Žaloba za fotomontáž s Putinem? List odkryl vazby Jokeritu na Rusy a naštval majitele

jzp jzp
4. 9. 2018 13:27
Jokerit Helsinky hrající hokejovou KHL hrozí největšímu finskému deníku žalobou za fotomontáž loga klubu.
Upravené logo helsinského Jokeritu s hlavou ruského prezidenta Vladimira Putina.
Upravené logo helsinského Jokeritu s hlavou ruského prezidenta Vladimira Putina. | Foto: Twitterový účet Teiva Teivainena

Praha - "Kruh přátel Vladimira Putina pokryl ztráty Jokeritu v hodnotě desítek milionů eur," lákal v sobotu své čtenáře měsíčník Kuukausiliite. Na obálce bylo rovněž upravené logo helsinského klubu s fotkou ruského prezidenta Putina místo mrkajícího šaška.

"Je neuvěřitelné, že někdo si může vzít cizí logo a změnit ho, jak se mu zlíbí," řekl veřejnoprávní stanici Yle majitel Jokeritu Harry Harkimo. "Jim by se taky nelíbilo, kdyby někdo do jejich loga přidal hlavu (amerického prezidenta Donalda) Trumpa nebo (finského premiéra Juhy) Sipiläho."

Měsíčník Kuukausiliite spadá pod nejčtenější finský deník Helsingin Sanomat, který teď možná bude čelit žalobě.

"Společně s právníky zjistíme, co můžeme dělat," pokračoval Harkimo. "Jsem ale naprosto přesvědčený, že nikdo nemůže jen tak pozměnit cizí logo. Tohle si nenecháme líbit."

"Vydali jsme podrobný text zkoumající zákulisní aktivity Jokeritu," vysvětlovat zpravodajské agentuře STT redaktor Kaius Niemi. "Pokud jde o obálku, tak ta je samozřejmě satirická. Jde o přiměřeně upravené logo, které si nemůžete splést s originálem."

Jak moc je Jokerit provázaný s Ruskem, se řeší od vstupu mužstva do KHL před čtyřmi lety. Většinovým vlastníkem klubu zůstává Harkimo, ale 49procentní podíl a domovská Hartwall Arena už náleží ruským investorům. Mezi nimi jsou Boris Rotenberg a jeho syn Roman, kteří mají obrovský vliv v energetice, stavebnictví či hokejovém prostředí a patří k okruhu přátel Vladimira Putina. 

Právě Rusové měli podle měsíčníku Kuukausiliite pokrýt ztráty Jokeritu z posledních let v hodnotě desítek milionů eur.

Přesto Harkimo k satirické obálce podotkl: "Nechápu, proč je něco takového napadlo. V samotném článku nemají nic ohledně vazeb na Rusko."

Spor vyvolal v severské zemi pozdvižení, na Twitteru ho okomentoval i profesor Teivo Teivainen, jenž se na Helsinské univerzitě věnuje mezinárodní politice: "Právní bitva by mohla ještě zvýraznit napojení klubu na Putina. Pro mužstvo, které si zakládá na finské identitě, to může být zrádné."

Jokerit se aktuálně pyšní kompletně finským realizačním týmem a většinou domácích hráčů. Mezi cizinci není žádný Rus. Na seznamu nedávných úspěchů má helsinský klub dvě účasti v konferenčním semifinále a návštěvnost kolem deseti tisíc diváků. Přesto musí vzhledem k nabité soupisce a dlouhému cestování spoléhat na finanční injekce.

Palčivý text v měsíčníku Kuukausiliite vyšel ještě předtím, než Jokerit na úvod nové sezony KHL zdolal čínský Kunlun 6:3. Do ochozů Hartwall Areny přišlo přes 9200 lidí.

"Můžou si psát, co chtějí, ale s naším logem si nemůžou dělat, co chtějí," dodal k práci novinářů většinový majitel finského klubu Harkimo.

Originální logo Jokeritu (s přáním ke Dni matek):

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena a také muž převezený do nemocnice

Po sobotní střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili s těžkým zraněním do nemocnice, řekl mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v sobotu odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy