VIDEO Jordán se trefil po parádní individuální akci, skóroval i Vrbata

Aktualizováno 22. 2. 2016 8:23
Podívejte se na krásný gól Michala Jordána. Ten se letos trefil vůbec poprvé. | Video: Youtube

New York - Útočník Radim Vrbata ukončil v NHL po 14 zápasech své střelecké trápení a dvanáctým gólem v sezoně přispěl k výhře Vancouveru nad Coloradem 5:1. Svůj první gól v sezoně a třetí v NHL vstřelil obránce Michal Jordán, jeho Carolina ale podlehla Tampě 2:4.

Vancouver měl před utkáním s Coloradem na kontě čtyři porážky v řadě, všechny se shodným skóre 2:5. V neděli však Canucks dokázali udržet útočníky soupeře na uzdě. Výrazně se o to zasloužil brankář Ryan Miller, který pochytal 37 střel. O čisté konto přišel až 42 sekund před koncem.

Základ k úspěchu položili v první třetině Adam Craknell a Jannik Hansen, Vrbata se prosadil pět sekund před vypršením druhé třetiny, když v přesilovce zvyšoval na 3:0. V polovině poslední dvacetiminutovky pak navýšili skóre znovu Hansen a Chris Tanev. Dalším z hlavních strůjců vítězství byl Henrik Sedin, který si připsal čtyři asistence.

Jordán ukázal zručnost

Michal Jordán v duelu s Tampou ukázal, že umí nejen bránit. Ve 33. minutě v útočném pásmu předvedl nádhernou samostatnou akci, při níž oklamal obranu soupeře v čele s gólmanem Benem Bishopem. Nejprve naznačil střelu, pak udělal kličku jednomu z útočníků, zajel až k zadnímu mantinelu, bleskově obkroužil branku a odtud kotouč zasunul do odkryté klece.

Český bek tak vyrovnal na 2:2, jenže na body to nestačilo - šest minut před koncem rozhodl o výhře hostů v přesilové hře Steven Stamkos, triumf pak pečetil trefou do prázdné branky při power play Ryan Callahan. Po jedné asistenci zaznamenali v dresu Lightning Andrej Šustr a Ondřej Palát.

Jordán se na začátku sezony nevešel do sestavy a 23 zápasů proseděl jen jako divák, nyní je ale platným členem mužstva. "Podává dobré výkony, zaslouží si pochvalu," prohlásil trenér Bill Peters. "Využil příležitosti a vybojoval si stabilní místo."

Chicago schytalo debakl

Jiný český obránce Michal Rozsíval nedohrál další ze série utkání pod širým nebem, v němž jeho Chicago utrpělo debakl 1:6 v Minnesotě. Ve 36. minutě v útočném pásmu trefil loktem útočníka Jasona Zuckera, a přestože nešlo o žádný zákeřný nebo agresivní zákrok, byl vyloučen do konce utkání.

Před více než padesáti tísícovou návštěvou na stadionu v Minneapolis, kde hraje univerzitní celek amerického fotbalu, měli domácí zápas od začátku pod kontrolou. Po sedmi minutách vedli 2:0, v polovině utkání už 4:0.

Minnesota tak vybojovala premiérové vítězství na domácím ledě v novém roce - po sérii osmi porážek. Naposledy se hráči Wild radovali z výhry před vlastními fanoušky den před Štědrým dnem.

Mužstvu očividně prospěla výměna trenéra Mika Yea, jehož v polovině února nahradil John Torchetti. Od té doby Minnesota vyhrála všechny čtyři zápasy. "Je to zásluha hráčů, ne moje," uvedl Torchetti, který jako první koučem v historii NHL prožil debut v domácím utkání při venkovním zápase. "Nejdůležitější v hokeji je, co děláte, když nemáte puk. A to se snažím hráčům vštípit do hlavy. Musíte pořád tlačit na soupeře, aby vám kotouč odevzdal a pak se snažit využít šance," prohlásil.

Nejlepší forma? Anaheim

Aktuálně nejlepší formou v lize se může chlubit Anaheim, který porazil Calgary 5:2 a prodloužil vítěznou sérii na pět zápasů. Ducks potvrdili, že se jim proti Flames dlouhodobě daří, když na domácím ledě vyhráli 22. vzájemný souboj v základní části v řadě. Naposledy Calgary uspělo v Anaheimu v roce 2004.

Jediný gól viděli fanoušci v newyorské Madison Square Garden, kde domácí Rangers udolali Detroit 1:0 v prodloužení. Zápas rozhodl v 62. minutě obránce Kevin Klein. V brance Red Wings tentokrát dostal příležitost Jimmy Howard místo Petra Mrázka a na zisku bodu měl lví podíl, když pochytal 29 střel. V 55. minutě zneškodnil i trestné střílení.

NHL 2015/2016

Tabulky NHL 2015-16

Výsledky NHL:

Buffalo - Pittsburgh 3:4 (1:1, 0:2, 2:1)

Branky: 14. a 60. Bogosian, 49. Gionta - 10. Hornqvist, 26. Wilson, 38. Kessel, 48. Cullen. Střely na branku: 27:31. Diváci: 19.070. Hvězdy zápasu: 1. Letang (Pittsburgh), 2. Bogosian (Buffalo), 3. Kessel (Pittsburgh).

Minnesota - Chicago 6:1 (2:0, 2:0, 2:1)

Branky: 4. Dumba, 8. Vanek, 23. Niederreiter, 31. Pominville, 43. Carter, 54. Haula - 53. P. Kane. Střely na branku: 32:32. Diváci: 50.426 (hráno pod širým nebem). Hvězdy zápasu: 1. Haula, 2. Carter, 3. Pominville (všichni Minnesota).

Vancouver - Colorado 5:1 (2:0, 1:0, 2:1)

Branky: 19. a 50. Hansen, 9. Cracknell, 40. Vrbata, 52. Tanev - 60. Duchene. Střely na branku: 29:38. Diváci: 18.431. Hvězdy zápasu: 1. Miller, 2. Hansen, 3. H. Sedin (všichni Vancouver).

Carolina - Tampa Bay 2:4 (1:0, 1:2, 0:2)

Branky: 12. Nordström, 33. Jordán - 29. a 60. Callahan (na druhou Palát), 25. Brown (Šustr), 55. Stamkos. Střely na branku: 31:18. Diváci: 10.422. Hvězdy zápasu: 1. Stamkos (Tampa), 2. Nordström, 3. Jordán (oba Carolina).

Anaheim - Calgary 5:2 (1:0, 1:1, 3:1)

Branky: 27. a 45. Kesler, 16. Maroon, 41. Getzlaf, 55. Bieksa - 29. Giordano (Hudler), 60. Backlund. Střely na branku: 33:24. Hvězdy zápasu: 1. Kesler, 2. Getzlaf, 3. Silfverberg (všichni Anaheim).

NY Rangers - Detroit 1:0 v prodl. (0:0, 0:0, 0:0 - 1:0)

Branka: 62. Klein. Střely na branku: 30:22. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Lundqvist (Rangers), 2. Howard (Detroit), 3. Klein (Rangers).

před 20 minutami

Nekula by měl nového ředitele Lesů ČR jmenovat do konce února, dosavadního šéfa odvolal Jurečka

Nového generálního ředitele státního podniku Lesy České republiky by měl ministr zemědělství jmenovat do konce února. V neděli 16. ledna uplynul termín pro podání přihlášek do výběrového řízení. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) ředitele jmenuje na základě doporučení výběrové komise. V pondělí to sdělil mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.

Podrobnosti k počtu uchazečů Bílý zatím nesdělil. "Vzhledem k možnosti podání přihlášek prostřednictvím České pošty není v tuto chvíli možné říci, kolik přihlášek do tohoto výběrového řízení ministerstvo zemědělství obdrží," uvedl.

Resort výběrové řízení vyhlásil 30. prosince. Lesy ČR jsou bez generálního ředitele od 22. prosince. Tehdy Marian Jurečka (KDU-ČSL) pověřený vedením ministerstva zemědělství odvolal generálního ředitele Josefa Vojáčka a řízením podniku dočasně pověřil lesního správce Lesní správy Vítkov na Opavsku Jiřího Grodu. Jurečka Vojáčka odvolal kvůli údajným manažerským pochybením a neefektivní reorganizaci firmy. Vojáček si za rozhodnutím o restrukturalizaci stojí.

Měnit se bude i nejvyšší management Lesů ČR. Podnik na konci prosince vypsal výběrové řízení na čtyři odborné ředitele.