Jeřábek s Plekancem nahrávali, Montreal zvládl drama proti Washingtonu

20. 1. 2018 5:59
Hokejový obránce Jakub Jeřábek a útočník Tomáš Plekanec pomohli v zápase NHL asistencí k výhře Montrealu 3:2 ve Washingtonu.
Tomáš Plekanec (uprostřed)
Tomáš Plekanec (uprostřed) | Foto: Reuters

New York - Montreal Canadiens zvítězili po třech porážkách. Šestadvacetiletý Jeřábek bodoval ve třetím duelu po sobě, naopak o devět let starší Plekanec ukončil desetizápasový bodový půst.

Montreal posunul do vedení kapitán Max Pacioretty v 28. minutě v početní výhodě. Rovněž Capitals odpověděli v přesilové hře, kterou dělovkou v 34. minutě využil obránce John Carlson. Nerozhodný stav platil až do 51. minuty. Jeřábkova střela od modré sice minula branku, ale i s pomocí Paciorettyho brusle se odrazila z druhé strany mezi kruhy na hůl Paula Byrona, jenž stejně jako Jeřábek bodoval potřetí v řadě.

Vítězný gól vstřelil do odkryté branky při power play domácích Pacioretty, kterého do brejku vyslal Plekanec přihrávkou ze středního pásma. Pětatřicetiletý útočník ukončil desetizápasový bodový půst.

"Když jsem viděl, že má Pleky puk, říkal jsem, jestli tam půjdu a risknu ofsajd. Vydal jsem se dopředu a všimnul si mě," komentoval svůj druhý gól v zápase Pacioretty. Tomu nejdříve zakončení překazil T.J. Oshie, ale napodruhé se už prosadil.

Washington díky Larsi Ellerovi zápas ještě zdramatizoval, ale Montreal si dva body vzít nenechal. "Byli pracovitější, přetlačili nás," prohlásil kouč Capitals Barry Trotz. "Nezasloužili jsme si vyhrát," doplnil ho německý brankář Philipp Grubauer.

Montreal napravil středeční prohru 1:4 v Bostonu. "Bylo to mnohem lepší. Posledních pět ze šesti utkání jsme odehráli opravdu dobře. Neúspěch v Bostonu nás naštval. Dnes jsme se předvedli jako tým," těšilo Paciorettyho.

Z premiérové výhry v dresu Canadiens se radoval finský gólman Antti Niemi, jehož si kanadský celek v listopadu stáhl z listiny volných hráčů, kam ho umístila Florida. "Ta výhra je pro mě moc důležitá. Hodně jsem se na ni načekal," řekl vítěz Stanley Cupu s Chicagem z roku 2010.

V kalifornském derby na ukazateli skóre dlouho svítil bezbrankový stav. Zlomit se ho podařilo až Adamu Henriqueovi ve 43. minutě. Kašeho přízemní střela se od zadáka Kevina Gravela odrazila ke kanadskému útočníkovi, který ji se štěstím dotlačil za brankáře Jonathana Quicka. Dvaadvacetiletý Kaše bodoval ve třech z uplynulých čtyř zápasů, v nichž zaznamenal šest bodů za tři branky a tři asistence.

Kings se podařilo srovnat, ale v 52. minutě rozhodl centr Ryan Kesler tečovanou střelou o třetí výhře Ducks ze čtyř duelů. Los Angeles prohrálo pošesté v řadě a potřetí za sebou dalo pouze jednu branku.

Florida zdolala Vegas 4:3 v prodloužení. Gólem a dvěma nahrávkami přispěl k výhře Aleksander Barkov, který se trefil v oslabení. "Je nebezpečný při hře pět na pět i v početní nevýhodě. Dneska byl nejlepším hráčem na ledě," pochválil svého svěřence trenér Panthers Bob Boughner. Nastavený čas po 40 vteřinách ukončil bek Aaron Ekblad. Útočník Radim Vrbata z Floridy si pohoršil statistiku plus/minus o dva záporné body.

Brankář Golden Knights Malcom Subban vzal neúspěch na sebe. "Udělal jsem drobné chyby, které nám zápas prohrály. Pár gólů jsem mohl snadno chytit. Ukázaly se jako rozhodující," řekl Subban.

Útočník James Neal s ním nesouhlasil. "Předvedl několik důležitých zákroků. Za prohru můžeme více my než on," uvedl Neal, jenž v 58. minutě vyrovnal na 3:3.

Zvláštní náboj měl zápas pro trenéra Vegas Gerarda Gallanta, jenž se na Floridu poprvé vrátil v roli soupeře. Čtyřiapadesátiletý Kanaďan vedl Panthers od roku 2014, než s ním v listopadu 2016 klub ukončil spolupráci. "Užil jsem si to tady. Oceňuju, jak hezky se ke mně fanoušci chovali," uvedl Gallant. Proti bývalým spoluhráčům se postavili i útočníci Jonathan Marchessault a Reilly Smith.

Výsledky NHL

Florida - Vegas 4:3 v prodl. (2:1, 0:1, 1:1 - 1:0)

Branky: 4. McGinn, 16. Barkov, 44. Dadonov, 61. Ekblad - 15. Perron, 27. W. Karlsson, 58. Neal. Střely na branku: 26:36. Diváci: 17.468. Hvězdy utkání: 1. Ekblad, 2. Barkov (oba Florida), 3. Neal (Vegas).

Washington - Montreal 2:3 (0:0, 1:1 ,1:2)

Branky: 34. Carlson, 60. Eller - 28. a 59. Pacioretty (na druhou Plekanec), 51. Byron (Jeřábek). Střely na branku: 26:26. Diváci: 18.506. Hvězdy utkání: 1. Niemi (Montreal), 2. Grubauer (Washington), 3. Byron (Montreal).

Anaheim - Los Angeles 2:1 (0:0, 0:0, 2:1)

Branky: 43. Henrique (Kaše), 53. Kesler - 45. Iafallo. Střely na branku: 31:24. Diváci: 17.258. Hvězdy utkání: 1. Kesler (Anaheim), 2. Quick (Los Angeles), 3. Cogliano (Anaheim).