Žaloba za fotomontáž s Putinem? List odkryl vazby Jokeritu na Rusy a naštval majitele

jzp jzp
4. 9. 2018 13:27
Jokerit Helsinky hrající hokejovou KHL hrozí největšímu finskému deníku žalobou za fotomontáž loga klubu.
Upravené logo helsinského Jokeritu s hlavou ruského prezidenta Vladimira Putina.
Upravené logo helsinského Jokeritu s hlavou ruského prezidenta Vladimira Putina. | Foto: Twitterový účet Teiva Teivainena

Praha - "Kruh přátel Vladimira Putina pokryl ztráty Jokeritu v hodnotě desítek milionů eur," lákal v sobotu své čtenáře měsíčník Kuukausiliite. Na obálce bylo rovněž upravené logo helsinského klubu s fotkou ruského prezidenta Putina místo mrkajícího šaška.

"Je neuvěřitelné, že někdo si může vzít cizí logo a změnit ho, jak se mu zlíbí," řekl veřejnoprávní stanici Yle majitel Jokeritu Harry Harkimo. "Jim by se taky nelíbilo, kdyby někdo do jejich loga přidal hlavu (amerického prezidenta Donalda) Trumpa nebo (finského premiéra Juhy) Sipiläho."

Měsíčník Kuukausiliite spadá pod nejčtenější finský deník Helsingin Sanomat, který teď možná bude čelit žalobě.

"Společně s právníky zjistíme, co můžeme dělat," pokračoval Harkimo. "Jsem ale naprosto přesvědčený, že nikdo nemůže jen tak pozměnit cizí logo. Tohle si nenecháme líbit."

"Vydali jsme podrobný text zkoumající zákulisní aktivity Jokeritu," vysvětlovat zpravodajské agentuře STT redaktor Kaius Niemi. "Pokud jde o obálku, tak ta je samozřejmě satirická. Jde o přiměřeně upravené logo, které si nemůžete splést s originálem."

Jak moc je Jokerit provázaný s Ruskem, se řeší od vstupu mužstva do KHL před čtyřmi lety. Většinovým vlastníkem klubu zůstává Harkimo, ale 49procentní podíl a domovská Hartwall Arena už náleží ruským investorům. Mezi nimi jsou Boris Rotenberg a jeho syn Roman, kteří mají obrovský vliv v energetice, stavebnictví či hokejovém prostředí a patří k okruhu přátel Vladimira Putina. 

Právě Rusové měli podle měsíčníku Kuukausiliite pokrýt ztráty Jokeritu z posledních let v hodnotě desítek milionů eur.

Přesto Harkimo k satirické obálce podotkl: "Nechápu, proč je něco takového napadlo. V samotném článku nemají nic ohledně vazeb na Rusko."

Spor vyvolal v severské zemi pozdvižení, na Twitteru ho okomentoval i profesor Teivo Teivainen, jenž se na Helsinské univerzitě věnuje mezinárodní politice: "Právní bitva by mohla ještě zvýraznit napojení klubu na Putina. Pro mužstvo, které si zakládá na finské identitě, to může být zrádné."

Jokerit se aktuálně pyšní kompletně finským realizačním týmem a většinou domácích hráčů. Mezi cizinci není žádný Rus. Na seznamu nedávných úspěchů má helsinský klub dvě účasti v konferenčním semifinále a návštěvnost kolem deseti tisíc diváků. Přesto musí vzhledem k nabité soupisce a dlouhému cestování spoléhat na finanční injekce.

Palčivý text v měsíčníku Kuukausiliite vyšel ještě předtím, než Jokerit na úvod nové sezony KHL zdolal čínský Kunlun 6:3. Do ochozů Hartwall Areny přišlo přes 9200 lidí.

"Můžou si psát, co chtějí, ale s naším logem si nemůžou dělat, co chtějí," dodal k práci novinářů většinový majitel finského klubu Harkimo.

Originální logo Jokeritu (s přáním ke Dni matek):

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 51 minutami

Unijní lídři budou na summitu v Praze jednat o ochraně plynovodů a kritické infrastruktuře

O ochraně plynovodů a kritické infrastruktury budou na neformálním summitu, který se uskuteční příští týden v Praze, jednat lídři Evropské unii. V sobotu to uvedl předseda Evropské rady Charles Michel, který hovořil s dánskou premiérkou Mette Frederiksonovou o poškození plynovodu Nord Stream. Michel označil poničení plynovodu za hrozbu pro Evropskou unii a sabotáž, uvedla agentura Reuters. Dánské úřady ohlásily, že z potrubí Nord Stream 2 již zřejmě plyn neuniká.

"Jsme odhodlaní zabezpečit naši kritickou infrastrukturu. Lídři budou o tom jednat na nadcházejícím summitu v Praze," prohlásil Michel. Summit se uskuteční v české metropoli ve čtvrtek a v pátek.

Dánská premiérka Frederiksonová v sobotu jednala o poškození plynovodu Nord Stream také s premiérkou Liz Trussovou. "Shodli se, že incident byl jasným aktem sabotáže," uvedl úřad britské premiérky. Podle prohlášení Trussová nabídla pomoc Británie ve vyšetřování poškození plynovodu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy