Zázrak v Malmö: Junioři v nájezdech porazili Kanadu!

28. 12. 2013 19:55
Dominik Simon Forsbergovou kličkou rozhodl nájezdy, čeští junioři na mistrovství světa v Malmö porazili Kanadu 5:4!
Podívejte se na vítězný nájezd Dominika Simona v utkání s Kanadou. | Video: Sport

Malmö - Zázrak na ledě, prostě hokejová pohádka! Podceňovaní junioři na mistrovství světa v Malmö porazili v nájezdech v nádherném utkání plném zvratů Kanadu a postarali se o dosud největší překvapení turnaje.

O vítězství 5:4 rozhodl v penaltovém rozstřelu nádherně provedenou Forsbergovou kličkou Dominik Simon.

Utkání jsme sledovali on-line, čtěte ZDE.

Češi v utkání čtyřikrát vedli, Kanaďanům se ve všech směrech vyrovnali, rozdávali rány a bourali soupeře u hrazení. Stříleli krásné branky. A když už se nechali technicky lepšími Kanaďany zamknout před gólmanem, obětavě padali i po hlavě do všech ran.

Bylo to rozhodně nejlepší utkání od památných soubojů s Amerikou a Ruskem na mistrovství světa před dvěma lety. Jen s jedním rozdílem: v bráně nestál Petr Mrázek ale dnes úplně stejně výborný Marek Langhamer.

Byla to zasloužená, vydržená a ubojovaná výhra.

Výhra nad Kanadou po 20 letech. A ve hře je i druhé místo

Český gólman pochytal pětadvacet střel, zlikvidoval několik obrovských šancí a skvělý výkon potvrdil v samostatných nájezdech, inkasoval jen v první sérii.

Češi porazili Kanadu v této věkové kategorii vůbec poprvé za posledních dvacet let, Kanaďané zase v základní skupině juniorského šampionátu padli poprvé od Silvestra 2010.

Reprezentanti tak vykročili k postupu do čtvrtfinále, k úplné jistotě jim stačí v ponděli porazit Německo. Nečekaná výhra navíc úplně otočila vývoj ve skupině, čeští hokejisté jsou dokonce velmi reálně ve hře o druhé místo a tím i relativně příznivého soupeře v prvním kole play off.

Výjimečný zápas. Češi hráli úplně jinak než proti Americe

Byl to vůbec výjimečný zápas. Už od prvních minut bylo zřejmé, že na led vyjel úplně jiný tým než v úvodním utkání s Amerikou. Češi dohrávali každý osobní souboj, nelítostně tiskli Kanaďany na mantinely, čistě opláceli všechny tvrdé souboje a rychlými výpady po křídlech nebezpečně hrozili.

Výborný začátek, kdy se juniorům podařilo úplně utlumit očekávaný tlak, pak orazítkovala vedoucí branka. Šťastnou tečí rozjásal český tábor David Kämpf.

Až pak se Kanaďané otřepali a přidali na obrátkách. A to byla přesně chvíle, kdy Čechy nejvíce podržel výborný gólman Langhamer. V první třetině zlikvidoval dobré čtyři čisté gólovky, nestačil jen na jednu přesnou ránu Reinharta.

Ve druhé třetině Češi tlak otupili a v závěru udeřili

Kdo by čekal, že Kanadu gól do kabiny nakopne, mýlil se. Češi i do druhé třetiny vlétli sebevědomě a do žádného velkého tlaku soupeře nepouštěli. Výborným napadáním navíc i jindy sebevědomým Kanaďanům kradli klid z hokejek, takže se hrál plynulý hokej na obě strany.

Výsledkem byla naprosto zasloužená druhá branka. V obrovském tlaku při přesilové hře nejprve Vrána trefil jen tyč, jenže puk se odrazil až na modrou čáru a Michal Plutnar s přispěním drobné teče ležícího Faksy nekompromisně poslal puk do sítě.

Plutnar se chtěl mstít, ránu schytal i rozhodčí

Závěr třetiny byl hodně hektický. McDavid zhruba dvě vteřiny po závěrečné siréně nesportovně nastřelil puk na českou bránu, ale trest dostal někdo úplně jiný. Plutnar se chtěl mstít tak urputně, že cestou za Kanaďanem pěstí srazil k ledu i čárového rozhodčího. A právě český bek pak dostal dvě minuty za hrubost, Kanaďan dostal milost.

To se v další třetině ukázalo hned na začátku jako klíčové. Kanaďané totiž přesilovou hru půl minuty po návratu z kabin využili, trefil se po rychlé kombinaci Drouin.

Jenže ani to odhodlané Čechy nesrazilo, junioři jakoby tenhle zápas prostě nemohli prohrát. Nerozhodný stav vydržel jen čtyři minuty, když českému výběru vrátil vedení ránou přímo z vhazování Vojtěch Tomeček.

Bláznivý závěr a hokejová nádhera Simona

A v tu chvíli se v Malmö začaly dít věci, které tří tisícovky diváků v hale doslova zvedaly ze sedadel. V čase 51:09 vyrovnal na 3:3 při vlastním oslabení Ekblad, jenže ještě v téže přesilovce vrátil Čechům počtvrté v zápase vedení nádhernou ránou Jakub Vrána.

Ani tohle vedení ale Čechům nevydrželo. Hned patnáct vteřin na to totiž ospalou obranu probudil Hudson. Posledních šest minut pak oba týmy hru uklidnily, nikdo už nechtěl udělat chybu a bylo zřejmé, že se oba s dělbou bodů nakonec asi i spokojí.

V prodloužení byli lepší Češi, Kanaďané ale náznaky dvou šancí přežili a drama tak rozhodly nájezdy a vnich ve třetí sérii fantastický Dominik Simon. Útočník Sparty začaroval s pukem, chytil hůl do jedné ruky a jako Forsberg vystřelil Čechům druhý bod. V Malmö tak hrála vůbec poprvé na letošním turnaji i česká hymna.

"Když mi trenér řekl, že půjdu na nájezdy, hned jsem věděl, co udělám. Bylo mi jasné, že brankář bude reagovat na můj první pohyb. Naštěstí to vyšlo," uvedl po utkání hrdina Simon, jehož zámořská média otitulovala slavnou přezdívkou "The Dominator".

Mistrovství světa v ledním hokeji hráčů do 20 let v Malmö (Švédsko):

Skupina A:

Kanada - ČR 4:5 po sam. náj. (1:1, 0:1, 3:2 - 0:0)

Branky a nahrávky: 16. Reinhart (Horvat, McDavid), 41. Drouin (Reinhart, Mantha), 52. Ekblad (Laughton, Lazar), 54. Hudon (Mantha, Drouin) - 8. Kämpf (Kaše), 38. Plutnar, 45. Tomeček, 53. Vrána, rozhodující nájezd Simon. Rozhodčí: Grumsen (Dán.), Mayer (USA) - Metalnikov (Rus.), Pihlblad (Švéd.). Vyloučení: 6:6. Využití: 2:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 3011.

Sestava ČR: Langhamer - Knot, Šidlík, Marcel, Plutnar, Šulák, Koštálek, Němeček - Pastrňák, Simon, Procházka - Kämpf, Vrána, Kaše - Zacha, Faksa, Volek - Sedláček, Tomeček, Zdráhal. Trenér: Přerost.

USA - Slovensko 6:3 (2:0, 1:2, 3:1)

Branky a nahrávky: 17. Eichel (Hartman, Butcher), 20. O'Regan (Grzelcyk, Kerdiles), 25. Hartman (Butcher, Eichel), 50. Grzelcyk (Carrick, DiPauli), 55. Matteau (Copp, Fasching), 57. Barber (Copp, Kerdiles) - 32. Kolena (Cehlárik), 33. Réway (Gríger, Kolena), 58. Réway (Gríger). Rozhodčí: Papp (Kan.), Romasko (Rus.) - Kowert (Něm.), Saha (Fin.). Vyloučení: 6:5. Využití: 3:2. Diváci: 1658.

Švédsko - Finsko 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 5. Wennberg (Wallmark, Johnson), 35. Johnson (Wennberg, Collberg), 37. De la Rose (Forsberg), 48. Wennberg (Johnson) - 1. Lindell (Teräväinen), 41. Ristolainen (Teräväinen). Rozhodčí: Hradil (ČR), Stricker (Švýc.) - McIntyre (USA), Šefčík (SR). Vyloučení: 8:10. Využití: 1:0. Diváci: 11.604.

19:00 Rusko - Švýcarsko.

1. Švédsko 2 2 0 0 0 9:5 6
2. Rusko 1 1 0 0 0 11:0 3
3. Finsko 2 1 0 0 1 7:5 3
4. Švýcarsko 1 0 0 0 1 3:5 0
5. Norsko 2 0 0 0 2 1:16 0