Kanada má pátý titul v řadě. Slováci bez medaile

6. 1. 2009 6:15
Kanada - Švédsko 5:1
Kanada slaví už pátý juniorský titul mistrů světa v řadě
Kanada slaví už pátý juniorský titul mistrů světa v řadě | Foto: Reuters

Ottawa - Juniorskému hokeji vládne bez diskusí Kanada. Její hráči do dvaceti let dokázali získat už pátý titul mistrů světa za sebou, když triumfovali i na domácím šampionátu.

Zámořský tým s javorovým listem na dresech ve finále hraném z pondělí na úterý porazil Švédsko jasně 5:1.

Bronz potom putuje do Ruska, které v utkání o bronz zdolalo bez větších problémů překvapení ze Slovenska 5:2.

Kanada navíc zlomila rekord v divácké návštěvnosti - celkové i zápasové. Do Ottawy se přišlo na finále podívat 20 380 fanoušků, mezi nimiž byl i gratulant z politické špičky. "V průběhu celého turnaje hrdě reprezentovali naši zem," řekl premiér Stephen Harper.

Domácí mužstvo mělo největší problémy v semifinále, kdy v zápase proti ruskému výběru rozhodly o postupujícím až nájezdy.

Čtěte dále: Slovenská pohádka u konce, ve finále Švédsko a Kanada

Ani Švédsko nebylo v bitvě o zlato slabým soupeřem, dokonce favority přestřílelo 40:31. Jenže na straně "Tre Kronor" se brankáři Jacobu Markströmovi příliš nedařilo, naopak Dustin Tokarski zachytal výborně.

Už na samotném začátku se vyprodaná aréna dočkala prvního gólu. Perfektní start pro Kanadu, když se po zmatku v brankovišti nejlépe zorientoval černošský hokejista P.K. Subban a dorazil puk do sítě. Čas? 0:38.

Markströmovy výlety mimo branku končily špatně

Markström zažíval podivný večer - v šesté minutě jej srazil na led vlastní obránce, v šestnácté minutě zase vyjel daleko z brány proti Espositovi, přičemž po kontaktu s ním zase upadl.

Přesto se držel až do 25. minuty, kdy jej překonal právě Angelo Esposito. U mantinelu si zpracoval kotouč, obelstil obránce a z bekhendu překvapil všechny včetně švédského gólmana. Kanada vedla 2:0 a byla na nejlepší cestě k titulu.

Zato hráči ve žlutomodrých dresech se trápili, vůbec se nemohli vyrovnat s tvrdou hrou zámořského výběru a nejvíce to bylo vidět na Markströmovi, který měl opravdu smůlu.

Ve 34. minutě zase vyrazil ze své klece. Švédsko mělo hrát přesilovou hru, a tak spěchal na střídačku. Jenže jej na záda poslal Della Rovere a na ledě začala bitka, do níž se zapojil i sám brankář. A přerušování spíše svědčilo domácím.

Obhájci titulu udrželi v prostřední části svůj náskok a ve třetí třetině jej potvrdili.

Nejprve zvýšil na 3:0 Cody Hodgson, jenž rychlou střelou švihem proměnil početní výhodu. Krátce nato sice Seveřané korigovali zásluhou Joakima Anderssona, jenže Kanada nic dalšího nedopustila.

Při hře Švédska bez brankáře pak ještě čtvrtý gól přidal John Eberle a konečný výsledek v poměru 5:1 stvrdil svou druhou trefou Hodgson. Domácímu týmu pak byly předány zlaté medaile, vítězná trofej a celá ottawská aréna si s hráči zazpívala hymnu.

Finále: Kanada "20" - Švédsko "20" 5:1