Nebylo to vůči mně fér, řekl Janus o konci ve Slovanu. Bez jediné šance odešel ještě před Říhou

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
16. 10. 2017 14:02
Slovenský brankář Jaroslav Janus se po dvou sezonách v Litvínově vrátil do Slovanu Bratislava, který ho pro velký hokej vychoval. Jenže v novém ročníku KHL nedostal šanci ani v jednom utkání a klub s ním rozvázal smlouvu. O pár dní později skončil také trenér Miloš Říha. "Od začátku se nám nedařilo, měli jsme špatnou přípravu. Ale ze strany vedení to vůči mně nebylo fér, Slovan porušil některé věci, na kterých jsme se dohodli," říká gólman Janus, který ale osobní spory s trenérem Říhou odmítl. Aktuálně se připravuje individuálně a čeká na nabídku.
Jaroslav Janus si v této sezoně zachytal za Slovan pouze v přípravě.
Jaroslav Janus si v této sezoně zachytal za Slovan pouze v přípravě. | Foto: ČTK

Bratislava - Hodně kyselý návrat do Slovanu Bratislava zažil brankář Jaroslav Janus. Sedmadvacetiletý rodák z Prešova toužil po dvou sezonách v Litvínově prorazit do KHL a porvat se o místo jedničky v národním týmu. Místo toho je v rozběhnutém ročníku bez angažmá, aniž by odchytal jediné soutěžní utkání. Vedení Slovanu mu nedalo šanci.

Janus ale jakékoliv spory s trenérem Milošem Říhou, který byl od týmu odvolán několik dní po brankáři, odmítl. "S panem Říhou jsem vycházel dobře. Pokyn zřejmě přišel ze strany vedení. Někdo to musel odnést, zkrátka se takto rozhodli," sdělil Janus slovenskému deníku Šport.

O osudu reprezentačního gólmana tak rozhodla už nepovedená příprava, po které přišli do Slovanu čeští brankáři Mazanec se Štěpánkem a nahradili původně zamýšlenou dvojici Janus, Brust. "Na něčem jsme se dohodli a oni to po krátké době porušili. Není to vůči mně fér. Celé mě to mrzí, na návrat do Slovanu jsem se těšil," řekl slovenským médiím brankář, který chytal v Bratislavě KHL už mezi lety 2012 a 2015.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz už se Janus ke svému konci ve Slovanu nechtěl příliš vracet, v současné době se připravuje individuálně a čeká na novou nabídku. Ví, že v rozběhnuté sezoně se angažmá hledá těžko, zvlášť když měl Janus před začátkem tohoto ročníku olympijské ambice. Ale věří, že ho nepovedená štace ve Slovanu spíše posílí.

Už jste se vyrovnal se zkaženým angažmá ve Slovanu?

Mně nikdy nic takového netrvá dlouho. Neřeším, co bylo, a jdu dále. Čekám, trénuju, a když se ozve klub, který potřebuje gólmana, budu připravený.

Mrzí ten odchod o to více, že se to stalo zrovna ve Slovanu? Prošel jste tam mládeží, zachytal si ve třech sezonách KHL…

Ano, chtěl jsem se tam vrátit. Chtěl jsem chytat za Slovan nejvyšší evropskou soutěž, ale bohužel. Vedení se rozhodlo jinak a já to musím akceptovat. Na druhou stranu to vůči mně není fér. Měli jsme nějakou dohodu a vedení Slovanu ji v určitých věcech porušilo. Ale už se k tomu nechci více vracet.

Dobře, pojďme k jinému tématu. Překvapilo vás odvolání trenéra Miloše Říhy, nebo se k němu od úvodu sezony schylovalo?

Od začátku se nám nedařilo. Ať už to byla příprava, nebo přechod do soutěže. Ani tam jsme nepodávali dobré výkony. Nevím, jestli to bylo v trenérovi, v hráčích, nebo jestli byl ten tým špatně poskládaný. Těžko se mi to hodnotí, protože jsme byli dobrá parta, ale neměli jsme výsledky. Vedení na to zareagovalo takto, je to jeho rozhodnutí.

Slovenská média spekulovala o tom, že trenér Říha působil po zápasech až příliš unaveně a rezignovaně. Také vám tak připadal?

To nedovedu moc dobře posoudit. Nesledoval jsem žádná videa nebo rozhovory po zápasech. Mohlo to tak na novináře působit, každý to možná vnímá trochu jinak. My jsme v kabině takový pocit neměli. Trenér dělal svou práci naplno, ale bohužel nebyly výsledky. Někdy to tak chodí.

Vnímal jste od začátku sezony nízké návštěvy na stadionu?

Všiml jsem si toho. Bylo to pro mě trochu zklamání, ale myslím, že se to dalo čekat. Příprava nám absolutně nevyšla, vyhráli jsme jen asi dva zápasy z dvanácti. To není dobrá vizitka, navíc jsme hráli i proti ne tak atraktivním soupeřům. Možná i to odradilo fanoušky. Přijdou asi, až když se bude vyhrávat.

Mohlo jim vadit také to, že trenér Říha přivedl do týmu mnoho českých hráčů? Například oba brankáře Mazance se Štěpánkem…

Nevím. Ale my na Slovensku takovou kvalitu nemáme. Je pravda, že tam je dost cizinců na to, že jsme slovenský tým. Slovan by si měl vlastní hráče vypěstovat a dát jim šanci, přece jen je to slovenský klub. Klubu by prospělo, kdyby v něm hráli lepší slovenští hráči. Ale jak jsem říkal, ta kvalita u nás není, takže se potom hledá těžce.

Doma byly výkony z počátku sezony kolísavé, ale venku se nedařilo vůbec. Přitom v KHL je tohle rozdělení kvůli dlouhým tripům ještě důležitější než jinde, že?

Když se nevozí body z tripů, je jasné, že se doma musí vyhrávat. Když se to nedaří, tak je to potom velmi těžké. Hlavně když si před sezonou stanovíte cíle na play-off a hned naberete ztrátu nevím kolika bodů, tak je to těžší a těžší. Něco podobného se mi stalo v Litvínově před dvěma lety, kde to skončilo až baráží.

Klub angažoval běloruského trenéra Eduarda Zankovce. Nemyslíte, že by fanoušci přivítali spíš Slováka?

Vedení se tak rozhodlo. Tahají do Slovanu zahraniční hráče, teď trenéra, hledají prostě kvalitu. Snaží se poskládat tým, aby se vyhrávalo. Já už ale více než dva týdny v kabině nejsem, takže toho o novém trenérovi mnoho nevím.

Momentálně se připravujete sám a čekáte na nabídku. Do jaké ligy byste nejraději zamířil, kdybyste si mohl vybrat?

Šel bych tam, kde by byl o mě zájem, kde by mi dali šanci a kde by mi věřili. Ale vybírat si ligy, to je těžké. Všechny soutěže jsou rozběhnuté, někomu se daří, někomu ne. Mohou přijít zranění. Trénuju individuálně a věřím, že se něco naskytne. Zatím nemám nic, snad se to brzy změní.

V české extralize se vůbec nedaří Litvínovu, kde jste chytal…

Ano, sleduju to. Někdy se podívám i na celý zápas, ale tam není chyba v gólmanech. Brankáři tam pracují na nejvyšší úrovni, musí to zkrátka prolomit. Kluci chytají dobře, ale zatím jim moc nepomáhají hráči před bránou. Je tam hodně chyb, já to však nechci rozebírat. Trenéry tam mají výborné.

Jak narušil nepovedený začátek sezony vaše reprezentační ambice, které se týkají i olympiády v Koreji?

Samozřejmě je to komplikace, ale nestalo se to ze dne na den. Dostal jsem šanci na mistrovství světa v posledním zápase proti Švédsku a myslím, že jsem podal dobrý výkon. Doufal jsem, že budu letos chytat KHL a půjde to jiným směrem. Ale musím se s tím vypořádat a věřit, že se někdy uchytím, začne se mi dařit a možná ještě tu reprezentaci udělám. Mám to ve vlastních rukou.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

před 1 hodinou

Ajax ukončil kontrakt s Nourim, jenž má poškozený mozek

Ajax Amsterodam ukončil kontrakt s někdejším velkým fotbalovým talentem Abdelhakem Nourim, jenž má po prodělaném infarktu během přípravného utkání v roce 2017 trvale poškozený mozek. Nizozemská média uvedla, že Ajax od té doby Nouriho stále platí, ale vzhledem k tomu, že se smlouva díky klauzuli měla 1. července automaticky prodloužit, kontrakt nyní klub vypověděl.

Deník De Telegraaf uvedl, že Ajax jedná s Nouriho rodinou o kompenzaci pro bývalého hráče, jenž byl nedávno po letech v nemocnici propuštěn do domácí péče. Stav dvaadvacetiletého bývalého záložníka se mírně zlepšuje, ale je upoután na lůžko a odkázán na pomoc druhých.

Velký fotbalový talent zkolaboval v červenci 2017 během přípravného utkání Ajaxu proti Werderu Brémy. Navzdory tomu, že byl na hřišti oživen a letecky přepraven do nemocnice, utrpěl vážné poškození mozku.

Po tlaku ze strany rodiny Ajax v roce 2018 uznal, že nese za Nouriho zdravotní stav zodpovědnost, neboť kvůli pozdnímu použití defibrilátoru nebyl fotbalistův mozek dlouho zásobován kyslíkem.

Nourimu, jenž se narodil v Amsterodamu marockým rodičům, byla předpovídána velká fotbalová budoucnost. Pravidelně nastupoval za mládežnické reprezentační týmy a v sezoně 2016/17 si zahrál patnáct zápasů v různých soutěžích za áčko Ajaxu.

Další zprávy