Kalous: Sparta letos není tak jednoznačný favorit, ale snem mým i hráčů je ligu vyhrát

Adam Sušovský Adam Sušovský
5. 9. 2017 12:01
Sparta po razantní proměně kádru musí myslet na medaile. I do nové sezony ji vede trenér Jiří Kalous, který navzdory propadáku v jarním čtvrtfinále s Kometou Brno dostal důvěru vedení klubu. Přečtěte si rozhovor s trenérem pražského týmu o sezoně, kterou úvodní extraligové kolo rozjede už v pátek.
Trenér hokejové Sparty Jiří Kalous.
Trenér hokejové Sparty Jiří Kalous. | Foto: Tomáš Liška

Praha - V Holešovicích ještě teď musí bouchat dveře. Tak velký byl průvan, který měl vyčistit kabinu hokejové Sparty a vnést do týmu mnohem odhodlanější náladu. Pražský klub zažil velmi divoké léto, jehož výsledkem je zatím drsná obměna kádru. A cílem konečně vyhrát titul, na který čeká deset let. 

Sparta má po ostudném čtvrtfinále s Kometou Brno (0:4 na zápasy) nového sportovního manažera (Michala Broše) i nového asistenta trenéra (Jaroslav Nedvěd). Ve vedení týmu de facto zůstal jen hlavní kouč Jiří Kalous

"Po dlouhé době nám asi pozice jasného favorita nepřísluší, ale chceme být tím týmem, který s největšími favority bude hrát rovnocennou partii. Snem mým i hráčů je extraligu vyhrát," řekl Kalous ke startu sezony, kterou Sparta rozjede v pátek v Pardubicích. 

Z jeho týmu zatím odešli dva brankáři, jeden obránce a pět útočníků. Podobný počet hokejistů do holešovického klubu zamířil, mezi nimi i finský gólman Sami Aittokallio, nová sparťanská jednička. 

Jak jste spokojený s kvalitou kádru na začátku sezony?

Počet výměn byl razantní. Je to velký zásah do týmu. Celou přípravu se snažíme sladit tým systémově tak, abychom našli i optimální složení pětek. Asi nám to ukáže až ostrá soutěž, jakým způsobem se nám to povedlo. Možná ještě budeme chvilinku hledat.

Jak dlouho?

Těžko říct. My jsme podávali v přípravných zápasech výkony, které byly nahoru dolů. Měli jsme ve hře výborné věci i chyby, které pramenily z nesehranosti. Doufám, že se nám je podařilo odstranit, ale taky pořád určitou rezervu cítím.

Bavíme se tady asi hlavně o defenzivě, do které jste kromě nových hráčů museli zabudovat i finského brankáře. Jak těžké to je?

Jak jsem řekl, ukáže to čas a ostré zápasy. Hodně pracujeme na komunikaci gólmana s obránci. Sami je Fin, musí se bavit v angličtině. Věřím, že se nám to podaří udělat tak, abychom do extraligy šli připraveni. 

Necítíte v tom hlavně na začátku sezony určité riziko?

O riziku nechci mluvit, my si ho vybrali. A vybrali jsme si k němu i Honzíka. V obou vidíme velký potenciál, oběma věříme a oba mají naši plnou důvěru. Takhle jdeme do sezony.

Máte v plánu brankáře střídat, nebo je Aittokallio nyní jasnou jedničkou?

Sami je na pozici jedničky. I David Honzík ale prostor dostane.

Jak si hráči Sparty zvykají na to, že se bavíte na tréninku anglicky?

Nemyslím si, že by to byl nezvyk. Ti hráči takhle fungovali i v předchozích angažmá. Pokyny v angličtině jsou velmi jednoduché, to je pár slov na jednotlivé situace.

Zlehčuje vám situaci nějak fakt, že Sparta na rozdíl od loňské sezony nehraje Ligu mistrů?

Je pravda, že máme více času na přípravu. Můžeme se víc soustředit na ligu, může to být malá výhoda. Mě ale mrzí, že Ligu mistrů nehrajeme.

Naučila vás loňská, hlavně ta extraligová sezona, čeho se musíte vyvarovat, abyste byli úspěšnější?

Musíme se vyvarovat vyloučení, jejich počet na naší straně byl vysoký a byly to momenty, které často promluvily do výsledků zápasů. Klademe velký důraz na dodržování systému.

Fanoušky pořád straší propadák s Kometou Brno, která vás nečekaně snadno ve čtvrtfinále smetla 4:0 na zápasy. Myslíte na něj i vy?

Asi bych nemluvil pravdu, kdybych řekl, že se k tomu občas v hlavě nevracím. Ale teď se plně soustředím na příští sezonu, ve které chceme uspět. Pro mě osobně to byl určitý moment, od kterého se odrážíme dál a který rozhodně nechceme opakovat.

Majitel klubu Petr Bříza by byl zároveň rád, abyste zlepšili hru na domácím ledě. V minulé sezoně se mu nelíbilo, že jste příliš často ztráceli zápasy, které měla Sparta dobře rozehrané a vedla v nich. Čím to bylo?

Jsou tam dva aspekty. Vylučování a proměňování šancí. Měli jsme jich doma hodně, neproměňovali jsme je.

S jakými ambicemi tedy vedete Spartu do nové sezony?

Sparta má vždycky cíle nejvyšší. Letos tím, že obměny byly razantní, musíme jít postupnými kroky. Samozřejmě se musíme bavit o medailových pozicích, snem mým i hráčů je ligu určitě vyhrát.

Kdo budou v cestě ze medailemi největší soupeři Sparty?

Po dlouhé době musím říct, že Sparta asi není jednoznačným favoritem tak, jak byla vždycky vnímána. Jsou tady týmy jako Kometa, Hradec, Třinec, Mladá Boleslav, které hodně posílily. Ligu může vyhrát kdokoliv, záleží na formě. Po dlouhé době nám asi pozice jasného favorita nepřísluší, ale chceme být tím týmem, který s největšími favority bude hrát rovnocennou partii.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy