Francouz: Jednou nohou jsou venku, nesmíme to ale podcenit

Lukáš Caha Lukáš Caha
31. 3. 2015 6:30
Poslední krok zbývá litvínovským hokejistům k historickému postupu do finále. Ten mohou díky pondělní výhře 3:0 učinit již dnes.
Pavel Francouz má v sérii s Brnem průměr jednu branku na zápas.
Pavel Francouz má v sérii s Brnem průměr jednu branku na zápas. | Foto: Milan Kammermayer

Brno - Poslední krok zbývá litvínovským hokejistům k historickému postupu do finále extraligy. Ten mohou díky pondělní výhře 3:0 učinit již dnes.

Velkou zásluhu na třech výhrách v řadě proti brněnské Kometě má i gólman Pavel Francouz, jenž pustil v celé sérii za svá záda pouhé tři kotouče. V pondělí neprošel za jeho záda ani jeden.

"Kluci hrají výborně do obrany. Je to práce celého týmu. Navíc jsme měli docela i kliku," prozrazuje v rozhovoru čtyřiadvacetiletý brankář.

Do utkání jste vkročili nejlepším možným způsobem, hned v první minutě jste dali gól. Nebyl jste z toho překvapený?
Byl. Čekal jsem, že Brno bude mít nástup daleko lepší, ale přehrávali jsme je. V prvních deseti minutách jsem neměl snad jediný zákrok. Pak jsme se zbytečně pouštěli do větších akcí, čímž se dostali do šancí. O přestávce jsme si v kabině řekli, že toto nesmíme dělat a musíme se vrátit k naší hře. To se nám podařilo a odehráli jsme ten zápas zodpovědně až do konce.

Nemohla Kometu svazovat nervozita kvůli vlastním fanouškům?
Těžko o tom spekulovat. Publikum v Brně je hodně náročné a není jednoduché tu hrát. Může vám pomoci i uškodit. Hrají před nimi ale celou sezonu, jsou na své fanoušky zvyklí a těžko se dostanou pod nějaký větší tlak.

Ve třetí třetině mohla Kometa snížit. Při jedné z šancí jste se musel hodně ohánět…
Bylo to takové nahození, puk se navíc točil. Vyjel jsem proti němu, abych jej chytil ještě ve vzduchu, ale bohužel spad někam k ledu a skončil pode mnou. Vyděsil jsem se, že je v brance, tak jsem se začal válet po zemi. Moc by mě to mrzelo, kdybych takovouto chybou vrátil Brno do hry. Měli jsme štěstí, ale to k tomu patří.

Máte sestupnou tendenci inkasovaných branek. Čím to?
Kometa měla několik slibných šancí, ale ani jedna neskončila gólem. Měli jsme docela kliku. Kluci navíc hrají výborně do obrany. Je to práce celého týmu.

Když Kometa odvolala gólmana, vaši fanoušci vás povzbuzovali ke vstřelení gólu přes celé hřiště. Uvažoval jste o tom?
Ne, to ne. Určitě bych to za takového stavu nezkoušel. Maximálně bych puk poslal do středního pásma, aby kluci mohli v klidu vystřídat.

Byl nějaký rozdíl mezi domácími zápasy a tímto?
Když hráli u nás, bránili hodně střední pásmo a my se přes ně těžko dostávali. Teď jsme hráli ve středu hřiště výborně my, chytali jsme jim přihrávky a to byl taky důvod, proč neměli ze začátku šance.

Vedete 3:0 na zápasy. Co očekávat od úterního zápasu?
Už jsme si toto jednou zkusili v sérii s Pardubicemi. Nemají co ztratit. Jistě nebudou chtít prohrát 0:4 na zápasy, obzvláště před svými fanoušky. Pokud do toho dnes šli na sto procent, zítra do toho dají ještě více a bude to urputný boj. Nemají, kam couvnout, v podstatě už jsou jednou nohou pryč z play off.

Chybí vám poslední krok do finále. Jak se cítíte vy za tohoto stavu?
My nad tím nepřemýšlíme. V kabině jsme se zaradovali a už teď se připravujeme na další zápas, jako by to bylo za stavu 0:0. Nic nepodceníme. Máme v tom cenné zkušenosti ze čtvrtfinále. Nedovolím si tipovat, jak to v úterý dopadne. Kdybych to věděl, tak bych sem nemusel ani chodit.