Kdo neodolá Rusku, skončí v troskách. Jokerit extrémně prodělával, teď je "na ulici"

jzp jzp
27. 4. 2022 10:33
Helsinský Jokerit, za který v sezoně nastupoval český hokejista David Sklenička, neslavně skončil v KHL. Momentálně nemá kde hrát a vyšlo na povrch, kolik ročně prodělával.
Hokejisté helsinského Jokeritu
Hokejisté helsinského Jokeritu | Foto: ČTK

Jokerit vstoupil do ruské ligy v roce 2014, rozloučil se po necelých osmi sezonách z vlastní vůle. Lize, která je spjatá s režimem Vladimira Putina, dal jeden z nejslavnějších finských klubů posledních tří dekád vale krátce před play off kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Do KHL se už nevrátí.

Nově je stoprocentním vlastníkem klubu finská hokejová legenda Jari Kurri,  pětinásobný vítěz Stanley Cupu a medailista z olympijských her i mistrovství světa. Bývalý hráč Jokeritu odstoupil z vedení KHL a svůj někdejší klub odkoupil od ruské těžařské společnosti Nornikel.

Jokerit sice v ruské soutěži nepropadl jako třeba chorvatský Záhřeb, ale ani také vyloženě neoslnil. Nejdál došel do konferenčního semifinále. Hlavně si ale na sebe nevydělal.

Každý rok podle finské televize MTV Uutiset vykázal ztrátu přes deset milionů eur. Celkově tak v Rusku bez započtení stávající sezony prodělal 88,6 milionu (v přepočtu skoro 2,2 miliardy korun). To je pro představu částka, z níž by rok dva vyžila celá česká extraliga, kde se rozpočet předních týmů pohybuje kolem sta milionů korun.

"Každý západní klub, který nedokázal odolat lákadlu jménem KHL, skončil v troskách. Jmenovitě Jokerit, Slovan Bratislava, Medveščak Záhřeb, Lev Praha, Lev Poprad, Dynamo Riga," napsal na sociální síti šéf Asociace evropských klubů Szymon Szemberg.

Kurriho Jokerit je nyní bez domova. Nemá ani arénu, ani ligu, ve které by hrál. Do příští sezony s áčkem vůbec nezasáhne. V normálním režimu bude fungovat pouze mládež.

"Uděláme všechno pro to, abychom obnovili důvěru lidí v Jokerit, prohlásil Kurri.

Helsinský klub chce přivést zpátky do nejvyšší finské ligy od sezony 2023/24, což je podle šéfa soutěže Heikkiho Hiltunena reálné. V takovém případě by se Liiga, která je na rozdíl od extraligy uzavřená, nejspíš rozšířila na 16 účastníků.

Ne všichni jsou ale z pravděpodobného návratu slavné značky nadšení. Třeba poslanec Mikko Kärnä ze strany Finský střed chce Jokeritu zakázat vstup do elitní finské soutěže až do roku 2030. "Jako trest za spojení s ruským prezidentem Putinem," vysvětlil. K tomu by na Kurriho uvalil sankce. Jeho vyjádření zapadá do obrazu, který Jokerit ve Finsku má. Klub vyhnaný nahoru velkými penězi v 90. letech fanoušci tradičních týmů nesnáší.

V každém případě musí Jokerit vyřešit neexistující zázemí. Od roku 1997 nastupoval v Hartwall Areně stranou od centra Helsinek. První halu zámořského typu v Evropě vybudoval tehdejší vlastník klubu, movitý finský investor Harry Harkimo, který stál za vzestupem klubu. Teď ji vlastní ruští podnikatelé Gennadij Timčenko a Roman Rotenberg. A klub jasně deklaroval, že za takové konstelace se do svého dlouholetého domova nevrátí.

Můžou ovšem přijít noví majitelé. Slavný hokejista Teemu Selänne, bývalý reprezentant a odchovanec Jokeritu, už dokonce prozradil, že našel finanční skupinu, která je připravena někdejší Hartwall Arenu koupit. Aréně se nyní říká Helsinská hala, finská potravinářská společnost Hartwall už ji nesponzoruje.

Sankce proti Rusku, které se týkají i Timčenka s Rotenbergem, ale momentálně jakoukoliv transakci znemožňují.

Jokerit má i záložní možnosti. Mohl by se přestěhovat do sousedního města Espoo, kde stojí hala s téměř sedmitisícovou kapacitou, a hrával tu někdejší ligový klub Espoo Blues. Nebo zůstat v Helsinkách a vrátit se do Jäähalli. O tu by se musel dělit s městským rivalem IFK, jako kdysi před stěhováním do Hartwall Areny. Halu s více než osmi tisíci místy milují fanoušci kvůli tomu, jak burcující atmosféra se v ní dá vytvořit. V době moderních arén ve stylu NHL je už ale zastaralá.

 

Právě se děje

Další zprávy