Brankář Jones udržel San Jose v bitvě o Stanley Cup

Aktualizováno 10. 6. 2016 9:41
Hokejisté Pittsburghu mohli dnes nad hlavy zvednout slavný Stanley Cup. Proti však byli Žraloci ze San Jose, kteří dokázali na ledě Pittsburghu zvítězit 4:2, a vynutili si tak šestý zápas série. Žralokům dnes znovu chyběl zraněný Tomáš Hertl.

Pittsburgh - Hokejisté San Jose dokázali zvítězit na ledě Pittsburghu 4:2, a finálová série se tak ještě jednou stěhuje do Kalifornie. Pittsburgh momentálně vede 3:2 na zápasy a definitivně může rozhodnout v noci z neděle na pondělí od 02:00 SELČ na ledě San Jose.

Zranění znovu nepustilo do hry Hertla

Zápas začal pěkně zostra. Už po 64 vteřinách hry se prosadil obránce Žraloků Brent Burns, jenž si vyjel zpoza branky do pozice k zakončení a trefil z otočky na bližší tyč. Díky jeho sedmé trefě v letošním play off Sharks vůbec poprvé ve finále vedli.

A to nebylo vše, o necelé dvě minuty později přidal druhou branku hostí nejproduktivnější hráč letošního play off Logan Couture, který tečoval nahození Justina Brauna. Couture, který v zápase zaznamenal 3 body, byl vedle brankáře Jonese strůjcem vítězství San Jose.

"Upřímně si myslím, že jsem dnes chytal dobře, ale možná jsem si při tom Burnsově gólu mohl vést lépe," připustil domácí gólman Matt Murray.

Jenže radost Žraloků byla krátkodobá. Už v 5. minutě se prosadil v přesilovce ruský útočník Jevgenij Malkin a vyrovnáno bylo o dalších 22 vteřin později, když podruhé a naposled překonal Martina Jonese Carl Hagelin, který v brankovišti tečoval střelu Nicka Bonina. Blízko k obratu skóre byl poté Phil Kessel, ale další branku už Jones nepustil.

Poté se proti pravidlům provinil Burns a na trestné lavici musel při pohledu na led hodně trpět: Chris Kunitz rozezvučel tyč, Kesselova střela se dokonce odrazila od pravé tyče za Jonesovými zády do levé a poté mimo brankoviště. V 11. minutě byl Tom Kühnhackl na chvilku osamocený před Jonesem, ale nedal. Naopak v 15. minutě Karlsson zamířil pod lapačku Matta Murrayho, o niž kotouč dokonce škrtl, a vrátil hostům vedení.

"Byla to třetina jako na houpačce. Jste nadšení, když vedete 2:0, ale pak jsme to museli znovu naplno rozjet, abychom opět zlomili vyrovnaný stav," řekl útočník vítězů Chris Tierney. "Jako tým jsme byli zpočátku trochu nevyrovnaní, zatímco soupeř se do toho dostal hodně rychle. Takový začátek jsme si určitě nepřáli," řekl trenér Penguins Mike Sullivan.

Od druhé části se brankostroj zasekl. Malkin se přes Burnse prosadil k zakončení, vyrovnat však nedokázal. Na druhé straně Couture při první přesilovce Sharks ani na dva pokusy neuspěl ve snaze vrátit na stranu hostů dvoubrankový náskok ze začátku duelu. Ve 35. minutě bylo opět horko před Jonesem, ten závar za pomoci spoluhráčů ustál. Vzápětí se při Boninově bekhendové dorážce vyznamenal zákrokem levým betonem. Tváří v tvář ho nezaskočil ani Patric Hörnqvist.

Ve třetí třetině pokračovalo Jonesovo galapředstavení, při němž hostující gólman přiváděl domácí občas k šílenství. Puk za jeho záda nezvládli ve svých příležitostech procedit Malkin, Hörnqvist a Conor Sheary. Větší klid hostům mohl dopřát Patrick Marleau, ani on ale z první třetiny ustáleným stavem nepohnul.

Šest minut před koncem základní hrací doby čelili "Pens" přesilovce Žraloků a poradili si bez větších potíží. Jakmile byli znovu kompletní, snažil se o vyrovnání Hagelin, i on ztroskotal na Jonesovi. A protože Tučňáci neuspěli ani v závěrečné power play, v níž naopak prolomil finálové prokletí hostující kapitán Pavelski, Stanley Cup místo do rukou jásajících Penguins poputuje do San Jose k dalšímu utkání.

"Zvládli jsme to skvěle. Ničeho jsme se nebáli a netrápili se (stavem série). Věděli jsme, že když budeme hrát tak, jak jsme začali, najdeme cesty k úspěchu. Jsme houževnatý tým," uvedl bek vítězů Paul Martin.

Finále play off NHL - 5. zápas:

Pittsburgh Penguins - San Jose 2:4 (2:3, 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 5. Malkin (Kessel, Letang), 6. Hagelin (Bonino) - 2. Burns (M. Karlsson, Couture), 3. Couture (Braun), 15. M. Karlsson (Couture, Dillon), 59. Pavelski (J. Thornton). Rozhodčí: O'Halloran, O'Rourke - Amell, J. Murray. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Střely na branku: 46:22. Diváci: 18.680. Stav série: 3:2. Hvězdy zápasu: 1. Couture, 2. M. Jones (oba San Jose), 3. Malkin (Pittsburgh).

Pittsburgh: M. Murray - Dumoulin, Letang, Määttä, Lovejoy, Cole, Schultz - Hörnqvist, Crosby, Sheary - Kunitz, Malkin, Rust - Hagelin, Bonino, Kessel - Kühnhackl, Cullen, Fehr. Trenér: Mike Sullivan.

San Jose: M. Jones - Braun, Vlasic, Burns, P. Martin, Polák, Dillon - Pavelski, J. Thornton, Donskoi - M. Karlsson, Couture, Marleau - J. Ward, Tierney, Nieto - Wingels, Spaling, Zubrus. Trenér: Peter DeBoer.