Jandač: Tygři byli hodně nervózní a my toho nevyužili. Udělali jsme debilní fauly

23. 4. 2016 10:21
Josef Jandač.
Josef Jandač. | Foto: Milan Kammermayer

Liberec - Hokejisté Sparty dál žijí svůj sen o extraligovém titulu, po páteční porážce na ledě Liberce 3:4 však musí k zisku Masarykova poháru nejlepší tým základní části dvakrát za sebou porazit. Trenér Josef Jandač věří, že to jeho svěřenci zvládnou.

"Určitě bude rozhodovat psychika. Domácí byli v pátek hodně nervózní a my jsme toho bohužel nevyužili více. Teď mají mečbol a my už nemáme - nechci říct, co ztratit a ani kam uhnout, jak se říká, ale každý zápas je pro nás jediná šance, jak si na pohár sáhnout," řekl Jandač po pátém utkání finálové série.

Jandač: Faulů se musíme vyvarovat

K úspěchu podle něj vede jen disciplinovaná hra s minimem chyb. "V pátek jsme udělali zbytečné debilní fauly, kdy jsme mohli hrát přesilovky. Toho se musíme vyvarovat a využít každé minuty pět na pět a případně pět na čtyři," podotkl sedmačtyřicetiletý kouč a doufá, že Spartu ještě povede ze střídačky dvakrát. Po sezoně totiž u týmu skončí a přesune se k reprezentaci.

Na nevydařený pátý zápas, po němž se Bílí Tygři poprvé v sérii dostali do vedení, musí nyní sparťané zapomenout. "Po zápase jsme byli všichni zklamaní, ale musíme to hodit za hlavu. Máme den a půl na to, abychom se připravili na další utkání. Myslím, že máme dost zkušených hráčů na to, abychom zápas zvládli," burcoval Jandač.

Hlinka? Táhne nás celé play off

V pátek měl kapitán Sparty Jaroslav Hlinka šanci v samém závěru normální hrací doby vyrovnat a vynutit si prodloužení. Mohl zároveň odčinit své zaváhání před rozhodující brankou duelu. Trestné střílení v čase 59:59 ale neproměnil.

"Je to hráč, který nás táhne celé play off a každý má nárok na chybu. Bohužel se stala. Mohl to vrátit zpět nájezdem, což se nestalo. Věřím ale, že v šestém zápase mu to vyjde. On ale odvádí stabilně dobré výkony," řekl Jandač na adresu nejproduktivnějšího hráče celého play off.

Sparta se ale bude muset vyrovnat s přibývajícími marody. Už v semifinále přišla o svého nejproduktivnějšího útočníka Daniela Přibyla, v Liberci nehrál ani jeden z klíčových beků Michal Čajkovský a z duelu musel odstoupil Vladimír Eminger. "Byl lehce otřesený. Uvidíme, jak rychle se vzpamatuje," uvedl kouč k obránci, který odjel ze stadionu na vyšetření do nemocnice. Šesté finále se bude hrát v neděli v Praze od 17:20.

Průvodce extraligovým play off

Ještě než 14. března vypukne hlavní část vyřazovacích bojů, proběhne předkolo. Už dnes v něm nastoupí Zlín proti Třinci a Chomutov proti Kometě. Dál postoupí klub, který jako první vyhraje tři zápasy. Od čtvrtfinále už se hraje klasicky na čtyři vítězné duely.

Novinkou je, že pátý až sedmý zápas série může rozhodnout jedině prodloužení v pěti hráčích na každé straně (týká se to i předkola). V předchozích sezonách to platilo pouze pro sedmé utkání. Cílem je, aby se dramatické série nelámaly v samostatných nájezdech. Ty nyní můžou rozhodnout jen první až čtvrtý zápas, pokud nepadne branka ve dvacetiminutovém prodloužení.

O vítězi extraligy se rozhodne nejdříve 19. a nejpozději 26. dubna. Nejlepší výchozí pozici má pochopitelně první Liberec, který – pokud nevypadne – vždy nastoupí proti nejhůře postavenému týmu ze základní části a případný sedmý zápas bude hrát doma.

Pokud jde o méně úspěšná mužstva letošní sezony, jejich zápolení v play out začíná zítra. Dva nejhorší týmy ze zápasů o umístění si zahrají baráž, do níž postoupí finalisté první ligy. Jelikož do play out se započítávají body ze základní části, jsou v největším ohrožení Karlovy Vary (47 bodů), Litvínov (55) a Pardubice (57). Vítkovice mají solidní rezervu (66).

Baráž, v níž se čtyřkolově utká každý s každým, skončí 24. dubna a nabídne stejná pravidla jako základní část. To znamená, že při nerozhodném stavu fanoušci uvidí pětiminutové prodloužení. Pokud nepadne gól, přijdou na řadu samostatné nájezdy.

Zdroj: Sport