Konec výluky na spadnutí. Posily z NHL do úterý nemají hrát

Adam Sušovský
17. 10. 2012 11:16
Vedení NHL předložilo nový návrh kolektivní smlouvy. O příjmy se chce dělit s hráči 50 na 50. NHLPA doporučuje hráčům, aby ve svých náhradních klubech přestali anstupovat.
Foto: Reuters

Toronto - Výluka v NHL možná brzy skončí. Vedení soutěže přišlo s novým návrhem kolektivní smlouvy, která se na první pohled zamlouvá i hráčským odborům.

Ty proto doporučily hráčům, aby do úterý 23. října nenastupovali k zápasům v ostatních soutěžích, tedy například i extralize.

Vedení soutěže počítá s tím, že by se kluby dělily o příjmy soutěže s hráči na polovinu a kalendář týmů by nahustilo tak, aby se stihlo odehrát všech 82 zápasů základní části.

Nový ročník NHL by měl podle nového návrhu začít už 2. listopadu. Hokejová sezona by se kvůli tomu v zámoří protáhla až do června.

Bettman: Na dohodu máme devět dnů

"Máme zhruba 9 dnů na to, abychom stihli smlouvu doladit a podepsat," prohlásil komisař NHL Gary Bettman.

"Samozřejmě totiž chceme, aby měly týmy před startem soutěže čas na uspořádání alespoň týdenního kempu," doplnil Bettman.

"Plán odehrát všech 82 zápasů se nám líbí. Doufám, že budou pro prostudování návrhu hráči souhlasit s vyjednáváním," řekl pozitivně naladěný zástupce hráčské unie NHLPA Donald Fehr.

Odbory se měly s hráči spojit v telefonické konferenci už v noci.

V jednání o výluce jde o nečekaný zlom. Jde vůbec o první schůzku po ohlášení výluky, na které se řešily základní ekonomické otázky, které byly hlavním bodem sváru.

NHLPA: Odpovíme co nejdřív

"Museli jsme s návrhem přijít teď. Kdybychom ho nepředložili, kdo ví, kdy bychom stihli hrát," doplnil Bettman s tím, že by měla smlouva platit po dobu následujících šesti let.

Liga zároveň hráčům slíbila, že v závislosti na novém přerozdělení příjmů nebude požadovat snížení jejich mezd.

"Dokument je dlouhý, musíme ho teprve prostudovat. Určitě ale odpovíme dřív než později," dodal Fehr tajemně. "Je to ale výborný začátek jednání."

Hráči z NHL dostali doporučení nehrát

Většina z hráčů působící v evropských soutěžích navíc ve středu dostala od NHLPA doporučení, aby minimálně do úterý nenastupovali ve svých náhradních klubech.

Informaci zveřejnili zástupci Českých Budějovic, kteří dnes chtěli poprvé do sestavy pro duel European Trophy nasadit dvojici útočníků Milana Michálka a Martina Hanzala. Proti Plzni nenastoupí ani kanadský obránce Andrew Ference.

"Kluci obdrželi doporučení, aby nehráli zápasy do 23. října, kdy by se NHLPA měla k návrhu vedení NHL vyjádřit," uvedl předseda představenstva a generální manažer Jihočechů Zdeněk Blažek v oficiální tiskové zprávě.

Výluka byla v NHL ohlášena 16. září. Vedení soutěže už nyní spočítalo ztráty ve výši zhruba 100 miliónů dolarů. Zhruba 150 hráčů si našlo přechodné angažmá v Evropě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 35 minutami

Noční nehoda uzavřela dálnici D1 za Prahou, tvořily se kolony

Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci dálnici D1 za Prahou. Řidiči několik hodin neprojeli směrem do Brna za sjezdem na Říčany a museli uzavřený úsek objíždět.

Na místě zasahovali záchranáři i i další složky integrovaného záchranného systému, k nehodě přiletěl i vrtulník letecké záchranné služby, vyplývá z informací Národního dopravního informačního centra. Před 06:00 se podařilo následky nehody odstranit a dálnici znovu otevřít.

Nehoda se stala na 12. kilometru směrem na Brno. Kolize dvou osobních aut skončila podle informací silničářů vážným zraněním. V okolí nehody se nad ránem vytvořily kolony.

Zdroj: ČTK
Další zprávy