Juniorský titul dobyli Američané, bronz má Rusko

Hokejisté USA potřetí slaví titul mistrů světa do 20 let
Titul mistra světa si užili také (zleva) Pat Sieloff, Jacob Trouba a Ryan Hartman .
Pat Sieloff spěchá se zlatou medailí mezi balónky, které ruští pořadatelé vypustili na led.
Tradiční hromadné foto vítězného týmu. V Ufě to byli hokejisté USA.
Američtí hokejisté s nadšením zpívají hymnu po vítězném finále proti Švédům.
5. 1. 2013 16:15
Mistrovství světa juniorů vyhráli potřetí v historii hokejisté USA, ve finále porazili Švédsko 3:1.

Ufa - Juniorští hokejisté Spojených států se potřetí stali mistry světa, když ve finále porazili Švédsko 3:1. Dvěma trefami mezi 28. a 31. minutou přispěl k triumfu Rocco Grimaldi.

Po dlouhých 14 letech je bez medaile Kanada, kterou přestřílelo domácí Rusko 6:5 po prodloužení.

Američané museli otáčet

Hned zkraje finálové bitvy se naskytla velká šance Američanům. Švédové šli totiž po slepených faulech do tří, ale severská defenziva s gólmanem Lundströmem za zády odolala.

Štěstí při Švédech stálo i po střele Grimaldiho, která orazítkovala obě tyče, do brány se jí však nechtělo.

Ve 22. minutě tak sami udeřili. V přesilovce se puk odrazil k Sandbergovi, který jej z mezikruží pohotově uklidil do růžku americké svatyně.

Hrdina Grimaldi

O šest minut později se však už Grimaldi prosadil. Po individuální akci vybruslil zpoza brány a trefou k pravé tyči vyrovnal. Stejný hráč měl na svědomí i dokonání obratu, když tělem šťastně tečoval Troubovu střelu.

Švédové se vrhli do ofenzivy, ale Američané odolávali. Gibsona nepřekonal Sandberg ani vzápětí Collberg. Sto sekund před koncem se tým ´tří korunek´ odhodlal k power play, jenže riskantní hru vabank potrestal třetím gólem Trocheck.

Přestřelka o třetí místo pro Rusy

Parádní zápas o třetí místo rozhodl ve druhé minutě nastaveného času Valerij Nikuškin a Rusko díky němu zkompletovalo medailovou sbírku za poslední tři roky.

Kanada ve strhujícím utkání ani jednou nevedla, přestože Nugent-Hopkins znovu zářil. Největší hvězda turnaje si připsala tentokrát jeden gól a tři asistence. Jeho protějšek se trefil dvakrát a Rusové i navzdory nadměrné produktivitě Kanaďanů v přesilových hrách (proměnili čtyři z pěti) zápas zaslouženě vyhráli.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Ufě (Rusko):

Finále:

USA - Švédsko 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 28. Grimaldi (Sieloff, Trocheck), 31. Grimaldi (Trouba), 60. Trocheck (Miller) - 22. Sandberg (Rakell). Rozhodčí: Massy (Švýc.), Smith (Kan.) - Raming (Rus.), Staňo (SR). Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. Diváci: 6001.

USA: Gibson - Murphy, Reilly, Trouba, Sieloff, Jones, McCabe, Gostisbehere - Kuraly, Galchenyuk, Barber - Miller, Gaudreau, Vesey - Biggs, Grimaldi, Trocheck - Bardreau, Pietila, Hartman - Lucia. Trenér: Phil Housley.
Švédsko: Lundström - Nilsson, Vikstrand, Bengtsson, Hägg, Djuse, Arnesson, Djoos - Forsberg, Karlsson, Sandberg - Collberg, Lindholm, Molin - Wennberg, Arvidsson, Rakell - Rask, de la Rose, Sörensen - Boyce Rotevall. Trenér: Roger Rönnberg.

O 3. místo:

Kanada - Rusko 5:6 v prodloužení (2:3, 2:1, 1:1 - 0:1)
Branky a nahrávky:
7. Nugent-Hopkins (Scheifele), 16. Huberdeau (Nugent-Hopkins, Murphy), 24. Scheifele (Nugent-Hopkins, Murphy), 33. Murphy (Nugent-Hopkins, Huberdeau), 51. Ritchie (Harrington) - 4. Chochlačjov (Djakov, Jarullin), 5. Jakupov (Jarullin, Nestěrov), 8. Djakov (Tkačjov), 25. Mozer (Šalunov), 41. Jakupov (Kapustin), 62. Nikuškin (Tkačjov, Sergejev). Rozhodčí: Dumas, Patafie - George (všichni USA), Semjonov (Est.). Vyloučení: 5:5. Využití: 4:2. Diváci: 7617.

Kanada: Binnington (8. Subban) - Harrington, Hamilton, Ouellet, Wotherspoon, Rielly, Murphy - Rattie, Nugent-Hopkins, Huberdeau - Scheifele, Strome, Drouin - Ritchie, Jenner, Danault - Lipon, MacKinnon, McNeill - Camara. Trenér: Stephen Spott.
Rusko: Makarov - Jarullin, Nestěrov, Djakov, Dyblenko, Mironov, Koledov, Sergejev - Jakupov, Chochlačjov, Kapustin - Kučerov, Slepyšev, Grigorenko - Tkačjov, Nikuškin, Kosov - Šalunov, Sigarjov, Mozer - Žarkov. Trenér: Michail Varnakov.