Je Nikolajka ztracena? Praha 5 se bojí o stadion, majitelé se prodeji nebrání

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
3. 3. 2020 10:01
Jeden z deseti pražských zimních stadionů, smíchovská Nikolajka, je podle radního pro Prahu 5 Davida Duška (STAN) kvůli Metropolitnímu plánu v ohrožení. Institut plánování a rozvoje ale oponuje, že obavy o status území nejsou namístě.
Zimní stadion Nikolajka
Zimní stadion Nikolajka | Foto: Milan Kammermayer

Populární kluziště, které na svém místě stojí už od roku 1961, využívá pro své zápasy HC Smíchov, krasobruslaři z klubu Stadion Praha, ale i nejširší veřejnost, která zde může za čtyřicet korun pravidelně navštěvovat veřejná bruslení. Během týdne sem zase chodí bruslit školáci. 

Podle radního Duška ale už v roce 2023, kdy má být schválen Metropolitní plán, může být všechno jinak. 

"Pokud nebudou přijaty připomínky, které jsme jako městská část vznesli, a Metropolitní plán bude v této podobě schválen, je Nikolajka ztracena," tvrdí Dušek. 

Metropolitní plán, který je aktuálně ve stavu schvalování a vypořádávání připomínek, totiž podle Prahou 5 oslovených expertů dává majiteli Nikolajky větší možnost pro její využití, a to nejen ke sportovním účelům. 

Podle Institutu plánování a rozvoje (IPR), který plán zpracovává, ovšem status chráněného území Nikolajce zůstane i v případě, že Praha v roce 2023 strategický dokument přijme. "V návrhu Metropolitního plánu je stadion Nikolajka vyznačen bodovou značkou jako veřejná vybavenost pro rekreaci. To znamená, že plán se zachováním stadionu počítá, a obavy jsou tedy zbytečné," říká mluvčí IPR Marek Vácha. 

"Jenže bodová značka dle některých expertů není dostatečná ochrana," trvá si na svém Dušek, podle kterého stále hrozí, že "označkovaný" stadion i s pozemkem odkoupí developer, jenž by místo něj mohl postavit třeba bytový dům. Který na rozdíl od postaršího stadionu může generovat velice slušný zisk. I proto městská část vznesla k plánu připomínku, podle které by území mělo být označeno nejen bodovou značkou, ale plošným vymezením území pro sport. 

Majitelé se prodeji nebrání

Také majitelé akciové společnosti NIKO, která stadion vlastní, tvrdí, že žádný plán na bytovou výstavbu v místě sportoviště nemají. Případnému prodeji se ale na druhou stranu nebrání. 

"Prioritou naší společnosti je zajistit provoz zimního stadionu ve stávající kvalitě i pro další sezony. Pokud bychom v budoucnu nabídku na odkup zimního stadionu dostali, pak o ní budeme seriózně jednat," říká zástupce současného majitele Jiří Železný. 

Jednou z variant zachování kluziště je plán, že by stadion získala městská část, která by pokračovala v jeho současném provozu. "Patříme mezi deset největších obcí v republice a mít tu stadion je skoro povinnost. A možná ne jeden," tvrdí Dušek. Oficiální jednání o odkupu ale zatím zahájena nebyla. 

Nikolajka je v současnosti jedním ze 170 zimních stadionů v Česku. Podle zástupců českého hokeje by jich ale český hokej potřeboval minimálně dvojnásobek, přičemž ideální stav by činil přibližně 500 stadionů. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy