K výhře Tampy přispěli Kubina i Prospal

SportPlus, ČTK
20. 3. 2006 7:02
New York - Čeští hokejisté Pavel Kubina a Václav Prospal přispěli každý dvěma body k vítězství Tampy Bay nad New Yorkem Islanders 5:2 v nedělním utkání NHL. Obránce Kubina vstřelil jeden gól a na další přihrál, útočník Prospal si připsal dvě asistence.

Islanders šli od úvodu zápasu po dobré cestě. Po první třetině vedli díky zásahům Bruna Gervaise a Alexeje Jašina 2:1, jenže Lightning dokázali v prostřední části srovnat a třemi brankami v závěrečném dějství urvat vítězství. Snaha Ostrovanů probít se do play-off tak dostala další zásah.

Rozhodující trefu si připsal v polovině třetí třetiny Ruslan Fedotěnko, který překonal brankáře tečí po již jednou odražené střele Fredrika Modina. Celou akci musel ještě potvrdit videorozhodčí, který gól uznal. "Byla to hodně šťastná branka," řekl po utkání Fedotěnko. O pár minut později zvýšil po Prospalově přihrávce Martin St. Louis a konečnou podobu dal výsledku Modin, který skóroval v power play Ostrovanů.

Hostující gólman Rick DiPietro si pak postěžoval. "Tohle je krušná prohra. V takových utkáních nemůžeme dopustit, abychom v poslední třetině naprosto vypadli ze hry," láteřil. Zastavil dvaatřicet střel, to ale nestačilo. "Měli jsme šanci vyhrát. Tyhle dva body jsme opravdu hodně potřebovali a utekly nám," mrzelo ho.

"Měli jsme problém vytvořit si šance, navíc nás soupeř přehrával svou rychlostí. Druhý gól v závěru třetiny byl klíčem k úspěchu. Nakonec jsme našli cestu, jak je zdolat," hodnotil průběh hry kouč domácích John Tortorella.

Vedle Kubiny se v dresu Tampy Bay trefil i Vincent Lecavalier, který skóroval ve čtvrtém utkání v řadě a jemuž připravil gólovou šanci opět Prospal. Lightning navíc dobrým výkonem podpořil brankář John Grahame, jenž si připsal rovnou třicítku zásahů.

Naděje pro Toronto

Naději na účast ve vyřazovacích bojích si stále udržuje Toronto. Maple Leafs v neděli vyhráli 1:0 v Pittsburghu, když jedinou branku zápasu vstřelil v 54. minutě z trestného střílení Chad Kilger. Švédský brankář Mikael Tellqvist, jehož tým ztrácí už jen tři body na osmý Montreal, si díky 21 úspěšným zákrokům připsal druhou nulu v sezoně.

Rozhodujícímu okamžiku utkání předcházel faul obránce Roba Scuderiho na pronikajícího Kilgera. Hlavní rozhodčí Wes McCauley okamžitým gestem nařídil trestné střílení, což rozčílilo trenéra Pittsburghu Michela Therriena. "Jsem přesvědčený, že to bylo špatné rozhodnutí. Nemyslím, že byl Kilger podražen při jasném samostatném nájezdu," zlobil se kouč "Tučňáků".

Utkání v Mellon Areně, nejstarší hale NHL, muselo být dvakrát přerušeno kvůli výpadku proudu. Jednou z příčin byl požár panelu elektrického napětí v zázemí arény. Diváci o něm nevěděli, přesto při druhém přerušení opustili halu a už se nevrátili. Zbylí fanoušci se podle zámořských médií bouřlivým skandováním dožadovali nové arény. O jejím vybudování se v Pittsburghu diskutuje už několik měsíců.

Drama na Západě

Stále dramatičtější je bitva o postup do play off v Západní konferenci. Hokejisté Vancouveru utrpěli debakl 3:7 od Detroitu, prohráli pošesté z posledních sedmi zápasů a na osmém místě tabulky je bodově dostihl Anaheim po vítězství 4:3 v Columbusu.

O pouhé dva body méně mají hokejisté San Jose, kteří v důležitém klání i díky dvěma přihrávkám Milana Michálka porazili Colorado 6:5. Páté Avalanche, za něž jednou skóroval i Milan Hejduk, a desáté Sharks nyní dělí rozdíl pouhých čtyř bodů.

"Někdy vyhrajete po nepříliš povedeném výkonu. A dnes to byl ten případ. Ale nejdůležitější je vítězství a dva body," prohlásil gólman Jevgenij Nabokov, který se vrátil do branky "Žraloků" po pětizápasové přestávce zaviněné zraněním břišních svalů.

Chicago - Phoenix 2:3 (1:1, 0:2, 1:0)
Branky: 12. Brown, 17. Cullen - 5. Mara, 30. Comrie, 37. Doan. Střely na branku: 36:26. Diváci: 14.042.

Tampa Bay - New York Islanders 5:2 (1:2, 1:0, 3:0)
Branky: 17. Kubina, 40. Lecavalier (Prospal), 50. Fedotěnko, 55. St. Louis (Prospal), 58. Modin (Kubina) - 2. Gervais, 18. Jašin. Střely na branku: 37:32. Diváci: 19.870.

Columbus - Anaheim 3:4 (2:1, 1:2, 0:1)
Branky: 14. Žerděv (Výborný), 14. Fritsche (Hrdina), 22. Nash - 6. Beauchemin, 25. Moen, 26. Perry, 52. Lupul. Střely na branku: 28:29. Diváci: 16.519.

Minnesota - Calgary 2:3 (0:1, 1:0, 1:2)
Branky: 39. Chouinard, 49. Walz - 7. Langkow (Hamrlík), 43. Iginla, 55. Huselius. Střely na branku: 39:19. Diváci: 18.568.

New Jersey - Ottawa 0:4 (0:0, 0:3, 0:1)
Branky: 25. Heatley, 34. Eaves, 40. Vermette, 60. Chára. Střely na branku: 22:31. Diváci: 14.681.

Pittsburgh - Toronto 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
Branka: 54. Kilger z trestného střílení. Střely na branku: 21:23. Diváci: 15.174.

San Jose - Colorado 6:5 (3:1, 2:3, 1:1)
Branky: 22. a 34. Marleau (na obě M. Michálek), 7. Preissing, 15. Hannan, 16. Cheechoo, 56. McCauley - 33. a 37. Laperriere, 9. Turgeon, 31. Hejduk, 51. Liles. Střely na branku: 33:29. Diváci: 17.496.

Vancouver - Detroit 3:7 (0:3, 3:2, 0:2)
Branky: 24. Carter, 25. Näslund, 40. Cooke - 7. a 40. Williams (na druhou Lang), 7. Holmström, 11. Lidström, 22. Dacjuk, 41. Shanahan, 44. Franzen. Střely na branku: 24:37. Diváci: 18.630.