Kaberle vyzrál na Vokouna v nájezdech a rozhodl zápas

zh
28. 2. 2008 7:20
Florida - Toronto 3:4 SN
Stajanův pokus šel vedle. Vokoun dlouho držel šance Floridy na výhru, na Sundina a Kaberleho byl však nakonec krátký. | Foto: Reuters

Sunrise - Jedna z velkých hvězd a stálic NHL, švédský kapitán Toronta Mats Sundin, odmítl v rámci přestupů odejít z klubu, s nímž je jeho jméno spjato již od ročníku 1994/1995, a jít "za lepším".

Jako správný kapitán neopustil  torontskou loď, ani když se potápěla a možná nepropluje do play off.

Jak je důležité míti útočníka Sundina, se ukázalo hned v následujícím utkání po konci hráčských výměn. A jak už to u Maple Leafs bývá obvyklé, rovněž se potvrdilo, že stejně důležité je mít obránce Tomáše Kaberleho.

Dále čtěte: Kaberle zachránil nulu. Koupím mu pivo, říká brankář

Toronto zavítalo v rámci středečního programu NHL na hřiště Floridy. Po první třetině prohrávalo 2:0 a hráčům možná v hlavách strašila vzpomínka na začátek února, kdy Floridě podlehli 8:0. Ze všeho je nakonec vysekal právě Sundin.

Ve 27. minutě asistoval s Jiřím Tlustým u gólu Jeremyho Williamse, na 2:2 sám vyrovnával ve 43. minutě po přihrávce Tomáše Kaberleho.

V 52. minutě poslal domácí Pantery v přesilovce do vedení Rostislav Olesz. Brankář Tomáš Vokoun udržel náskok až do času 58:52.

Tehdy zkušený sedmatřicetiletý Švéd poslal puk mezi nohama floridského útočníka Davida Bootha za záda českého brankáře.

"Je tady a vždy tu byl. Každý ho následuje a snaží se hrát jako on," řekl o Sundinovi podle agentury AP po zápase Tomáš Kaberle.

Podívejte se: NHL jako festival kuriozit

V prodloužení branka nepadla, musely tudíž rozhodnout nájezdy. V nich se jako první rozjel na svého krajana, reprezentačního spoluhráče a jmenovce Tomáše Vokouna Tomáš Kaberle a překonal ho střelou zápěstím.

V následujících pěti pokusech se již netrefil nikdo, ani oba kapitáni - Mats Sundin na jedné, ani Olli Jokinen na druhé straně.

Kaberle byl vyhlášen první hvězdou utkání, Sundin třetí. Na Vokouna šlo 37 střel.

Dále čtěte: Čeští Jezdci rozstříleli Vokouna, Jágr znovu skóroval

"Šest bodů není moc. Když budeme vyhrávat i nadále, všechno je otevřené," zhodnotil český obránce podle AP momentální ztrátu Toronta na play off.

Výborný: 24 zápasů nic, teď 2 góly

Gólem se ve svém novém působišti uvedl český útočník Jan Hlaváč, jenž putoval z Tampy Bay do Nashvillu. Jeho spoluhráč, obránce Marek Židlický, přihrával na tři góly. Týmu to nakonec nebylo nic platné a v Buffalu prohrál 8:4, když ve druhé třetině padlo sedm branek.

Dále čtěte: Nashville získal Hlaváče, Pittsburgh posílil Hossa

Na straně domácích se opět dařilo Aleši Kotalíkovi, jenž zaznamenal branku a dvě nahrávky.

Milan Hejduk z Colorada dostal jako první důvěru v samostatných nájezdech ve Vancouveru. Roberta Luonga však nepřekonal. Úspěšný byl až Joe Sakic, hrdina dne. Patnáct vteřin před koncem třetí třetiny vyrovnával na 2:2, pak přidal i rozhodující trefu v rozstřelu.

Útočník Columbusu David Výborný čekal 24  zápasů na gól. Naposledy se z něj radoval 27. prosince proti Nashvillu.

Ve středu se doma proti San Jose trefil hned dvakrát. Nikdo ze spoluhráčů ho ale nenapodobil a hosté vyhráli 4:2.

Buffalo - Nashville 8:4 (2:0, 4:3, 2:1)
Branky: 5. a 15. Bernier, 23. Paille, 25. Peters, 35. Pominville (Kotalík), 38. Derek Roy, 48. Connolly (Kotalík), 54. Kotalík - 24. a 28. Arnott (na druhou Židlický), 23. Hlaváč (Židlický, Erat), 44. Legwand (Židlický)

Columbus - San Jose 2:4 (1:1, 1:3, 0:0)
Branky: 15. a 28. Výborný (na druhou Hejda) - 8. Cheechoo, 31. Mitchell, 34. Roenick, 39. Pavelski

Tampa Bay - Minnesota 2:3 (0:0, 1:2, 1:1)
Branky: 33. Oullet, 50. Halpern - 24. Fedoruk, 25. Demitra, 42. Rolston

Florida - Toronto 3:4 SN (2:0, 0:1, 1:2 - 0:0)
Branky: 10. Cullimore, 18. McLean (Olesz), 52. Olesz - 43. a 59. Sundin (na první Tomáš Kaberle), 27. Jeremy Williams (Tlustý), rozhodující nájezd Tomáš Kaberle

Chicago - Phoenix 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Branka: 8. Jason Williams

Vancouver - Colorado 2:3 SN (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0)
Branky: 29. Raymond, 59. Burrows - 60. a rozhodující nájezd Sakic, 39. Brunette