy českého hokeje, které deník Aktuálně.cz oslovil. Jiří Holeček i Dominik Hašek měli jasno v tom, že v bráně musí být i kvůli svým zkušenostem s těžkými zápasy v reprezentaci Pavelec (více čtěte ZDE). Těžko ale říct, jestli by také on sám dokázal s nástupem Švédů něco změnit. Velký díl viny totiž samozřejmě nesou samotní obránci. U první i třetí branky Švéd na brankovišti přímo ve výhledu bezmocného Kováře neměl co dělat.

"Tři rychlé góly, to nebyla jeho chyba," hájil Kováře Jaromír Jágr. "Góly dostal tým. Kovář je pořád vynikající gólman, na tom nic ty góly nemění," ujistil.

Smála se i Kanada: To si Pavelce šetří na Lotyše?

Rozložení sil v české bráně v průběhu celého zápasu ale každopádně bylo hlavním tématem i v Severní Americe. V podstatě celých šedesát minut se tím bavili, byť byl v tom Kovář kromě druhé branky úplně nevinně, v přímém přenosu třeba i komentátoři kanadské televize CBC. A měli jasno: Kdyby Hadamczik nic nevymýšlel a postavil mezi tři tyče Pavelce, Češi hrají se Švédskem vyrovnaný zápas.

„Jenže on teď sedí v teplákách v šatně, kroutí hlavou a říká si, proč nejsem aspoň na střídačce? To si mě šetří na Lotyše?“ smál se někdejší gólman Los Angeles Kings Glenn Healy, když Švédové na začátku druhé třetiny zvyšovali už na 3:0 a Kovář smutně koukal na střídačku, kde se do výzbroje oblékal náhradník Alexander Salák. Také on pak velmi rychle inkasoval, ale nakonec i jeho zásluhou Češi ve třetí třetině chvíli mysleli i na vyrovnání.

Salák: Kuba za žádný gól nemůže

"Kuba za žádný gól nemůže, měl smůlu," tvrdil po utkání Salák. Také on si musel připadat dost mizerně, protože inkasoval hned z první pořádné střely na bránu. Ale pak se rozchytal a v mnoha případech spoluhráče vynikajícími zákroky podržel.

"Ukázali jsme pak charakter a mě to začalo trefovat," řekl Salák.

Byla to tvrdá lekce, ale ani navzdory krutému začátku to nakonec nedopadlo tragicky. Češi se za rozhodnutého stavu nevzdali a fanoušci v hale i doma u televize museli mít z dění na ledě nakonec dobrý pocit.

Je na čem stavět. A proti Lotyšsku už bude chytat Pavelec

Alois Hadamczik až na první pětku s Jaromírem Jágrem úplně zpřeházel formace, hráči přidali na pohybu a nakonec udělali ze zápasu drama. S favority her prohráli 2:4 a pravděpodobně přišli o šanci na přímý postup do čtvrtfinále, z ledu ale odcházeli s vědomím, že mají na čem stavět.

A pokud obránci příště nenechají své gólmany tak ve štychu, bude to lepší. Proti Lotyšsku hrají Češi v pátek v 9:00 ráno a v bráně by už měl stát ten nejzkušenější - Ondřej Pavelec.

Sledujte autora článku také na Facebooku - Adam Sušovský - Aktuálně.cz.